دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

لباس ابریشم برای بچه‌های دچار اگزما هیچ فایده‌ای ندارد

اخبار اگزما / پسوریازیس

• آنا ساندویو
• ترجمة نادر اکبری

اگزما کودکان و نوجوانان بسیاری را در سطح جهان رنج می‌دهد. تحقیق جدید در این مورد بررسی می‌کند که آیا استفاده از تن‌پوش ابریشمی تأثیری بر فرجام سلامت این گروه از کودکان دارد یا خیر.
اگزما - که به نام درماتیت اتوپیک نیز شناخته می‌شود - یک بیماری مزمن پوستی است که باعث خارش و خشکی بیش از حد پوست می‌شود. اگرچه این بیماری مُسری نیست، افراد دچار اگزما ممکن است نسبت به دیگر بیماری‌های پوستی ویروسی و میکربی آسیب‌پذیر باشند.
بر مبنای آمار انستیتو‌های ملی سلامت (NIH) درماتیت اتوپیک مبتلابة حدود 30 درصد جمعیت ایالات متحد آمریکا است. بر مبنای گزارش NIH کودکان و نوجوانان به طور مشخص در خطر ابتلاء به اگزما قرار دارند.
چنین به نظر می‌رسد که لباس نقشی مهم در مدیریت این بیماری دارد. به بیماران به طور معمول توصیه می‌شود که از لباس‌های نخی و پارچه‌های لطیف استفاده و از موادی نظیر پشم که ممکن است باعث تشدید خارش شوند، اجتناب کنند.
به علاوه، در کشورهایی نظیر انگلستان لباس‌های مخصوص ابریشمی با داشتن نسخه برای افراد مبتلا به اگزما در دسترس است.
در نتیجه تیمی از متخصصان دانشگاه ناتینگهام در انگلستان - به رهبری کیم تامس / Kim Thomas و همکارانش - بر آن شدند تا در مورد فواید پوشیدن لباس‌های ابریشمی برای کودکان دچار اگزما تحقیق کنند. مطالعه در نشریة "پلاس مدیسین" منتشر شده است.

مطالعة اثرات درمانی ابریشم بر کودکان مبتلا به اگزما
تامس و همکارانش یک آزمون تصادفی‌سازی شدة کنترل شده و ناظرکور - بدین معنی که پرستاران ارزیابی کنندة بیماران از نوع درمانی که آنها می‌گرفتند بی‌خبر بودند - انجام دادند و نام آن را "آزمون لباس" گذاشتند.
تیم تحقیق از 300 کودک در سنین 1 تا 15 سال که در 5 مرکز پزشکی انگلستان مراقبت‌های عمومی و ثانویه برای اگزمای متوسط و شدید می‌گرفتند، استفاده کرد.
نمونه‌های مطالعه به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند: یک گروه درمان استاندارد برای اگزما می‌گرفت و تن‌پوش ابریشمی داشت، در حالی که گروه دیگر فقط از درمان استاندارد برخوردار بود.
در گروه اول کودکان به مدت 6 ماه از لباس ابریشمی استفاده ‌کردند که از ابریشم بدون سریسین 100 درصد تولید شده بود. با استفاده از "شاخص محدوده و شدت اگزما" (EASI)، محققان شدت اگزما را در زمان آغاز مطالعه و سپس به ترتیب در ماه‌های دوم، چهارم و ششم مورد ارزیابی قرار دادند.
محققان تنظیمات لازم در مورد سن کودکان و مراکز پزشکی را که از آنها می‌آمدند انجام دادند.

لباس ابریشمی فرجام اگزما را بهبود نمی‌بخشد و مقرون به صرفه نیست
تامس و همکارانش میانگین نمره‌دهی EASI را برای دو گروه محاسبه کردند و هیچ تفاوت معنی‌داری بین آنها مشاهده نکردند.
به ویژه 25 درصد بچه‌های گروه دارای لباس ابریشم به اضافة درمان استاندارد دچار عفونت‌های پوستی شدند، در حالی که این رقم برای گروه بچه‌های استفاده کننده از درمان‌های صرفاً استاندارد 28 درصد بود. تأثیر درمانی ناچیز بود و از نقطه نظر بالینی و آماری بی‌اهمیت تلقی شد.
به علاوه مطالعه هیچ تفاوتی میان کیفیت زندگی در بیماران دو گروه مشاهده نکرد.
به علاوه محققان بهای استفاده از استفادة درمانی از ابریشم را به ازاء کیفیت تطبیق سال زندگی محاسبه کردند و به این نتیجه رسیدند که لباس ابریشمی مقرون به صرفه نیست. آنها بهای سالیانه این لباس را 56881 یورو محاسبه کردند که تا حدود 70550 یورو نیز می‌رسد.
محققان اهمیت یافته‌های مطالعه را توضیح می‌دهند:
آزمون لباس نخستین آزمون در مقیاس بزرگ مستقل تصادفی‌سازی شدة کنترل شده است که به ارزیابی لباس ابریشم در مدیریت اگزما می‌پردازد. نتایج این آزمون نشان می‌دهد که لباس ابریشم نامحتمل است که فواید بالینی اضافی نسبت به مراقبت استاندارد برای بچه‌های مبتلا به اگزمای متوسط تا شدید داشته باشد."
در هر حال، محققان به یک محدودیت موجود در مطالعه نیز اشاره می‌کنند: اگرچه از یک مقیاس اندازه‌گیری بازدة اولیة عینی، به نام مقیاسEASI استفاده شد - که توسط پرستاران بی‌اطلاع از نوع درمان انجام گرفته است - حداقل تبعیض در تشخیص نیز ممکن است باعث نادیده گرفتن تغییرات در علایم و کم برآورد کردن اثرات مفید درمان شود.

Source:
medicalnewstoday.com
Clinical trial finds no benefits of wearing silk for children with eczema
Written by Ana Sandoiu
Published: Wednesday 12 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.