دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا پیاده‌روی دسته جمعی در کاهش افسردگی مؤثر است؟

اخبار پزشکی ورزشی / تناسب اندام

ترجمه دکتر رویا وکیلی


راه رفتن جمعی در طبیعت ممکن است به نظر راه لذت‌بخشی برای سپری کردن یک عصر به نظر برسد، اما آیا در پایین آوردن افسردگی نیز مؤثر است؟ بر اساس تحقیقات اخیر در دانشگاه میشیگان، پاسخ "آری" است.
پیاده‌‌روی‌های جمعی در فضای باز دارای مزایای بالقوه برای سلامت است.
اگر چه همۀ ما به خوبی می‌دانیم که پیاده‌‌روی‌های گروهی در فضای باز موجب تعامل با طبیعت تعامل اجتماعی و تشویق به انجام فعالیت‌های بدنی می‌شوند، تاکنون تحقیقات اندکی دربارۀ چگونگی تأثیر آنها در بهبود وضعیت روانی، عاطفی و رفاه اجتماعی انجام گرفته است.
مطالعۀ اخیری که در ماه آوریل منتشر شده است، نشان می‌دهد که پیاده‌روی موجب افزایش تفکر خلاق می‌شود، در حالی که در مطالعۀ دیگر در ماه جولای نشان می‌داد که پیاده‌ روی سریع درمانی برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون است.اگرچه فواید سلامت رفتن به پیاده‌‌روی بسیار گسترده است، محققان تحقیق اخیر بر روی فواید روانی این فعالیت تمرکز کرده‌اند. نتایج یافته‌های آنها در نشریۀ اکوسایکولوژی /  Ecopsychology منتشر شده است. برای انجام مطالعۀ خود این تیم به رهبری دکتر سارا واربر، استادیار طب خانواده، نزدیک به 2000 شرکت‌کننده در برنامه‌های پیاده‌روی جمعی در انگلستان که تقریباً 3000 برنامۀ هفتگی پیاده‌‌روی در سال را برنامه‌ریزی می‌کند، مورد بررسی قرار دادند.

پیاده‌روی موجب از بین رفتن استرس می‌شود
دکتر واربر می‌گوید: "ما اغلب می‌شنویم که مردم پس از پیاده‌روی یا بیرون رفتن حس بهتری دارند، اما تا به حال تحقیقاتی به این ابعاد برای تأیید اینکه آیا این رفتارها در واقع موجب بهبود سلامت روان می‌شوند انجام نشده است."
نتایج مطالعه نشان می‌دهد که پیاده‌‌روی گروهی در طبیعت "به طور قابل توجهی" باعث کاهش افسردگی، استرس کمتر و سلامت روانی بهتر، پیش و پس از کنترل متغیرهای کمکی است.علاوه بر این، افراد مورد مطالعه در این مطالعه که اخیراً با حوادث استرس‌زا در زندگی مواجه بوده‌اند – مانند یک بیماری جدی، مرگ یکی از عزیزان، طلاق و بیکاری، پس از پیاده‌روی در فضای باز حال خیلی بهتری داشتند.
نظر به یافته‌هایشان در این مطالعه، دکتر واربر می‌گوید: "پیاده‌روی یک ورزش ارزان، کم‌خطر و قابل دسترس برای همگان است و مشخص شده است که ترکیب آن با طبیعت و به صورت گروهی، ممکن است از بین‌برنده قوی استرس باشدیافته‌های ما نشان ‌می‌دهد که چیزی به سادگی پیوستن به یک گروه پیاده‌روی در فضای باز ممکن است نه تنها به بهبود احساسات مثبت روزانۀ فرد کمک کند بلکه یک روش غیر دارویی مؤثر در درمان افسردگی است."
به دلیل افزایش مسائل مربوط به بهداشت روانی و عدم فعالیت بدنی در کشورهای توسعه یافته، این تیم در پی کشف راه‌های جدید برای کمک به بهبود کیفیت زندگی و سلامت است.محققان نتیجه‌گیری می‌کنند که:
"مطالعۀ اخیر مزایای روحی روانی شرکت در پیاده‌روی گروهی در طبیعت را مشخص کرده و اطلاعات مفیدی دربارۀ نقش بالقوۀ سلامت برنامه‌های ملی پیاده‌روی گروهی در طبیعت ارائه می‌دهد."

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.