دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

داروی بیهوشی عمومی رشد مغز را در کودکان مختل می‎کند

اخبار بیهوشی


• تیم نیومن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

مطالعۀ انجام شده بر روی موش‌ها پی برده است که یک داروی رایج برای بیهوشی عمومی به نام ایزوفلوران به شکل قابل ملاحظه‌ای باعث ایجاد اختلال در سلول‌های عصبی رشد مغز می‌شود. این یافته‌های نگرانی‌آور از طیفی از مطالعات قبلی پشتیبانی می‌کند.
بیهوشی عمومی هر ساله برای میلیون‌ها کودک مورد استقاده قرار می‌گیرد. اما در طول سالیان اخیر، برخی نگرانی‌ها در مورد آن پدید آمده است. به شکلی که در آپریل 2017 FDA در مورد ریسک‌های بالقوۀ مربوط به رشد مغز هشدار داد.
FDA نوشت، "استفادۀ طولانی مدت یا مکرر از بیهوشی عمومی و داروهای آرام‌بخش ... در کودکان زیر سه سال یا در زنان باردار در طول سه ماهۀ سوم بارداری ممکن است بر رشد مغز بچه‌ها آسیب برساند."
این هشدار به دنبال مطالعاتی می‌آید که به کمبودهای شناختی درازمدت کودکان پس از انجام بیهوشی عمومی اشاره کرده‌اند. برای مثال مطالعات گذشه‌نگر پی برده‌اند که کودکان دارای سابقۀ عمل جراحی عملکرد بدتری در تست‌های عمکلرد زبانی و شناختی دارند.

بیهوشی عمومی و رشد مغز
به خودی خود مطالعات قدیمی‌تر وجود ارتباط مستقیم را در این مورد اثبات نکرده‌اند. وقتی بچه تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد، باید یک اختلال پزشکی اصلی در کار باشد، و البته، خود اقدام جراحی را می‌توان مورد ملامت قرار دارد. عوامل دیگری مثل استرس والدین نیز در این میان می‌توانند نقشی بازی کنند.
گذشته از مطالعات گذشت‌نگر در انسان، شواهد روزافزونی از تحقیق در حیوانات وجود دارد که به جمع‌بندی مشابهی رسیده‌اند. برای مثال، مطالعه‌ای منتشر شده به سال 2015 که به تحقیق در مورد بیهوشی مکرر در بچه میمون‌های رزوس پرداخته بود به افزایش میزان تکرار رفتارهای مرتبط به اضطراب در سن شش ماهگی پی برد.
اخیراً، تیمی از محققان بر آن شدند تا دریابند که چه اتفاقی در مغز باعث ایجاد این تغییرات شناختی در اطفال می‌شود. به این منظور آنها از یک مدل موشی و داروی بیهوشی عمومی ایزوفلوران استفاده کردند.
گروه دانشمندان توسط ایونکای کانگ / Eunchai Kang و دکتر دیوید مینتز / David Mintz، هر دو از دانشکدۀ پزشی جانز هاپکینز در بالتیمور هدایت شد، و یافته‌های آنها در PLOS Biology منتشر شده است.
ایزوفلوران برای نخستین بار در سال 1979 در ایالات متحد آمریکا مورد تأیید قرار گرفت. این دارو منظماً در بیهوشی کودکان استفاده می‌شود و عموماً ایمن و مؤثر تلقی می‌گردد.
محققان به طور مشخص علاقمند به نمودارسازی اثرات دارو بر دیندیت گیروس، بخشی از هیپوکامپوس بودند. این ناحیه از مغز برای شکل‌گیری حافظۀ جدید و یادگیری نقش حیاتی دارد. هیپوکامپوس محل تجمع انبوهی از سلول‌های عصبی است که در دورۀ کوتاهی پس از تولد رشد می‌کنند.
موش‌های پانزده روزه در معرض دوزهای 4 ساعته ایزوفلوران قرار گرفتند، که معادل دوزهای مرود مصرف برای کودکان محسوب می‌شود. توسعۀ هیپوکامپوس در ادامه ثبت شد.

ترسیم نمودار تغییرات مغز
به طور مشخص سلول‌های گرانول دندانه‌دار به شکل قابل ملاحظه‌ای بر اثر استفاده از داروی بیهوشی دچار آسیب شدند. دندانه‌ها یا شاخه‌های آنها تقریباً دو برابر دندانه‌های موش‌های گروه کنترل بود که در معرض داروی بیهوشی قرار نگرفته بودند.
سلول‌های گرانول برای شکل‌گیری حافظه مهم تلقی می‌شوند اما به طور مشخص دیر شکل می‌گیرند. برای مثال تقریباً 85 درصد آنها پس از تولد تولید می‌شوند.
تیم تحقیق همچنین کاهشی را در تعداد آستانه‌های دندریتیک مشاهده کرد، ساختارهایی که میزبان سیناپس‌ها به شمار می‌روند.
در مرحلۀ بعدی مطالعه، محققان اثرات این تغییرات را بر یادگیری و رفتار مطالعه کردند. با استفاده از یک تست شناسایی شیء – مکان و تست ماز Y، موش‌ها در معرض آزمایش قرار گرفتند.
موش‌هایی که در مورد آنها از ایزوفوران استفاده شده بود در هر دو آزمون "نتایج به مراتب بدتری" داشتند.
در قسمت نهایی مطالعه، محققان به بررسی دقیق این موضوع پرداختند که چگونه داروی بیهوشی چنین تغییرات منفی را ایجاد می‌کند، و چنین به نظر می‌رسید که در این مورد پروتئینی به نام mTOR درگیر باشد.
mTOR به عنوان یک محور عمل می‌کند که در آن پیام‌های بسیاری از منابع جمع می‌شوند. mTOR در این مطالعه توسط دانشمندان به عنوان یک هدف بالقوه انتخاب شد زیرا با دیگر اختلالات رشد عصبی مثل اختلالات طیف اتیسم و اسکیزوفرنی مرتبط دانسته شده است.
راپامیسین، ترکیبی که برای سرکوب سیستم ایمنی استفاده می‌شود، همچنین مسیر mTOR را نیز سرکوب می‌کند. دانشمندان پی بردند که وقتی در کنار داروی بیهوشی راپامیسین نیز استفاده می‌شود، از اثرات منفی و تغییرات رشد مغز پیشگیری می‌شود. این ما را به این استنباط می‌رساند که mTOR باید در مکانیسم‌های مولکولی پشت روند دگرگون شدن رشد مغز درگیر باشد. محققان می‌نویسند:
"در کل یافته‌های ما نشان می‌دهد که ایزوفلوران سبب افزایش قابل ملاحظه‌ای در فعالیت مسیر mTOR می‌شود که به شتاب گرفتن رشد دندریت و از دست رفتن یا کاهش شکل‌گیری سیناپس در DGCs (سلول‌های گرانول دندیت گیروس) منجر می‌شود.
این مطالعه جمع‌بندی مطالعات پیشین را تأیید می‌کند که قرار گرفتن به میزان قابل ملاحظه در معرض بیهوشی عمومی در کوران رشد اثرات منفی بر رشد مغز دارد. به دلیل پیامدهای گستردۀ مطالعه، بدون شک انجام تحقیقات بیشتری در این راستا نیاز است.

Source:
General anesthetic may disrupt brain development in children
By Tim Newman
Published 2 hours ago

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.