دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

خوردن سیب زمینی سرخ شده خطر مرگ زودرس را دو برابر می‎کند

اخبار تغذیه / رژیم غذایی


• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

آیا همراهش سیب زمینی سرخ شده هم می‎خواهی؟ یک مطالعۀ جدید دلیل قانع کننده‎ای برای "نه" گفتن به این درخواست فراهم می‎کند. این مطالعه پی برده است که خوردن دو تا سه وعده سیب زمینی سرخ کرده در طول هر هفته خطر مرگ زودرس را تا دو برابر افزایش می‎دهد.
نویسندۀ همکار مطالعه لوئیجی مونتانا / Luigi Fontana، از دانشکدۀ پزشکی دانشگاه برشیا و CEINGE Biotecnologie Avanzate، هر دو در ایتالیا، و همکارانش پس از تجزیه و تحلیل داده‎های مربوط به بیش از 4.400 فرد بزرگسال آمریکایی به یافته‎های خود رسیدند.
در ایالات متحد آمریکا، سیب زمینی به ویژه در اشکال پردازش شده یکی از اجزاء اصلی رژیم غذایی است. بر مبنای اعلام دپارتمان کشاورزی ایالات متحد آمریکا (USDA)، سیب زمینی پردازش شده – شامل سیب زمینی سرخ شده و چیپس سیب زمینی – بالغ بر 64 درصد کل سیب زمینی مصرفی در این کشور را در سال‎های 2000 شامل می‌شده، حال آنکه این رقم در سال‎های 1960 فقط 35 درصد بوده است.
اگرچه سیب زمینی می‎تواند یک جزء رژیم غذایی سالم باشد، برخی مطالعات عنوان کرده‎اند که مصرف زیاد آن می‎تواند باعث ایجاد خطراتی برای سلامت فرد شود. یک مطالعۀ گزارش شده در سال 2016 در اخبار پزشکی امروز، پی برد که خوردن چهار وعده یا بیشتر سیب زمینی در طول هفته باعث افزایش خطر بالا رفتن فشار خون می‎شود.
برای تحقیق اخیر، فونتانا و همکارانش بر آن شدند تا اثرات مصرف سیب زمینی را بر مرگ و میر مورد تحقیق قرار دهند، و این فرجام، چیزی بود که محققان بر آن بودند که در موردش تحقیق کافی انجام نشده است.
یافته‎های مطالعه اخیراً در نشریه تغذیه بالینی آمریکا منتشر شده است.

مصرف مکرر سیب زمینی سرخ شده مضر است
مطالعه شامل داده‎های 4440 فرد بزرگسال بود که بخشی از مطالعۀ طولی آغاز استئوپوروز (OAI) بودند.
نمونه‎ها در زمان آغاز مطالعه 45 تا 79 ساله بودند، و به طور متوسط به مدت 8 سال مورد پیگیری قرار گرفتند.
به عنوان بخشی از مطالعۀ OAI از سوژه‎ها خواسته ‎شد تا یک پرسشنامۀ تواتر غذایی را پر کنند. فونتانا و همکارانش از این داده‎ها برای تعیین میزان کل مصرف هفتگی سیب زمینی توسط نمونه‎ها و همچنین مصرف هفتگی سیب زمینی سرخ شده و سرخ نشدۀ آنها استفاده کردند.
در طول هشت سال دورۀ پیگیری مطالعه 236 نفر از نمونه‎ها مُردند.
محققان پی بردند که مصرف کلی سیب زمینی با خطر مرگ و میر مرتبط نیست. به هر حال، وقتی یک تجزیه و تحلیل زیرمجموعه‎ای انجام شد، پژوهشگران نتایج جالب توجهی را آشکار کردند.
مشخص شد، در مقایسه با افراد بزرگسالی که سیب زمینی سرخ شده نمی‎خورند، آنهایی که در طول هر هفته دو تا سه وعده سیب زمینی سرخ شده می‎خورند، دو بار بیشتر در خطر مرگ زودرس قرار دارند، و با افزایش میزان مصرف سیب زمینی سرخ شده ریسک مزبور نیز افزایش پیدا می‎کند.
به هر جهت، محققان به هیچ ارتباطی میان مصرف سیب زمینی سرخ نشده و خطر مرگ زودهنگام دست پیدا نکردند.
از آنجا که این مطالعه صرفاً مشاهده‎ای است، نمی‎توان هیچ جمع‎بندی قطعی در این مورد ارائه داد که چگونه مصرف سیب زمینی سرخ شده بر خطر مرگ زودرس تأثیر می‎گذارد. با وجود این، پزوهشگران بر این باورند که مطالعۀ آنها غذایی برای تفکر فراهم می‎آورد.
تیم تحقیق جمع‎بندی می‎کند:
"به نظر می‎رسد مصرف مکرر سیب زمینی سرخ شده با افزایش ریسک مرگ و میر مرتبط باشد. برای تأیید اینکه مصرف سیب زمینی در کل با افزایش خطر مرگ و میر همراه است، به انجام مطالعات با نمونه‎های بیشتر نیاز است."

Source:
medicalnewstoday.com
Eating french fries may double the risk of early death
By Honor Whiteman
Published: Thu 15 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.