دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

روش صدساله و امید تازه‎ای برای باروری

اخبار باروری و ناباروری

• تیم نیومن
• ترجمۀ محمدقاسم رافعی

یک تحقیق جدید می‎گوید که یک روش تصویربرداری قدیمی پزشکی می‎تواند به شکل قابل ملاحظه‎ای شانس بچه‎دار شدن در زوج‎های نابارور را افزایش دهد. یافته‎های این مطالعه شاید جرقه‎ای بزرگ برای تغییر رویکرد در روش‎های باروری باشد.
ناباروری گرایشی به آن دارد که جزء سرفصل‎های محرمات باقی بماند - به ندرت در موردش بحث می‎شود، حتی در میان اعضاء خانواده و دوستان.
در هر حال، ناباروری بخش قابل توجهی از مردم را رنج می‎دهد. برای مثال در ایالات متحد آمریکا یک میلیون زن متأهل (در سنین 15 تا 44 سال) پس از 12 ماه تلاش برای لقاح موفق به بارداری نمی‌شوند.
در حدود 6.9 میلیون زن در ایالات متحد آمریکا در همان بازۀ سنی از خدمات مربوط به ناباروری استفاده کرده‎اند.
ناباروری مسألۀ بغرنجی است؛ طیفی از عوامل در این مورد دخیل‎اند زیرا ناباروری در هر دو جنس مرد و زن امکان وقوع دارد. اگرچه عوامل مربوط به سبک زندگی و اختلالات پزشکی می‎توانند در این مورد نقش داشته باشند، دلایل واقعی بروز ناباروری همیشه چندان هم روشن نیست. اغلب، پزشکان قادر نمی‌شوند تا دلیلی برای ناباروری پیدا کنند.
تکنولوژی کمک به باروری (ART) انقلابی در درمان ناباروری ایجاد کرد. رایج‎ترین نوع ART لقاح مصنوعی (IVF) است که در آن تخمک زنان برداشته و در محیط آزمایشگاهی بارور می‎شود و جنین ایجاد شده در مرحلۀ بعد به زهدان زن بازگردانده می‌شود. ART می‎تواند بسیار مؤثر باشد، و تخمین زده می‌شود که در سطح ایالات متحد آمریکا 1.6 درصد کل بچه‎هایی که هر ساله متولد می‎شوند نتیجۀ لقاح انجام شده به این روش باشند.
در هر حال، IVF یک اقدام درمانی نسبتاً زمان‎بر است، و برای انجامش هزینۀ قابل توجهی نیاز دارد، و میزان موفقیت در آن بسیار متفاوت است.
یک مطالعۀ جدید با آزمایش روشی که به 100 سال پیش برمی‎گردد، امیدهایی را برای راه‎حلی به دست می‎دهد که به شکل قابل ملاحظه‌ای ارزان‎تر و سریع‎تر است.

فلاشینگ لوله‎ فالوپ
مطالعۀ انجام شده توسط پروفسور بن مُل / Ben Mol از انستیتو تحقیقات رابینسون دانشگاه آدلاید در استرالیا، در مورد یک روش درمان ناباروری تحقیق کرده است که برای نخستین بار یکصد سال قبل مورد استفاده قرار گرفت: فلاشینگ لوله فالوپ با روغن دانۀ خشخاش یُددار.
این اقدام درمانی هیستروسالپینگوگرافی (HSG) نامیده می‎شود و برای اولین بار در سال 1917 مورد استفاده قرار گرفت. این روش یک آزمون رنگ است که تحت دخالت اشعۀ ایکس انجام می‌شود و برای بررسی رحم و لوله‎های فالوپ زنان دچار مشکل در بارداری مورد استفاده قرار می‎گرفت. هم محلول‎های بر پایۀ آب و هم محلول‎های بر پایۀ روغن برای برافروختگی لوله‎های فالوپ به کار می‎روند.
HSG بیش از آنکه با هدف درمان طراحی شده باشد به عنوان یک روش تصویربرداری طراحی شد. پروفسور مُل می‎گوید: "در طول قرن گذشته، میزان بارداری در میان زنان به شکل قابل ملاحظه‎ای پس از اینکه لوله‎های فالوپ آنها در طول استفاده از اشعۀ ایکس با آب یا روغن دچار برافروختگی شد، افزایش پیدا کرد. تا زمان حاضر، این موضوع ناروشن باقی مانده است که آیا نوع محلول مورد استفاده در این روش بر تغییرات باروری مؤثر است یا خیر."
برای تحقیق در مورد امکان کمک این روش قدیمی به زوج‎های نابارور، پروفسور مُل به همراه دکتر کیم دری‎یر / Kim Dreyer و دکتر ولیا میاتویچ / Velja Mijatovic از بخش پزشکی زادآوری در مرکز پزشکی دانشگاه VU در آمستردام هلند، مطالعه‎ای به نام H2Oil انجام داد. نتایج مطالعه اخیراً در سیزدهمین کنگرۀ جهانی اندومتریوز در وانکوور کانادا ارائه شد.
مطالعه شامل 1.119 زن بود که همگی به عنوان نابارور طبقه‌بندی می‌شدند و فعالانه در صدد بچه دار شدن بودند. نیمی از نمونه‎ها HSG با استفاده از روغن گرفتند (مخصوصاً فوق مایع لیپوپول، یک محلول یددار اسیدهای چرب که از دانه‎های خشخاش تولید می‎شود). به نیم دیگر نمونه‎های مطالعه HSG با استفاده از آب داده شد.
نزدیک به 40 درصد زنان گروه روغن و 29 درصد زنان گروه آب در طول 6 ماه پس از انجام این روش باردار شدند.
بر مبنای اعلام پروفسور مُل، نتایج مطالعه "هیجان‎انگیزتر از آن چیزی بود که ما پیش‎بینی می‎کردیم." نتایج مطالعه در این هفته در نشریۀ پزشکی نیو انگلند منتشر می‎شود. رسیدن به چنین اثرات قابل ملاحظه‎ای با استفاده از یک بار مداخلۀ درمانی غیر معمول است.
پروفسور بن مُل می‌گوید: "نرخ بارداری موفق در گروه بر پایۀ روغن به شکل قابل ملاحظه‎ای بالاتر بود و فقط پس از یک بار درمان! این بازده مهمی برای زنانی است که بجز درمان HVF عمل دیگری روی آنها انجام نشده بود. این روش امیدهای تازه‌ای به زوج‎های نابارور می‎دهد."

در زمینه باروی بیشتر بخوانیم:

داروهای باروری برای زنان - انواع، کاربردها، و عوارض جانبی

در خانواده حفظش کنید
در یک چرخش جالب توجه پروفسور مُل فاش کرده است که خود وی نتیجۀ استفاده از روش HSG بوده است. پس از چندین سال ناباروری، مادر پروفسور مُل خود به انجام این روش مبادرت ورزیده است (با استفاده از لیپوپول). پروفسور مُل در هنگام تحقیق بر روی این روش از این واقعیت در مورد خود و مادرش آگاه نبوده است. پروفسور مُل می‎گوید: "فقط پس از آنکه من تحقیق بر روی این روش را شروع کرده بودم خانواده‌ام واقعیتی را که اتفاق افتاده بود به من گفتند... من همچنین یک برادر جوان‎تر هم دارم. بنابراین این روش کاملاً امکان پذیر است - در واقع بر مبنای تحقیق تیم ما، روش مزبور به میزان زیادی امکان دارد - و برادرم و خودم هر دو نتیجۀ استفاده از این روش هستیم که به مادرمان برای باردار شدن کمک کرده است."
روش HSG چگونه باروری را افزایش می‎دهد؟ پاسخ کوتاه به این پرسش این است که هیچ‎کس در این مورد مطمئن نیست. نظریه بر آن است که برخی انواع زائدات که باعث ایجاد اختلال در باروری می‌شوند در طول انجام روش HSG از سیستم بیرون ریخته می‌شوند. تا زمان حاضر چیز بیشتری در این مورد نمی‎دانیم.
از آنجا که یافته‎های مطالعۀ حاضر آنقدر جذاب بوده‎اند، احتمال دارد که در سال‎های در پیش رو تحقیقات بیشتری در مورد آن انجام شود. همچنان که پیشتر اشاره شد، IVF می‎تواند مؤثر باشد، اما پرهزینه است، مراجعات مکرر به بیمارستان نیاز دارد و با طیفی از ریسک‌ها همراه است.
از طرف دیگر HSG سریع و نسبتاً کم‌هزینه است و در طول 100 سال استفاده از آن هیچ عارضۀ جانبی در باره‎اش گزارش نشده است.

Source:
medicalnewstoday.com
Infertility: Century-old procedure offers new hope
Written by Tim Newman
Published: Fri 19 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.