دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

شکلات می‎تواند خطر فیبریلاسیون دهلیزی را کاهش دهد

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• هانر وایتمن
• ترجمۀ هستی فراست‎فر

تحقیق جدید نشان می‌دهد که خوردن شکلات به میزان متعادل می‌تواند خطر بی‎نظمی ضربان قلب را تا 20 درصد کاهش دهد.
در پی آنالیز بیش از 55.000 نفر فرد بزرگسال دانمارکی، محققان پی بردند که خوردن 2 تا 6 اونس شکلات در طول هفته با 20 درصد کاهش ریسک فیبریلاسیون دهلیزی (A-fib) مرتبط است.
نویسنده رهبر مطالعه دکتر الیزابت موستوفسکی / Elizabeth Mostofsky، از بخش اپیدمیولوژی دانشکدۀ بهداشت عمومی تی. اچ. چان هاروارد در بوستن و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در نشریه "قلب" منتشر کردند.
بیش از 2.7 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا به A-fib مبتلا هستند.
بر مبنای اعلام انجمن قلب آمریکا، بیماران دچار A-fib پنج بار بیشتر در معرض سکته مغزی و دو بار بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی قرار دارند.
پیروی از رژیم غذایی سالم یکی از راهکارهای کلیدی برای پیشگیری از A-fib محسوب می‌شود. آیا شکلات می‎تواند بخشی از این رژیم باشد؟ تحقیق جدید به این پرسش پاسخ مثبت می‌دهد.

مصرف متعادل شکلات و بیست درصد کاهش خطر A-fib
برای رسیدن به یافته‌هایشان دکتر موستوفسکی و همکارانش داده‎های 55.502 فرد بزرگسال را که بخشی از "مطالعۀ رژیم غذایی، سرطان و سلامت دانمارک" بودند تجزیه و تحلیل کردند.
سوژه‌ها در فاصلۀ سال‎های 1993 تا 1997 وارد مطالعه شدند و در آن هنگام BMI، میزان کلسترول و فشار خون آنان اندازه‌گیری شد.
همچنین از نمونه‌ها خواسته می‎شد تا پرسشنامه‌های مربوط به رژیم غذایی، بهداشت، و سبک زندگی را تکمیل کنند، و محققان از این پرسشنامه‌ها برای جمع‌آوری داده‎های مربوط به سلامت عمومی و مصرف شکلات استفاده کردند.
با استفاده از اطلاعات "ثبت‌نام ملی بیماران دانمارک" محققان 3.346 مورد A-fib را در طول 13.5 سال دورۀ پیگیری مطالعه در میان نمونه‌ها شناسایی کردند.
در مقایسه با سوژه‌هایی که فقط 1 اونس شکلات، کمتر از یک بار در هر ماه مصرف کرده بودند، آنهایی که در طول هر ماه 1 تا 3 اونس شکلات مصرف کرده بودند دارای کاهش ریسکی به میزان 10 درصد برای A-fib بودند.
محققان پی بردند که ریسک A-fib برای نمونه‎هایی که هر هفته 1 اونس شکلات می‎خوردند 17 درصد کمتر است، در حالی که این ریسک برای آنهایی که در طول هر هفته 2 تا 6 اونس شکلات می‎خوردند 20 درصد کمتر بود.
وقتی میزان مصرف شکلات بالاتر رفت، فواید آن کم‎رنگ شد؛ سوژه‎هایی که روزانه 1 اونس شکلات می‎خوردند ریسک A-fib برای آنها 16 درصد کمتر بود.

مصرف کم شکلات به سلامت قلب کمک می‎کند
بر مبنای نظر دکتر موستوفسکی این یافته‎ها نشان می‎دهند که مصرف مقدار کم تا متوسط شکلات - مخصوصاً شکلات تلخ که دارای آنتی‎اکسیدان بیشتری است - می‎تواند برای قلب مفید باشد.
او اضافه می‎کند: "در هر حال خوردن شکلات به مقدار زیاد توصیه نمی‎شود، زیرا بسیاری از شکلات‎ها دارای کالری زیادی از ناحیۀ قند و چربی هستند و می‎توانند به افزایش وزن و دیگر مشکلات متابولیک منجر شوند. اما مصرف متعادل شکلات با محتوی کاکائوی زیاد می‎تواند یک گزینۀ سالم باشد."
این نخستین مطالعه‌ای نیست که مصرف متعادل شکلات را با سلامت بهتر قلب مرتبط می‎کند. برای مثال تحقیق منتشر شده در اخبار پزشکی امروز در سال 2016 پی برد که خوردن مقدار کم شکلات در هر روز می‎تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.
بر مبنای نظر خانم دکتر موستوفسکی و تیمش، مطالعۀ آنها شواهد بیشتری در مورد فواید مصرف متعادل شکلات برای سلامت قلب ارائه می‎دهد.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر موری میتلمن / Murray Mittleman از دانشکدۀ بهداشت عمومی تی. اچ. چان هاروارد می‎گوید: "این مطالعه به انبوه روزافزودن شواهد اضافه می‎شود که اعلام می‎دارند در مقایسه با دیگر میان وعده‎های غذایی یا تهدیدها، خوردن مقدار کم شکلات تلخ بر یک مبنای منظم به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل و سالم گزینۀ خوبی است که می‎تواند خطر بیماری قلبی عروقی را کاهش دهد."

Source:
medicalnews.today.com
Chocolate may cut risk of irregular heartbeat by a fifth
Written by Honor Whiteman
Published: Sat 24 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.