دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

یک تخم مرغ در روز کوتاهی قد در کودکان را کاهش می‎دهد

اخبار تغذیه / رژیم غذایی


• هانر وایتمن
• ترجمه نادر اکبری

بر مبنای یافته‎های یک تحقیق جدید، اضافه کردن یک تخم مرغ به رژیم تغذیۀ بچه‎های 6 تا 9 ساله در روز باعث کاهش کوتاهی قد تا 50 درصد می‎شود.
کوتاهی قد به عنوان اختلال رشد و نمو بر اثر ضعف تغذیه در اوایل زندگی و مشخصاً در نخستین 1000 روز زندگی کودک تعریف می‎شود.
بر مبنای اعلام WHO، "بچه‎ها وقتی به عنوان کوتاه‌قد تعریف می‌شوند که قد آنها برای سنشان دو واحد استاندارد زیر مدیان استانداردهای رشد WHO باشد."
اگرچه تعداد کودکان دچار کوتاهی قد در فاصلۀ سال‎های 2000 تا 2016 کاهش یافته است، این اختلال کماکان یک‎چهارم بچه‎های 1 تا 4 سالۀ زیر سن 5 سال را رنج می‎دهد.
کوتاهی قد در جنوب آسیا و جنوب صحرای آفریقا بیشترین شیوع را دارد، و به ترتیب 35.8 درصد و 34.5 درصد کودکان در این دو ناحیه مبتلا به این اختلال هستند.
مطالعات پیشین عنوان کرده‎اند که افزودن تخم مرغ به رژیم غذایی کودکان در کشورهای در حال توسعه می‎تواند به کاهش میزان کوتاهی قد کمک کند.
مطالعۀ جدید – به رهبری لورا یانوتی / Lora Iannotti از دانشکدۀ براون در دانشگاه واشینگتن در سنت لوییز – پس از پی بردن به این موضوع که تغذیۀ بچه‎ها با یک تخم مرغ در روز می‎تواند ریسک کوتاهی قد را در آنها کاهش دهد، شواهد بیشتری در مورد فواید تخم مرغ در رشد به دست می‎دهد.
یافته‎ها اخیراً در نشریۀ "بیماری‎های کودکان" گزارش شده‎اند.

مصرف روزانۀ تخم مرغ شیوع کوتاهی قد را تا 47 درصد کاهش می‎دهد
مطالعه از نوع آزمون کنترل شدۀ تصادفی سازی شده بود که کودکان در سنین 6 تا 9 سال از کشورهای اکوادور، آمریکای جنوبی را شامل می‎شد، که در آنجا در حدود 23 درصد کودکان زیر سن 5 سال دچار کوتاهی قد و در حدود 6 درصد کودکان زیر وزن نرمال هستند.
کودکان به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. به کودکان گروه مطالعه به مدت شش ماه روزانه یک تخم مرغ برای تغذیه داده شد حال آنکه به کودکان گروه کنترل تخم مرغ داده نمی‌شد.
محققان پی بردند که در گروه کودکان تغذیه شده با تخم مرغ میزان رشد قد و وزن وابسته به سن به شکل قابل ملاحظه‎ای بیش از کودکان گروه کنترل بود.
مدل مداخله با استفاده از تخم مرغ نشان داد که تخم مرغ از کوتاهی قد تا 47 درصد پیشگیری می‎کند، در حالی که میزان کمبود وزن با استفاده از این مدل تغذیه 74 درصد کاهش پیدا کرد.
یانوتی می‎گوید: "ما از میزان اثربخشی این مداخله شگفت‌زده شدیم. میزان اثربخشی 0.63 در مقایسه با متوسط جهانی 0.39 بود."
هر گونه واکنش حساسیت نسبت به تخم مرغ در میان کودکان در سراسر طول مدت مطالعه پایش شد، اما به گزارش تیم تحقیق هیچ واقعه‎ای در این مورد گزارش نشد.
بر مبنای یافته‎های خود، محققان می‎گویند، افزودن تخم مرغ به رژیم غذایی بچه‎های خردسال می‎تواند یک راه ساده و مقرون به صرفه در تقویت رشد کودکان باشد.
لورا یانوتی می‎گوید: "تخم مرغ مقرون به صرفه و به سادگی در دسترس است. تخم مرغ در عین حال یک منبع خوب مواد مغذی برای رشد و نمو کودکان خردسال است. تخم مرغ پتانسیل حمایت از کاهش کوتاهی قد در سراسر جهان را دارد."

Source:
medicalnewstoday.com
One egg per day could reduce stunted growth
Written by Honor Whiteman
Published: Tue 6 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.