دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ترکیب موجود در پنیر می‌تواند از سرطان کبد پیشگیری کند

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• هانر وایتمن
• ترجمة نادر اکبری

یک تحقیق تازه می‌گوید، شاید راه‌حل ساده‌ای برای کاهش خطر سرطان کبد و افزایش طول عمر وجود داشته باشد: مصرف قارچ، سویا، غلات سبوس‌دار و غذاهای دیگری دارای مقدار زیاد اسپرمیدین!
محققان پی بردند که موش‌های تغذیه شده با مکمل اسپرمیدین در مقایسه با جوندگانی که این مکمل را نگرفته بودند کمتر در معرض خطر ابتلاء به فیبروز کبدی و کارسینوم هپاتوسلولی (HCC) – شایع‌ترین شکل سرطان کبد – قرار دارند.
به علاوه تیم تحقیق – از دانشگاه ای اند ام تگزاس در کالج استیشن – پی برده‌اند که اسپرمیدین طول عمر موش‌ها را تا 25 درصد افزایش می‌دهد.
نویسندة همکار مطالعه دکتر لی‌یوان لیو / Leyuan Liu از انستیتو علوم زیستی و فناوری در تگزاس ای اند ام و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در نشریة "پژوهش‌های سرطان" گزارش کرده‌اند.
اسپرمیدین یک پولامین است – ترکیبی که دستکم دو گروه امینو دارد – که در اصل از اسپرم مشتق شده و نام خود را از آن گرفته است. اسپرمیدین همچنین به طور طبیعی در طیفی از فرآورده‌های غذایی شامل پنیر، قارچ، حبوبات، سویا، غلات سبوس‌دار و ذرت یافت می‌شود.
تحقیقات پیشین عنوان کرده‌اند که اسپیرمیدین رژیم غذایی می‌تواند فوایدی برای سلامت در پی داشته باشد. برای مثال یک مطالعه که در سال 2016 در "نیچر پزشکی" منتشر شد، مصرف مکمل خوراکی اسپرمیدین را با سلامت بهتر قلبی و طول عمر بیشتر در موش‌ها مرتبط دانست، در حالی که مطالعه‌ای جدیدتر این ترکیب را با فشار خون مرتبط کرده است.
برای این مطالعة جدید، لیو و همکارانش در این مورد تحقیق کردند که آیا اسپریدین دارای ترکیبات ضد سرطانی است.

مکمل اسپرمیدین به "افزایش چشمگیر" طول عمر منجر شد
برای رسیدن به یافته‌هایشان محققان یک مکمل خوراکی اسپرمیدین را به موش‌هایی دادند که از پیش مستعد ابتلا به فیبروز کبد بودند. فیبروز کبد تشکیل بافت‌های دارای جراحت در کبد است که می‌تواند به سرطان ریه منجر شود.
نه فقط احتمال ابتلا به فیبروز کبدی در این موش‌ها نسبت به موش‌هایی که مکمل اسپرمیدین نگرفته بودند کاهش یافت، بلکه محققان دریافتند که طول عمر موش‌ها نیز افزایش یافته است.
دکتر لیو می‌گوید: "در مدل‌های جانوری افزایش چشمگیری در حد 25 درصد در طول عمر به چشم می‌خورد. در چهارچوب طول عمر انسانی این بدین معنی است که به جای زندگی در حدود 81 سال، متوسط طول عمر آمریکایی‌ها متجاوز از 100 سال خواهد بود."
نویسندگان مقاله می‌گویند، 25 درصد افزایش در طول عمر موش‌ها فقط مربوط به گروهی از آنها بود که در کل عمر مکمل اسپرمیدین گرفته بودند. جوندگانی که در دوران متأخر عمر این مکمل را گرفتند دارای افزایشی 10 درصدی در طول عمر بودند.

"یک راهکار بدیع برای افزایش طول عمر"
در تحقیق پیشین، لیو و همکارانش متوجه شدند که فقدان اتوفاژی – فرآیندی که در آن سلول‌ها فضولات خود را "می‌خورند" – باعث تقویت ابتلاء به سرطان می‌شود.
در این مطالعه محققان پی بردند که فواید اسپرمیدین در غیاب پروتئینی به نام MAPIS، که محرک اتوفاژی شناخته می‌شود، کاهش پیدا می‌کند. بر این مبنا تیم تحقیق عنوان می‌کند که اثرات محافظت در برابر سرطان این ترکیب به تقویت اتوفاژی مرتبط به MAP1S برمی‌گردد.
برای تعیین ایمنی و کفایت مکمل اسپرمیدین در انسان به مطالعات گسترده‌تر نیاز است، اما تیم تحقیق معتقد است که این ترکیب می‌تواند فواید مهمی برای سلامت در پی داشته باشد.
لیو می‌گوید: "فقط فکرش را بکنید: اگر ما اسپرمیدین را به هر بطری آبجو اضافه کنیم، این می‌تواند تعادل با الکل ایجاد و به حافظت از کبد کمک کند. هنوز زود است، اما شاید یک روز این رویکرد یک راه بدیع برای افزایش طول عمر به دست بدهد، از فیبروز کبد پیشگیری یا آن را معکوس کند، و از کارسینوم هپاتوسلولی در انسان پیشگیری کرده، آن را به تعویق انداخته یا درمان کند."

Source:
medicalnewstoday.com
Compound in aged cheese may prevent liver cancer, boost longevity
Written by Honor Whiteman
Published: Mon 24 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.