دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

شیر و ماست کم‌چرب خطر افسردگی را کاهش می‌دهند

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

• هانر وایتمن
• ترجمة محمدقاسم رافعی

بسیاری از ما فرآوردهای لبنی کم‌چرب را برای کمک به حفظ تناسب دور کمر انتخاب می‌کنند. در هر حال تحقیق تازه می‌گوید که لبنیات کم‌چرب می‌توانند برای سلامت روانی ما نیز مفید باشند.
در مطالعه‌ای بر روی بیش از 1000 فرد بزرگسال ژاپنی، محققان پی بردند، افرادی که مقدار بیشتری شیر و ماست کم‌چرب مصرف می‌کنند در مقایسه با کسانی که کمتر از این فرآورده‌ها استفاده می‌کنند احتمال کمتری دارد که دچار علایم افسردگی شوند.
نویسندة همکار مطالعه پروفسور ریوایچی ناگاتومی / Ryoichi Nagatomi از دانشگاه توکیو و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در نشریة "روان‌پزشکی اجتماعی و اپیدمیولوژی روان‌پزشکی" منتشر کرده‌اند.
افسردگی - که به عنوان اختلال افسردگی اساسی نیز به آن اشاره می‌شود - یکی از شایع‌ترین اشکال اختلالات روانی در ایالات متحد آمریکا است.
بر مبنای آمار "انستیتو سلامت روان"، در سال 2015، 16.1 میلیون فرد بزرگسال آمریکایی دستکم یکی از اپیزودهای افسردگی اساسی را در طول 12 ماه گذشته تجربه کرده‌اند.
در حالی که علایم افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، افسردگی‌ها می‌توانند شامل اندوه پایدار، احساس ناامیدی، گناه، یا درماندگی، آزردگی، خستگی مزمن، مشکلات خواب، و افکار مرگ یا خودکشی‌طلبانه باشند.
پروفسور ناگاتومی و همکارانش می‌نویسند، مطالعات پیشین مصرف لبنیات را با افسردگی مرتبط دانسته‌اند؛ اگرچه این موضوع که این تأثیر مثبت است یا منفی، جمع‌بندی نشده باقی مانده است.
برای مطالعة خود، محققان بر آن شدند تا در مورد چگونگی تأثیر برخی لبنیات کم‌چرب و پرچرب بر ریسک توسعة علایم افسردگی در افراد تحقیق کنند.

مصرف لبنیات کم‌چرب با کاهش شیوع علایم افسردگی مرتبط است
تحقیق شامل 1159 فرد ژاپنی در سنین 19 تا 83 بود که اکثریت آنها را زنان تشکیل می‌دادند.
نمونه‌ها میزان مصرف شیر و ماست کم‌چرب و پرچرب خود را در یک پرسشنامة رژیم غذایی اعلام می‌کردند. مصرف پنیر، کره و دیگر فرآورده‌های لبنی گزارش نمی‌شد.
علایم افسردگی با استفاده از مقیاس بیست آیتمی خودنمره‌دهی ارزیابی می‌شد. تیم تحقیق علایم افسردگی را در میان 31.2 درصد مردان و 31.7 درصد زنان مشاهده کرد.
در مقایسه با افراد بزرگسالی که خبر از عدم مصرف محصولات لبنی کم‌چرب می‌دادند، آنهایی که در طول هفته یک تا چهار بار شیر و ماست کم‌چرب مصرف می‌کردند کمتر در معرض ابتلاء به افسردگی قرار داشتند.
این نتایج پس از لحاظ کردن تعدادی از عوامل بالقوه مخدوش کنندة مطالعه شامل سن، جنس، سبک زندگی و رژیم غذایی کلی و وضعیت سلامت فرد به قوت خود باقی بود.
محققان در تفسیر یافته‌های مطالعه می‌گویند:
"نتایج حاضر نشان می‌دهند که مصرف بیشتر لبنیات کم‌چرب می‌تواند با شیوع کمتر علایم افسردگی مرتبط باشد."
هیچ ارتباطی میان مصرف فرآورده‌های لبنی پُرچرب و افسردگی مشاهده نشد. محققان این فرضیه را مطرح می‌کنند که ممکن است این به دلیل وجود اسیدهای چرب ترانس در شیر پرچرب باشد - که با افسردگی مرتبط دانسته شده است - که با امینواسیدهای موسوم به تریپتوفان در شیر منحرف می‌شود.
تیم تحقیق جمع‌بندی می‌کند که برای مشخص کردن مکانیسم‌های نهفته در میان مصرف لبنیات کم‌چرب و کاهش ریسک ابتلاء به افسردگی به مطالعات بیشتر نیاز است.

Source:
medicalnewstoday.com
Low-fat milk, yogurt may reduce depression risk
Written by Honor Whiteman
Published: Sun 16 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.