دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

به بچه‎ها تا یک سالگی آب میوه ندهید

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• هانر وایتمن
• ترجمۀ فرهنگ راد

والدین، مگر به توصیۀ پزشک، باید از دادن آب میوه به فرزندان خود تا سن یک سالگی آنها خودداری کنند، زیرا آب میوه تا این سن "فاقد هر گونه ارزش تغذیه‎ای" بوده و ممکن است برای سلامت کودکان مضر باشد. این چیزی است که در توصیه‎های جدید آکادمی بیماری‎های کودکان آمریکا (AAP) قید شده است.
دستورالعمل پیشین AAP در مورد مصرف آب میوه - که در سال 2001 منتشر شده بود - توصیه می‎کرد که باید از دادن آب میوه به بچه‎ها تا پیش از شش ماهگی خودداری شود.
شانزده سال بعد بر مبنای شواهدی که نشان می‎دهند مصرف آب میوه پیش از سن یک سالگی برای بچه‎ها بیش از سود ضرر در بر دارد، AAP این بازۀ زمانی را گسترش داده است.
بیانیۀ سیاست‎گذاری جدید اخیراً در نشریۀ "پدیاتریکس" منتشر شد.
وقتی شما یک بطری را می‎بینید که اعلام می‎کند محتوی "آب میوه 100 درصد" است، ممکن است گمان کنید که این نوشابه جایگزین سالمی برای میوه‎های کامل است، اما موضوع چنین نیست.
در حالی که برخی آب میوه‎ها به طور طبیعی سرشار از ویتامین و مواد معدنی شامل ویتامین C و پتاسیم هستند، در عین حال دارای قند زیاد بوده و دچار کمبود مواد مغذی دیگر نظیر فیبر هستند. در واقع، یک مطالعه در سال 2016 پی برد که برخی آب میوه‎ها در هر 100 میلی‎لیتر محتوی خود حاوی دو قاشق چایخوری شکر هستند.
بر این اساس نگرانی‌ها در مورد عوارض جانبی مصرف آب میوه در میان کودکان افزایش یافته است. یک مطالعۀ منتشر شده در سال 2015 آب میوه را به عنوان "بزرگ‌ترین مقصر" فرسایش دندان معرفی کرد و مطالعۀ دیگری مصرف آب میوه را با چاقی کودکان مرتبط کرده است.
بیانیۀ سیاست‌گذاری جدید AAP این نگرانی‎ها را با ارائۀ برخی توصیه‎ها در محدود کردن مصرف آب میوه در کودکان بازتاب می‎دهد.

آب میوه برای کودکان زیر یک سال مطلقاً "غیر ضروری" است
بر مبنای شواهد کنونی، AAP جمع‎بندی می‎کند که "آب میوه برای اطفال زیر یک سال فاقد هر گونه فواید تغذیه‎ای است" و بنابراین به بچه‎های کوچک‎تر از این سن نباید آب میوه داد "مگر اینکه توصیۀ بالینی باشد."
نویسندۀ همکار بیانیه دکتر ملوین بی. هیمن / Melvin B. Heyman، همکار AAP، می‎گوید: "والدین ممکن است آب میوه را سالم تلقی کنند، اما آب میوه جایگزین سالمی برای میوه‎های تازه نیست و فقط دارای قند و کالری بیشتر است. مقدار اندک آن در صورت رعایت اعتدال برای بچه‎های بزرگ‎تر خوب است، اما برای اطفال زیر یک سال مطلقاً غیر ضروری است."
AAP برای اطفال نوپای یک تا سه ساله مصرف بیش از 4 اونس آب میوه به صورت روزانه را توصیه نمی‎کند، در حالی که توصیه می‎کند میزان مصرف آب میوه در کودکان 4 تا 6 ساله نباید بیش از 4 تا 6 اونس در هر روز باشد.
AAP می‎گوید مصرف آب میوه در سنین 7 تا 18 سال باید به هشت اونس در روز محدود شود.
به علاوه دستورالعمل می‎گوید که به کودکان نوپا (1 تا 3 ساله) نباید با بطری آب میوه داده شود، که به آنها امکان نوشیدن آن در سراسر روز را می‎دهد. این وسیله باعث تماس بیش از حد دندان با آب میوه می‌شود که می‎تواند فساد دندان در پی داشته باشد.
نکتۀ دیگر اینکه AAP مصرف آب میوه‎های غیر پاستوریزه را برای کودکان در هر سنی "قویاً منع" می‎کند، و به علت فعل و انفعالات بالقوه مضر، باید از دادن آب گریپ فروت به کودکان مصرف کنندۀ هر گونه دارو که توسط آنزیم CYP3A4 متابولیزه می‌شوند، خودداری شود.
در نهایت AAP می‎گوید که کودکان باید به خوردن میوه‎های واقعی تشویق شوند، و باید در مورد فواید مصرف میوه در برابر آب میوه به آنان آموزش داده شود.
دکتر استیون ای. ابرامز / Steven A. Abrams، محقق همکار AAP می‎گوید: "ما می‎دانیم که مصرف بیش از حد آب میوه می‎تواند به اضافه وزن بیش از حد و فساد دندان منجر شود. متخصصان بیماری‎های کودکان مقدار زیادی اطلاعات برای به اشتراک گذاشتن با خانواده‌ها در مورد چگونگی ایجاد توازن میان مصرف میوۀ تازه با رژیم غذایی کودکان در اختیار دارند."

Source:
medicalnewstoday.com
Avoid fruit juice up to the age of 1 year, say the AAP
Written by Honor Whiteman
Published: Mon 22 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.