دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا شکلات برای پوست شما خوب است؟

شکلات، شکلت تلخ، فلاونول، آنتی‎اکسیدان، اشعه فرابنفش آفتاب، اشعه UV، اثرات ضد پیری شکلات، انعطاف‌پذیری پوست، قلب و عروق، دانشگاه دوسلدورف آلمان، بیمارستان دانشگاهی سن فرانسوا د’آسی لاوال در کِبِک کانادا، انستیتو هاینریش هاینه

در حال حاضر بهتر آن است که به دیگر اشکال محافظت از پوست اعتماد کنیم و از شکلات صرفاً به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل لذت ببریم

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• دکتر ییلا هیووینگ - مارتین
• ترجمۀ فرهنگ راد

بسته‎های پر از آنتی‎اکسیدان‎ شکلات به شکلی روزافزون جایی در حلقۀ غذاهای مفید برای سلامت پیدا می‌کند. برخی تحقیقات نشان داده‎اند که شکلات می‎تواند از پوست در برابر صدمات نور آفتاب حفاظت کند. به هر جهت، تمامی محققان با این نظر موافق نیستند.
شواهد زیادی وجود دارد که عنوان می‌کنند مقادیر متوسط شکلات به ویژه شکلات تلخ، برای سلامت روده، تنظیم سطح کلسترول، و مغز مفید است. شکلت همچنین می‎تواند سبب کاهش ریسک توسعۀ بیماری قلبی و سکته مغزی شود.
گمان می‎رود که فواید شکلات به علت مقادیر بالای آنتی‎اکسیدان‎های موجود در این تنقلات مورد علاقۀ عموم باشد.
اما وقتی پای پوست در میان باشد تکلیف ما با شکلات چیست؟ آیا شکلات می‎تواند ما را در برابر پیری پوست، نور آفتاب و حتی سرطان پوست محافظت کند؟

شکلات و نور آفتاب
قرار گرفتن به مدت طولانی زیر نور آفتاب مردم را دچار آفتاب‎سوختگی می‌کند. به هر جهت تماس زیاد با نور آفتاب یک عامل کلیدی در تقویت سرطان پوست و پیری پوست است.
آیا شکلات با توجه به مقادیر بالای آنتی‎اکسیدان‎های خود می‎تواند ما را در برابر صدمات اشعۀ فرابنفش آفتاب محافظت کند؟ برخی بر این باورند که می‎تواند.
کاکائوی خام حاوی مقادیر زیادی از فلاونول است که نوعی آنتی‎اکسیدان محسوب می‎شود. اما اغلب این فلاونول‎ها در کوران پردازشی که دانه‎های کاکائو را به شکلاتی که ما می‎شناسیم و دوست داریم تبدیل می‎کند، از بین می‎روند.
گفته می‎شود که اکنون کارخانه‌های شکلات‌سازی در صدد تجربۀ روش‎های جدید پردازش شکلات هستند که باعث حفظ مقدار بیشتری از آنتی‎اکسیدان‌ها می‎شود.
یک مطالعه به رهبری پروفسور ویلهلم اشتال / Wilhelm Stahl از انستیتو بیوشیمی و بیولوژی مولکولی هاینریش هاینه / Heinrich Heine، در دانشگاه دوسلدورف آلمان و همکارانش در این مورد تحقیق کرده است که آیا میزان بالای آنتی‎اکسیدان شکلات می‏تواند توانایی مقاومت پوست در برابر اشعۀ فرابنفش آفتاب را افزایش دهد.
برای این مطالعه 24 خانم یک نوشیدنی شکلاتی حاوی 27 میلی‎گرم فلاونول‎ها (شکلات نرمال) یا 329 میلی‎گرم (آنتی‎اکسیدان بالا) را به مدت 12 هفته هر روز صبح مصرف کردند.
پروفسور اشتال پی برد، پوست نمونه‎هایی که شکلات دارای آنتی‎اکسیدان بالا خورده بودند در هنگام قرار گرفتن در معرض دوز کنترل شدۀ اشعۀ UV هم‎اندازۀ پوست گروه دیگر سرخ نمی‎شود.
اما آیا تفاوتی میان نوشیدن شکلات و مصرف شکلات جامد وجود دارد؟

شواهد متناقض
با هدف بررسی دقیق‎تر اثرات شکلات با آنتی‎اکسیدان بالا، خانم دکتر استفانی ویلیامز / Stefanie Williams، از گروه علم بهداشت و آرایش در دانشگاه هنر لندن در انگلستان و همکارانش مطالعه‎ای را با مشارکت 30 نمونه انجام دادند.
داوطلبان مطالعه 20 گرم شکلات با آنتی‎اکسیدان بالا و یا شکلات استاندارد را هر روز به مدت 12 هفته مصرف کردند. شکلات با آنتی‎اکسیدان بالا حاوی بیش از 600 میلی‎گرم فلاونول در هر بخش خوراکی بود در حالی که این رقم در مورد شکلات نرمال کمتر از 30 میلی‎گرم فلاونول است.
آنچه محققان این مطالعه به آن پی بردند با نتایج پروفسور اشتال مطابقت داشت. پوست نمونه‎هایی که شکلات دارای آنتی‎اکسیدان زیاد خورده بودند هم‎اندازۀ پوست دیگر نمونه‌ها نسبت به صدمات ناشی از اشعۀ UV حساس نبود.
اما جدیدترین مطالعۀ بالینی در این زمینه توسط دکتر سیلوی دادین / Sylvie Dodin، استاد دپارتمان زنان و زایمان در بیمارستان دانشگاهی سن فرانسوا د’آسی لاوال در کِبِک کانادا و همکارانش به نتایج مزبور نرسید.
برای مطالعۀ خود دکتر دادین و تیمش از همان شکلات دارای آنتی‎اکسیدان بالای خانم دکتر ویلیامز در مطالعه‎اش استفاده کردند. اما به جای خوردن 20 گرم شکلات در یک وهله در روز، 74 خانم نمونۀ مطالعه به مدت دوازده هفته سه بار در هر روز و هر بار ده گرم شکلات خوردند.
به هر جهت، خلاف یافته‎های پروفسور اشتال و دکتر ویلیامز، مصرف شکلات با آنتی‎اکسیدان بالا دارای اثرات محافظتی بر روی نمونه‎ها نبود.
تنها تفاوتی که محققان ثبت کردند این بود که انعطاف‌پذیری پوست یا خاصیت ارتجاعی آن در نمونه‌های گروه مصرف کنندۀ شکلات با آنتی‎اکسیدان بالا افزایش یافت.

شکلات و سلامت پوست
بنابراین یا هیأت منصفه هنوز در حال مشورت است یا شکلات نوشدارویی برای پیشگیری از صدمات اشعۀ UV بر پوست نیست.
اگرچه دانش بسیاری در مورد فواید شکلات برای قلب و عروق، مغز، و سلامت روده وجود دارد، این دانش در عرصۀ تحقیقات پوست وقتی نوبت به اثرات شکلات می‎رسد هنوز در دوران کودکی خود قرار دارد.
در حال حاضر بهتر آن است که به دیگر اشکال محافظت از پوست اعتماد کنیم و از شکلات صرفاً به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل لذت ببریم.


Source:
Is chocolate good for our skin?
By Yella Hewings-Martin PhD
Published: Tue 3 October 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.