دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فیبر بخورید تا میکرب‌های روده شما را نخورند

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• آنا ساندویو
• ترجمة نادر اکبری، دکتر نادر ناصرزاده

میکرب‌های روده نقشی حیاتی در سلامت عمومی بدن ما ایفا می‌کنند. تحقیق جدید نشان می‌دهد که اگر ما میکرب‌های رودة خود را با فیبری که برای این میکرب‌ها حیاتی است تغذیه نکنیم چه اتفاقی خواهد افتاد.
کُلنی میکربی رودة ما شامل دستکم 1000 نوع مختلف باکتری شناخته شده بالغ بر 3 میلیون ژن است.
یک‌سوم کل میکرب‌های رودة ما با دیگر مردم یکسان است در حالی که ترکیب دوسوم باقی ماندة آن در هر یک از ما مشابهی ندارد.
میکروبیوتای روده برای سلامت ما مهم است زیرا با سیستم ایمنی سالم بدن به عنوان یک مانع در برابر ریزذرات مُضر مقابله می‌کند.
باکتری‌های روده همچنین به هضم غذاهایی که معده و رودة کوچک قادر به هضم آنها نیستند و نیز تولید برخی ویتامین‌ها کمک می‌کنند.
همیشه از سوی متخصصان مراقبت‌های پزشکی و متخصصان تغذیه به ما گفته می‌شود که وجود فیبر جزء ضروری رژیم غذایی سالم است.
اما تحقیق جدید به دقت این موضوع را بررسی می‌کند که اگر مقدار کافی فیبر به باکتری‌های رودة ما نرسد چه اتفاقی خواهد افتاد.

بررسی رفتار باکتری روده در موش‌ها
مطالعه توسط یک تیم بین‌المللی پژوهشی به رهبری دکتر اریک مارتنس / Eric Martens، استادیار میکروبیولوژی در دانشکدة پزشکی دانشگاه میشیگان و دکتر میهش دسائی / Mahesh Desai از انستیتو بهداشت لوکزامبورگ انجام شد.
محققان موش‌هایی را مخصوص این مطالعه پرورش دادند. موش‌های مزبور بدون داشتن میکرب‌های روده به دنیا آمدند و بزرگ شدند. سپس 14 باکتری که به صورت نرمال در رودة انسان زندگی می‌کنند به این موش‌ها پیوند شد.
با اطلاع از امضاء ژنتیک هریک از این باکتری‌ها، دانشمندان می‌توانستند تعدیل و اصلاح هر یک از آنها را در گذر زمان پیگیری کنند. آنها از امکانات یک آزمایشگاه قرنطینه و عاری از میکرب و تکنیک‌های ژنتیک برخوردار بودند که اجازه می‌داد تا ببینند کدام باکتری‌ها وجود دارند و در شرایط تغذیه‌ای مختلف فعال باقی می‌مانند.
محققان موش‌ها را با یک نژاد باکتری که معادل اشیرشیا کولی در انسان است آلوده کردند. سپس آنها اثرات رژیم‌های غذایی مختلف دارای مقادیر مختلف فیبر و همچنین رژیم غذایی فاقد فیبر را مورد بررسی قرار دادند.
پژوهشگران یک رژیم غذایی شامل 15 درصد فیبر ساخته شده از غلات و گیاهان دارای کمترین میزان فرآوری را امتحان کردند. آنها همچنین یک رژیم غذایی غنی از فیبر پریبیوتیک – یک شکل تصفیه شدة فیبر محلول را که برخی غذاهای فرآوری شده و مکمل‌ها دارای آنند – امتحان کردند.

میکرب‌های روده واقعاً به فیبر خود نیاز دارند
همچنان که توسط مطالعه – منتشر شده در نشریة سلول / Cell - آشکار شده است، عفونت القاء شده در موش‌هایی که رژیم غذایی شامل 15 درصد فیبر داشتند، به صورت کامل گسترش پیدا نکرد. لایة مخاطی موش‌ها ضخیم باقی ماند و از آنها در مقابل عفونت دفاع کرد.
اما وقتی دانشمندان رژیم غذایی مزبور را با رژیم دیگری که روی هم رفته فاقد فیبر بود جایگزین کردند، میکرب‌های روده شروع به خوردن مخاط روده کردند. حتی چند روز محرومیت از فیبر میکرب‌ها را به آغاز حمله به دیوارة رودة بزرگ هدایت کرد.
میکرب‌های روده برای تغذیة خود به فیبر متکی هستند، و وقتی فیبر به میکرب‌ها نمی‌رسد آنها شروع به خوردن رودة پیرامون خود می‌کنند. این روند روده را نسبت به عفونت‌ها ضعیف‌تر می‌کند.
رژیم غذایی غنی از مکمل فیبر شبه پریبیوتیک به عنوان رژیم غذایی همان اثرات رژیم غذایی فاقد فیبر را داشت. در نتیجة عملکرد میکرب‌ها، فرسایش مخاط روده شروع شد.
دکتر اریک مارتنس می‌گوید:
"درسی که ما از مطالعة فعل و انفعال فیبر، میکرب‌های روده و سیستم دفاعی روده می‌گیریم این است که اگر میکرب‌ها فیبر نخورند، می‌توانند خود شما را بخورند."
محققان همچنین توانستند ببینند که آنزیم‌های هضم فیبر در باکتری‌ها ساخته می‌شوند. آنها 1600 آنزیم مختلف را یافتند که کربوهیدرات‌ها را هضم می‌کنند – کاملاً مشابه همانی که در رودة انسان دیده می‌شود.
فقدان فیبر همچنین محرک تولید بیشتر چنین آنزیم‌های کاهش دهندة باکتری بود.
دانشمندان توانستد تصاویر سلول‌های معروف به "ساغر" موجود بر دیوارة رودة بزرگ را که مخاط تولید می‌کنند ببینند. آنها آشکارا دیدند که وقتی موش‌ها فیبر کمتری دریافت می‌کنند چگونه لایة مخاطی به شکل پیشرونده‌ای شروع به نازک‌تر شدن می‌کند.
در رودة نرمال، مخاط در یک روند پایدار تولید شده و کاهش پیدا می‌کند. اما در یک رژیم غذایی محروم از فیبر، سرعت کاهش مخاط بسیار بیشتر از سرعت تولید آن است.
با بررسی بافت رودة موش‌های عفونی شده، محققان توانستند التهاب را در سطح گسترده در بافت باریک و حتی تکه تکه مشاهده کنند.
موش‌های عفونی شده که رژیم غذایی غنی از فیبر می‌گرفتند نیز التهاب داشتند اما سطح آن بسیار کمتر بود.

تحقیقات بعدی برای مطالعة رژیم‌های غذایی دیگر
مارتنس و دسائی امیدوارند در آینده اثرات ترکیبات پریبیوتیک و همچنین اثر دخالت گهگاهی رژیم غذایی فیبر طبیعی را در یک بازة زمانی طولانی‌تر مطالعه کنند.
محققان همچنین علاقمندند بیومارکرهایی را بیابند که وضعیت لایة مخاطی را در روده‌های انسانی پیام‌رسانی می‌کنند، و تعداد باکتری‌های کاهش دهندة مخاط را بیابند.
مارتنس و دسائی همچنین مایلند اثرات رژیم غذایی کم‌فیبر را بر بیماری‌های مزمن نظیر بیماری التهابی روده را مورد مطالعه قرار دهند.
دکتر اریک مارتنس می‌گوید:
"رژیم غذایی شما به طور مستقیم بر باکتری‌های روده تأثیر دارد، و از طریق آنها می‌تواند بر لایة مخاطی روده مؤثر واقع شود و به سمت بیماری گرایش پیدا کند.
اگرچه این مطالعه در موش‌ها انجام شد، پیام خودمانی آن برای انسان‌ها همان چیزی را تقویت می‌کند که دهه‌ها است پزشکان و متخصصان تغذیه می‌گویند: مقدار زیادی فیبر از منابع طبیعی مختلف بخورید. اما هنوز این سؤال مطرح است که آیا ما می‌توانیم فرهنگ فقدان فیبر خود را با چیزی تصفیه‌ شده‌تر و آسان‌هضم‌تر از مقدار زیادی کل بروکلی سالم کنیم."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.