دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پیش‌بینی میگرن با مدل جدید استرس

اخبار سردرد / میگرن

• تیم نیومن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

میگرن، یکی از شایع‎ترین اختلالات نورولوژیک، خود را به عنوان جانوری درنده‎خو اثبات کرده است. ظاهراً بروز تصادفی حملات این بیماری در برابر پیش‎بینی مقاومت می‎نماید. اما یک مدل جدید راهی اساسی برای پیش‎بینی بروز بعدی این سردرد دردناک ایجاد می‎کند.
میگرن به عنوان یک سردرد اولیه توصیف می‎شود و یک اختلال شایع است. میگرن سردردی یا طیف متوسط تا شدید ایجاد می‎کند، و اغلب این سردرد در یک طرف سر و به صورت ضربان‎دار ظاهر می‎شود و می‎تواند تا ساعت‎ها ادامه داشته باشد.
حملات میگرن می‎تواند به شکلی باورنکردنی دردناک و ناتوان کننده باشد، و گاهی از اوقات زندگی فرد را در طول مدت ادامۀ درد به حضور در محیطی بسته و تاریک محدود کند. درد میگرن ممکن است با تهوع و دیگر علایم گوارشی نیز همراه باشد.
میگرن که به نسبت حدود 2:1 در زنان بیشتر شایع است، اغلب در طول بلوغ آغاز می‎شود و احتمال بیشتری دارد که به افراد سنین 35 تا 45 سال صدمه بزند.
تخمین زده می‎شود که این بیماری مبتلابه حدود 16 تا 23 درصد جمعیت بزرگسالان در سنین 18 سال و بالاتر آمریکایی است. عارضه‎ای با این حد از شیوع بار اقتصادی سنگینی بر کشور تحمیل می‎کند. برای مثال یک مطالعه تخمین زده است که هزینۀ از دست رفتن قدرت تولید بر اثر عدم حضور در محل کار سالانه چیزی بین 5.6 تا 17.2 میلیارد دلار باشد.

پیش‎بینی حمله میگرن
اگرچه ریسک فاکتورهای جمعیتی و فردی بیماری شناسایی شده‎اند، پیش‎بینی اینکه حملۀ میگرنی چه وقت و در کجا شروع می‎شود همچنان دشوار است. برای مثال، محرک‎های بالقوۀ حملات میگرن شامل مخلفات غذایی، نوسانات هورمونی، استرس، فقدان خواب، و برخی غذاها مثل کافئین و پنیر است.
به هر حال، شانس هر فرد در دچار شدن به حملات میگرن در هر واقعه، و همچنین زمانی که این حملات شروع می‎شود اساساً متفاوت است.
برای اطمینان از اینکه داروهای پیشگیری بهترین شانس برای حمله به میگرن در بدو امر را داشته باشند، این داروها نیاز به آن دارند که در آستانۀ بروز حمله مصرف شوند. اگرچه برخی از مردم خبر از علایمی پیش از آغاز حملات میگرنی می‎دهند، این علایم غیر خاص هستند، و زمان میان بروز این علایم و شروع سردرد میگرنی متفاوت است، که این موضوع، کاربرد آنها را به عنوان یک عامل پیش‎بینی محدود می‎کند.
محققان بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستن بر آن شدند تا ببینند که آیا می‎توانند راهی برای پیش‎بینی دقیق‎تر حملات میگرن پیدا کنند.
نویسندۀ رهبر مطالعه دکتر تیم هول / Tim Houle توضیح می‎دهد: "می‎دانیم که برخی از مردم برای دچار شدن به حملات میگرن در معرض ریسک بالاتری نسبت به دیگران قرار دارند، اما در مورد یک فرد خاص ما نتوانسته‎ایم افزایش ریسک بروز حمله را با هر سطحی از دقت پیش‎بینی کنیم."
یافته‌های اخیر این تیم تحقیقی در نشریۀ "سردرد" منتشر خواهد شد.
برای انجام تحقیق خود دکتر هول و تیمش 95 فرد مبتلا به میگرن را وارد مطالعه کردند که در کل شامل داده‎های روزانه‎ای معادل 4195 روز بود. نمونه‎ها در 1613 روز از این مدت دچار حملات میگرن شده بودند (یا 38.5 درصد).
تیم تحقیق مدلی طراحی کرد که داده‎ها را بر مبنای فرکانس استرس‎زایی اتفاقات و شدت دریافت آنها ترکیب می‎کرد. در کل دورۀ مطالعه، نمونه‎ها خبر از استرس خفیف تا متوسط می‎دادند. به هر جهت، احتمال اینکه استرس در روزهای منتهی به سردرد شدیدتر باشد بیشتر بود.
دکتر تیم هول می‎گوید: "این مطالعه عنوان می‎کند که این امکان کاملاً وجود دارد که بروز حملۀ سردرد را در افراد دچار رنج سردرد پیش‌بینی کنیم."

تنظیم دقیق نیاز است
اگرچه درمان میگرن هنوز از حد کمال فاصلۀ زیادی دارد، توانایی پیشی‎بینی زمان آغاز حملات میگرنی به این معنی است که می‎توان در مورد آنها به درمان پیشگیرانه اقدام کرد. مصرف داروها پیش از بروز واقعه می‌‏تواند شانس این را که بتوان حملۀ میگرن را در نطفه و پیش از گسترش و ناتوان کننده شدن آن متوقف کرد، افزایش می‎دهد.
دکتر هول و تیمش مشتاقند تا برای اصلاح مدل خود کار بیشتری انجام دهند، و می‎گویند، "مدلی که ما در این تحقیق گسترش داده‎ایم آغاز بسیار خوبی برای کمک به مردم در پیش‎بینی شانس آنها برای تجربۀ حملۀ سردرد است، اما پیش از اینکه بتوان از این مدل در کاربردهای بالینی گسترده استفاده کرد، به کار بیشتری برای دقیق‎تر کردن مدل‏های پیش‎بینی نیاز است."
این مقاله با یک یادداشت شورای سردبیری به نام "چرا پیش‎بینی میگرن مسأله‎ساز است" همراهی می‎شود که توسط دکتر ریچارد لیپتون / Richard Lipton، دکتر یلنا پاولویچ / Jelena Pavlovic، و دکتر دان سی. بیوس / Dawn C. Buse نوشته شده است. نویسندگان توضیح می‎دهند، برای اینکه درمان‎های پیشگیرانه کاملاً مؤثر باشند، "ما باید هنر پیش‎بینی سردرد را بهبود ببخشیم و سپس مداخله‎های هدفمند را در بیماران به دقت انتخاب شده به معرض آزمایش بگذاریم."
بنابراین هنوز باید برای استفاده از مدل‎های پیش‎بینی میگرن به صورت قابل کاربرد در جمعیت عمومی انتظار کشید، اما تاخت و تاز شروع شده است. از آنجا که میگرن میلیون‎ها میلیون انسان را رنج می‎دهد هر نقطۀ عطفی در این مورد به صورت بالقوه باعث بهبود زندگی میلیون‎ها انسان خواهد شد.

Source:
Forecasting migraines with new stress model
By Tim Newman
Published: Wed 12 Jul 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.