دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کمبود ویتامین D و خطر سرطان مثانه

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• ایوت بریزیر
• ترجمة هامیک رادیان

آیا ویتامین D می‌تواند چهرة دیگر هم زیر نقابش داشته باشد؟ یک نگرانی رو به رشد در مورد میزان مناسب این ویتامین این است که کمبود آن با افزایش خطر ابتلاء به سرطان مثانه مرتبط شده است. نتایج تحقیق ارائه شده در کنفرانس سالانة جامعة اندوکرینولوژی در بریتانیا این موضوع را مطرح می‌کند.
یافته‌های این مطالعه به انبوه شواهدی اضافه می‌شود که نشان می‌دهند کمبود ویتامین D می‌تواند برای سلامت انسان بسیار مضر باشد.
مقداری از ویتامین D لازم برای بدن از طریق غذا تأمین می‌شود. منابع مناسب غذایی در مورد ویتامین D شامل ماهی‌های روغنی، محصولات لبنی، قارچ، جگر و زردة تخم مرغ است. در هر حال، ویتامین D اغلب در هنگام تماس با نور آفتاب در بدن سنتز می‌شود. منابع موجود در رژیم غذایی به صورت نرمال قادر به تأمین کافی ویتامین D مورد نیاز بدن نیستند.
ویتامین D به بدن در حفظ میزان سالم کلسیم و فسفات‌ها کمک می‌کند. کمبود میزان ویتامین با طیفی از مشکلات سلامت مرتبط دانسته شده است.
کمبود ویتامین D در کودکان می‌تواند به دگرشکلی‌های استخوانی مانند نرمی استخوان منجر شود. تراکم استخوان با افزایش سن کاهش می‌یابد و به مرور زمان مخصوصاً در دوران پس از یائسگی در زنان، فقدان ویتامین D می‌تواند به استئوپوروز منجر شود.
کمبود ویتامین D همچنین با اختلالات شناختی، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و بیماری‌های خودایمنی مرتبط دانسته شده است.
بر مبنای آمارهای موجود انتظار بروز 76960 مورد تازه از سرطان مثانه در سال 2016 در آمریکا می‌رود. بر این مبنا تخمین زده می‌شود که 16390 مورد مرگ بر اثر سرطان مثانه در این سال در آمریکا روی خواهد داد. 77.5 درصد بیماران مبتلاء ‌به سرطان مثانه 5 سال یا بیشتر زنده می‌مانند.

چه کسانی در خطر کمبود ویتامین D قرار دارند؟

کمبود ویتامین D در میان افراد دچار محدودیت تماس با نور آفتاب شایع است. این مورد شامل مردمان ساکن در نواحی نیمکرة شمالی است که در آنجاها روزهای زمستانی کوتاه هستند، و مردمانی که در سرزمین‌هایی زندگی می‌کنند که گرمای بیش از حد مانع حضور مردم در فضای بیرون خانه می‌شود.
دیگر افراد در معرض کمبود ویتامین D شامل موارد زیر است:
- کسانی که از ضد آفتاب‌های دارای فاکتور قوی SPF برای اجتناب از آفتاب‌سوختگی یا سرطان پوست استفاده می‌کنند
- کسانی که به دلایل فرهنگی یا اعتقادی بدن خود را می‌پوشانند
- کسانی که برای حفظ رنگ پوست خود از آفتاب دوری می‌کنند.
- مردم دارای رنگ پوست تیره نیز بیشتر در معرض کمبود ویتامین D قرار دارند.
- مصرف بیش از حد نوشابه‌های شیرین می‌تواند بر میزان ویتامین D تأثیر منفی داشته باشد.
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌نویسد که در فاصلة سال‌های 2002 تا 2006 در آمریکا 8 درصد جمعیت 1 ساله و بیشتر در خطر کمبود ویتامین D قرار داشتند، 24 درصد مردم در خطر ناکافی بودن این ویتامین بودند و تنها 17 درصد جمعیت دارای میزان کافی ویتامین D بودند.
در مورد کمتر از یک درصد جمعیت نگرانی ناشی از افزایش بیش از حد ویتامین D وجود داشت.
در مورد 2.4 درصد مردان و زنان آمریکایی انتظار ابتلا به سرطان مثانه وجود دارد.
این میزان شامل 4.6 درصد کل موارد تازة سرطان بوده و مسؤول 2.8 درصد کل مرگ‌های ناشی از سرطان است.
محققان دانشگاه وارویک و کاونتری در انگلستان به رهبری دکتر رُزمری بلاند / Rosemary Bland بر آن شدند تا در این مورد بیشتر بدانند که چگونه سنتز ویتامین D می‌تواند بر پاسخ‌های ایمنی در برخی بافت‌ها تأثیر بگذارد.

ویتامین D می‌تواند برای پاسخ‌های ایمنی مفید باشد

محققان مرور سیستماتیکی را برای تحقیق در مورد ارتباط میان ویتامین D و سرطان مثانه بر روی 7 مطالعه انجام دادند. تعداد نمونه‌های هر کدام از مطالعات از 112 تا 1125 نفر متفاوت بود. برخی از مطالعات میزان ویتامین D را پیش از تشخیص، برخی در کوران تشخیص و بعضی دیگر در مرحلة پیگیری اندازه‌گیری کرده بودند.
پنج مورد از 7 مطالعة مزبور به این نتیجه رسیده بودند که ریسک سرطان مثانه با کمبود میزان ویتامین D افزایش می‌یابد. میزان بالاتر ویتامین D همچنین با بقاء و فرجام بهتر در افراد مبتلا ‌به سرطان مثانه همخوانی داشت.
تیم تحقیق همچنین سلول‌های ناحیة دهانة مثانه را که به عنوان سلول‌های انتقالی پیرامونی شناخته می‌شوند مورد بررسی قرار داد. آنها دریافتند که این سلول‌ها می‌توانند فعال شده و به ویتامین D پاسخ دهند، و نیز اینکه می‌توانند میزان کافی ویتامین D را برای تحریک پاسخ ایمنی موضعی سنتز کنند. با شناسایی سلول‌های غیر نرمال پیش از گسترش بیشتر آنها، سیستم ایمنی می‌تواند این اطلاعات را برای پیشگیری از سرطان مورد استفاده قرار دهد.
محققان به این جمع‌بندی می‌رسند که "ریسک سرطان مثانه با کمبود میزان سرمی ویتامین D همراستا است". دکتر بلاند می‌گوید که اگر این یافته‌ها تأیید شوند، استفاده از مکمل‌های ویتامین D می‌تواند یک راه ایمن و اقتصادی برای پیشگیری باشد.
دکتر رزمری بلاند می‌گوید:
"مطالعات بالینی بیشتر برای آزمون این ارتباط مورد نیاز است، اما کار ما نشان می‌دهد که میزان کم ویتامین D در خون می‌تواند مانع سلول‌های مثانه از تحریک لازم برای پاسخ به سلول‌های غیر نرمال شود. از آنجا که ویتامین D ایمن و ارزان است، استفادة بالقوة آن در پیشگیری از سرطان هیجان انگیز است و به صورت بالقوه می‌تواند بر زندگی بسیاری از مردم تأثیر بگذارد."
نویسندگان درخواست انجام مطالعات بالینی برای تأیید یافته‌های خود را دارند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.