دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

رازیانه برای کاهش علایم یائسگی ایمن و مؤثر است

اخبار یائسگی

• آنا ساندویو
• ترجمۀ هامیک رادیان

اگرچه یائسگی یکی از مراحل طبیعی زندگی زنان است، می‎تواند طیف گسترده‎ای از علایم ناراحت کننده نیز به همراه داشته باشد. تحقیق جدید عنوان می‎کند که رازیانه می‎تواند بدون عوارض جانبی یا میزان حداقلی از آنها، این علایم را کاهش دهد.
علایم یائسگی طیفی از تغییرات خُلق، عادت ماهانه، یا توان جنسی تا مشکلات خواب، اضطراب، افسردگی و گُرگرفتگی‌های مشهور را شامل می‎شود. این مرحله از زندگی زنان همچنین می‎تواند خطر مشکلات سلامت مانند استئوپوروز و بیماری قلبی را افزایش دهد.
پزشکان اغلب برای مدیریت علایم یائسگی و همچنین حفظ چگالی (تراکم) استخوان، هورمون درمانی را توصیه می‌کنند. در هر حال انستیتو ملی سالخوردگی (NIA) در مورد خطرات پرشمار هورمون درمانی شامل حمله قلبی، سکته مغزی و سرطان سینه هشدار می‎دهد.
به علاوه FDA توصیه می‌کند که برای زنان کمترین دوز ممکن از هورمون درمانی در کوتاه‎ترین زمان ممکن مورد استفاده قرار گیرد.
به دلیل عوارض جانبی هورمون درمانی برای سلامت زنان، بسیاری از آنان در طول دورۀ یائسگی با هدف کاهش علایم به طب مکمل با بنیان گیاهی روی می‎آورند. گیاهانی مثل شبدر چمنی یا سویا دارای فیتواستروژن‎ها هستند - موادی شبیه به هورمون استروژن که توسط بدن انسان تولید می‎شود، اما دارای منشأ گیاهی‌اند.
در هر حال انجمن اندوکرینولوژی بالینی آمریکا (AACE) گزارش می‎دهد که قابلیت فیتواستروژن‌ها در تسکین علایم یائسگی متناقض بوده است.
اما تحقیق جدید - منتشر شده در "یائسگی"، نشریۀ جامعۀ یائسگی آمریکای شمالی (NAMS) - عنوان می‎کند که فیتواستروژن‎های موجود در رازیانه به مدیریت علایم یائسگی کمک می‎کند و هیچ‎گونه عوارض جانبی ایجاد نمی‌کنند.
رازیانه - یا فونیکولوم ولگاری میل - گیاهی است که به خاطر خصوصیات خوراکی و گیاهی خود شناخته شده است. رازیانه معمولاً به عنوان ادویه مورد استفاده قرار می‎گیرد و چای رازیانه به عنوان مسکن سوءهاضمه یا کرامپ‌های عادت ماهانه شناخته می‌شود.

رازیانه به کاهش علایم یائسگی منجر شد
تحقیق جدید شامل یک آزمون تصادفی شدۀ سه سو کور بود - آزمایشی که در آن جزئیات پژوهش از نمونه‎ها، مُجریان مداخلات پزشکی و همچنین کمیتۀ محققان مسؤول ارزیابی نتایج بررسی مخفی نگه داشته می‌شود.
مطالعه شامل 90 خانم ایرانی در سنین 45 تا 60 سال بود که در تهران زندگی می‎کردند. میانگین سنی که در آن زنان ایرانی دچار یائسگی می‌شوند پایین‎تر از این میانگین در زنان آمریکایی است. این میانگین در زنان ایرانی 48.2 سال در مقایسه با 51 سال برای زنان آمریکایی است.
نمونه‎ها به مدت 8 هفته روزانه دو بار کپسول‌های 100 میلی‎گرمی رازیانه دریافت کردند. نمونه‎ها به دو گروه تقسیم شدند که هر گروه شامل 45 خانم بود: یک گروه دارو می‎گرفتند و به گروه دیگر دارونما داده می‎شد.
محققان با استفاده از مقیاس درجه‌بندی یائسگی (MRS)، نتایج گروه دارو را با گروه دارونما در فواصل 4، 8، و 10 هفته پس از آغاز مداخله مقایسه کردند.
بر مبنای پاسخ نمونه‎ها، پی برده شد که رازیانه "یک درمان ایمن و مؤثر بدون عوارض جانبی جدی برای کاهش علایم یائسگی در زنان یائسه است."
مطالعه نشان داد که در مقایسه با گروه دارونما نمرات MRS در زنان دریافت کنندۀ دارو به شکل قابل ملاحظه‎ای پایین‎تر بود.
در گروه درمان، تست فریدمان کاهش قابل ملاحظۀ نمرات را در هفته‎های چهارم، هشتم و دهم در مقایسه با زمان آغاز مطالعه نشان داد. همین تست در گروه دارونما به تفاوت قابل ملاحظه‎ای دست پیدا نکرد. این یکی از نخستین آزمون‎های بالینی است که به تحقیق در مورد اثرات رازیانه بر علایم یائسگی می‌پردازد.
دکتر جو-آن پینکرتون، مدیر اجرایی NAMS می‎گوید:
"این مطالعۀ پایلوت کوچک نشان داد که بر مبنای مقیاس درجه‎بندی یائسگی، روزانه دو بار مصرف رازیانه به عنوان فیتواستروژن در مقایسه با اثرات دستکم غیر معمول دارونما باعث بهبود علایم یائسگی می‎شود. هنوز برای کمک به روشن کردن نمایۀ فواید و عوارض جانبی درازمدت به یک مطالعۀ تصادفی شدۀ بزرگ‌تر و طولانی مدت‌تر نیاز است."

Source:
medicalnewstodaty.com
Fennel 'safe and effective' for easing menopause symptoms, study confirms
Written by Ana Sandoiu
Published: Wed 17 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.