دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کلوچه می‌تواند کشنده باشد

اخبار تغذیه / رژیم غذایی

•    ترجمه هامیک رادیان

سالمونلا یک باکتری است که 12 ساعت پس از ایجاد عفونت سبب اسهال، تب و درد در ناحیة شکم می‌شود. سامونلا که به وسیلة یک دانشمند آمریکایی به نام دکتر سالمون کشف شد بیش از 125 سال است که به عنوان یک عامل بیماریزا شناخته شده است.
عفونت سالمونلا معمولاً پس از 4 تا 7 روز بدون نیاز به درمان رفع می‌شود، اما موارد جدی‌تر شامل اسهال شدید، گسترش عفونت از روده به جریان خون، و سپس به دیگر نقاط بدن می‌تواند ایجاد شود و برخی اوقات کشنده باشد.
در موارد شدید، بستری شدن و درمان فوری با آنتی‌بیوتیک برای برای تحت کنترل درآوردن بیماری مورد نیاز است.
خردسالان، کودکان و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی بیشتر در معرض عفونت شدید قرار دارند.

منابع سالمونلا
منابع معمول سالمونلا شامل مواد غذایی و آب آلوده یا مقادیر اندک مدفوع حیوانی است. غذاهای با منشأ حیوانی مثل گوشت گاو، مرغ، شیر، ماهی یا تخم مرغ اغلب در معرض آلودگی هستند؛ اما هر غذایی شامل سبزی‌ها، میوه‌ها و غذاهای فرآوری شده می‌توانند حامل باکتری باشند.
آلودگی می‌تواند در فروشگاه یا داخل آشپزخانه بروز کند، وقتی چکیدة گوشت خام یا مرغ سطوح و دیگر غذاها را در یخچال یا سبد خرید آلوده می‌کند.
محققان دانشگاه جورجیا بر آن شدند تا به دلیل افزایش موارد شیوع بیماری ناشی از غذا سالمونلا را در شرایط آب کم‌فعالیت یا غذاهای خشک مورد بررسی قرار دهند.
لاری بوچات» از کالج کشاورزی و علوم محیطی دانشگاه جورجیا مطالعه‌ای را برای مشاهدة این موضوع که باکتری عامل بیماری ناشی از مواد غذایی تا چه مدت می‌تواند در برخی غذاها زنده بماند انجام داد.
انتظار نمی‌رفت که سالمونلا بتواند در غذاهایی با محیط بسیار خشک رشد کند.
محققان پنج سروتایپ سالمونلا را که از غذاهایی با محیط رطوبتی بسیار کم، مخصوصاً کلوچه‌ها و ساندویچ‌ها، را که در شیوع بیماری‌های پیشین دخیل بودند مورد استفاده قرار دادند.

سالمونلا دستکم 6 ماه در محیط خشک زنده ماند
محققان سالمونلا را در پنج نوع لفاف موجود در کلوچه ها و شیرینی‌های خشک گذاشتند و در انبار قرار دادند.
آنها لفاف پنیر و کره بادام زمینی را برای ساندویچ‌ها و شکلات‌ها و وانیل را برای ساندویچ‌های کلوچه‌ای به کار بردند تا نوع فرآورده‌ای را که در خواربارفروشی‌ها و ماشین‌های فروش مواد غذایی یافت می‌شود بازسازی کنند.
پس از ذخیره‌سازی، دانشمندان بر آن شدند تا بدانند سالمونلا تا چه مدت می‌تواند در هر کدام از بسته‌بندی‌ها زنده بماند.
سالمونلا در بعضی از لفاف‌ها بیش از بقیه زنده ماند. پاتوژن در ساندویچ‌های کلوچه‌ای بهتر از شیرینی‌های خشک به بقاء خود ادامه داد، و در برخی موارد این بقاء حداقل شش ماه ادامه داشت.
بوکات و نویسندة همکار مطالعه «دیوید من» از دریافت اینکه سالمونلا در یستر کلوچه زنده ماند و این بقا برای مدتی چنان طولانی ادامه یافت، شگفت زده شدند.
محققان می‌گویند مطالعة مزبور به شواهد موجود در مورد اینکه سالمونلا و پاتوژن‌های ناشی از مواد غذایی می‌توانند مدت‌ زمان غیر معمول در مواد غذایی خشک به بقاء خود ادامه دهند، اضافه می‌شود.
به عنوان نتیجة یافته‌هایشان، محققان در حال بررسی اقدامات جدید برای پیشگیری از آلودگی با مواد غذایی هستند. بوکات می‌گوید: «قدم بعدی بررسی تمام عناصری است که در این غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرند.»
او عنوان می‌کند که اگر امکان دارد که پاتوژن‌های ناشی از مواد غذایی در اجزاء خاصی وجود داشته باشند، کاربرد آن اجزاء باید متوقف شود. اندازه‌گیری‌ها همچنین باید برای اطمینان از اینکه آلودگی در خلال تولید ایجاد نمی‌شود صورت گیرد.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.