دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا تو هم شکلاتی هستی؟ ژن‌هایت را می‌توان ملامت کرد

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• هانر وایتمن
• ترجمة نادر اکبری

برگرها، سیب‌زمینی سرخ کرده، شکلات – ما می‌دانیم این غذاها برای سلامت ما بدند. بنابراین چرا برخی از ما از حذف آنها از رژیم غذایی خود ناتوانند؟ یک تحقیق جدید می‌گوید که در این مورد ژن‌های ما را می‌توان مسؤول دانست.
محققان اسپانیایی چند تنوع ژنی شناسایی کرده‌اند که بر ترجیحات غذایی فرد نظیر علاقه به شکلات و غذاهای پرچرب تأثیر می‌گذارند.
نویسندة همکار مطالعه سیلویا برسیانو / Silvia Berciano، از "یونیورسیداد اتونوما دی مادرید"، و همکارانش امیدوارند که یافته‌های آنها به توصیه‌های رژیم شخصی شده برای کمک به پیشگیری و درمان چاقی و دیگر اختلالات مزمن مرتبط به عادت‌های بد غذایی منجر گردد.
محققان اخیراً یافته‌های خود را در "بیولوژی تجربی 2017" که در شیکاگو برگزار شد ارائه دادند.
دستورالعمل‌های رژیم غذایی برای آمریکایی‌ها پیگیری از یک رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات و غلات سبوس‌دار و دارای قند، نمک و چربی‌های اشباع کم را توصیه می‌کنند. در هر حال، به نظر می‌رسد بسیاری از ما قادر به دنبال کردن این دستورالعمل‌ها نیستیم.
برای مثال یک مطالعة انجام شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در سال 2016، پی برد که بیش از 90 درصد افراد بزرگسال در آمریکا بیش از مقادیر توصیه شده نمک مصرف می‌کنند.
یک مطالعة قدیمی‌تر از سوی CDC نشان داد که مردم ایالات متحد آمریکا در حدود 13 درصد مجموع کالری روزانه خود را از قند اضافی تأمین می‌کنند، در حالی که مقدار توصیه شده در این مورد حداکثر 10 درصد است.
جای گفتن ندارد که دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم برای برخی مردم ساده‌تر از دیگران است. بسیاری از ما علی‌رغم باخبر بودن از اینکه مصرف زیاد این نوع غذاها برای ما بد است قادر به مقاومت در برابر وسوسة گرفتن و خوردن شکلات نیستند.
تحقیقات پیشین برخی ژن‌های مرتبط به رفتارهای آنورکسی و دیگر اختلالات خوردن را شناسایی کرده‌اند. برای مطالعة خود برسیانو و تیمش بر آن شدند تا در این مورد تحقیق کنند که آیا ژنتیک نقشی در انتخاب‌های غذایی افراد سالم دارد.

مصرف شکلات بیشتر با واریانت ژن اکسی‌توسین مرتبط است
محققان با آنالیز داده‌های مطالعة ژنتیک و داروهای کاهش دهندة چربی و شبکة تغذیه به یافته‌های خود رسیدند. داده‌ها شامل 818 فرد بزرگسال اروپایی تبار بود که از این تعداد 404 نفر مرد و 414 تن زن بودند.
تیم تحقیق داده‌های ژنتیکی هر کدام از نمونه‌ها را تجزیه و تحلیل کرد و عادت‌های غذایی سوژه‌های مطالعه با استفاده از پرسشنامه‌های مکرر غذایی تعیین شد.
تجزیه و تحلیل داده‌ها تعدای از تنوعات ژنتیک را آشکار کرد که با برخی از ترجیحات غذایی مرتبط بودند.
برای مثال، تیم تحقیق پی برد که متغیرهای گیرندة ژن "هورمون عشق" یعنی اکسی‌توسین با مصرف بیشتر شکلات و دور کمر بزرگ‌تر مرتبط است.
مصرف بیشتر نمک با واریانت‌های ژن CREB1 و GABRA2 مرتبط شد، در حالی که متغیرهای ژن SLC6A2 با مصرف بیشتر چربی مرتبط بود.

نخستین مطالعه‌ای که نشان می‌دهد چگونه ژن‌های مغز بر مصرف غذا مؤثرند
تیم تحقیق می‌نویسد ژن‌های شناسایی شده پیشتر با تعدادی از تهدیدهای رفتارشناسانه و روان‌شناختی نظیر استرس، اعیاد، رفتار تکانشی‌ و افسردگی مرتبط شد‌ه‌اند.
بر این مبنا تیم تحقیق معتقد است که مطالعة آنها پرده از روی برخی انواع ژنی برداشته است که بر رفتار ما به شکلی تأثیر می‌گذارند که باعث بروز تغییراتی در انتخاب‌های غذایی ما می‌شود.
برسیانو می‌گوید: "اکثر مردم برای تعدیل عادت‌های غذایی خود دوران سختی دارند، حتی اگر بدانند که این کار بهترین انتخاب آنها خواهد بود. دلیلش این است که ترجیحات غذایی ما و توانایی کار کردن برای اهداف یا برنامه‌های مورد پیگیری بر آنچه می‌خوریم و توانایی ما به چسبیدن به تغییرات رژیم غذایی اثر می‌گذارند.
"مطالعة ما نخستین مطالعه‌ای است که توضیح می‌دهد چگونه ژن‌های مغزی ما بر مصرف غذایی و ترجیحات تغذیه‌ای ما در گروهی از افراد سالم تأثیر می‌گذارند."
محققان امیدوارند که یافته‌های آنها به ایجاد راه‌های مؤثرتری برای کاهش ریسک بیماری‌های مزمن ناشی از عادت‌های غذایی ضعیف منجر خواهد شد.
سیلویانا برسیانو می‌گوید: "آگاهی به دست آمده بر مبنای مطالعة ما راه را برای فهم بهتر رفتارهای خوردن و طراحی توصیه‌های غذایی شخصی شده را که بیشتر برای افراد کارآیی دارند هموار می‌کنند، که نتیجه‌اش قابلیت انطباق بیشتر و فرجام‌های موفق‌تر خواهد بود."
برای مطالعة بعدی تیم تحقیق برنامه‌ای برای ارزیابی این موضوع در دست دارد که ببیند آیا تنوعات ژنتیکی مرتبط به ترجیحات غذایی با ریسک بالاتر برخی وضعیت‌های سلامت مرتبطند یا خیر.

Source:
medicalnewstoday.com
Are you a chocaholic? Your genes could be to blame
Written by Honor Whiteman
Published: Sun 23 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.