دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا مکمل‌های جنسی مردان ایمن هستند؟

اخبار بهداشت جنسی / بیماری‌های واگیردار جنسی

ترجمه هامیک رادیان

گزارش منتشر شده در نشریه «طب جنسی» می‌گوید مکمل‌ها و درمانگرهای روزانة پشت پیشخوان (OTC) که برای بهبود سلامت جنسی مردان فروخته می‌شوند ممکن است غیر مؤثر حتی ناایمن باشند.
بسیاری از مردان برای مواجهه با مشکلات سلامت جنسی به مکمل‌های OTC رو می‌آورند.
در حدود 40 تا 70% مردان، اختلال جنسی را در برهه‌ای از عمر خود تجربه می‌کنند. برای اجتناب از پرداختن حق تجویز نسخه یا شرمندگی از بابت بحث برای چنین مواردی با پزشکان خود، بسیاری از مردان به سمت فرآورده‌های خارج از بورس روی می‌آورند.
فروش مکمل‌های روزانه در فاصلة سال‌های 1999 تا 2007 در آمریکا دو برابر شد، و در حدود 50% آمریکایی‌ها آنها را برای موارد متفاوت مصرف می‌کنند.
آرایش خیرة کنندة فرآورده‌ها، از عصارة شاخ بز تا جنسینگ، روزانه از 83/0 دلار تا 77/5 دلار هزینه در بر دارد. اما فقدان نظم در دوز مصرف، خلوص یا ترکیبات، و محدودیت اطلاعات موجود در مورد اثرات آنها بر سلامت، بیماران را هم‌اندازة کادر حرفه‌ای پزشکی سردرگم می‌کند.
محققان مرکز پزشکی ویک فارست باپتیست در وینستون- سالم، شواهد علمی موجود در مورد میزان تأثیر و ایمنی اغلب ترکیبات پرفروش‌ترین فرآورده‌های مربوط به سلامت جنسی مردان را مرور کردند.
آنها در صدد بودند راهنمایی برای ارولوژیست‌ها برای مشاورة بیمارانی که دچار مشکلات سلامت جنسی هستند و آنهایی که چنین محصولاتی را می‌گیرند، تهیه کنند.

ترکیبات مواد نسخه‌های OTC
هیچ‌گونه شواهد علمی برای حمایت از دعاوی بسیاری از این محصولات در مورد تأثیر آنها بر عملکرد نعوظ، میل جنسی و عملکرد جنسی به دست نیامده، و احتمال می‌رود که برخی از این محصولات ناایمن باشند.
برخی از این فرآورده‌ها که به عنوان "طبیعی" تبلیغ می‌شوند دارای مقادیر اندک مهارکننده‌های فسفودی استراز – 5 هستند، همان کلاس دارویی که داروهایی نسخه‌ای نظیر وایاگرا را شامل می‌شود، که برای درمان اختلال نعوظ مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهارکننده‌های فسفودی استراز – 5 را در ایالات متحد آمریکا نمی‌توان به صورت قانونی در ویترین عرضه کرد، زیرا مصرف آن بدون نظارت پزشک می‌تواند خطرآفرین باشد.
بیماران دچار بیماری‌های قلبی یا آنهایی که نیترات‌هایی نظیر نیتروگلیسیرین می‌خورند نباید مهارکننده‌های فسفودی استراز – 5 مصرف کنند، چرا که می‌تواند باعث افت خطرناک فشار خون شود.
مردان دچار اختلال کبدی یا بیماری‌ کلیوی پیشرفته باید از مصرف مهارکننده‌های فسفودی استراز – 5 خودداری کنند. مردان دارای پروستات بزرگ شده که داروهایی مثل فلوماکس (تامسولوسین)، ترازوسین یا دوگزازوسین مصرف می‌کنند باید از این داروها فقط تحت نظارت پزشک استفاده کنند، زیرا تداخل دارویی ممکن است سبب سرگیجة منجر به سقوط و شکستگی شود.
در یک مطالعه مشخص شد که 81٪ محصولات OTC مورد خرید و فروش در ایالات متحد‌ آمریکا و آسیا دارای مهارکننده‌های فسفودی استراز – 5 هستند.

ویژگی‌های مثبت و منفی ترکیبات عامه‌پسند
یافته‌های مرتبط به پروفروش‌ترین محصولات را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:
DHEA  یک هورمون طبیعی ساخته شده در بدن انسان است و در آزمایشگاه‌ها از مواد شیمیایی یافته شده در سیب زمینی هندی وحشی و سویا ساخته می‌شود. در حالی که یافته‌ها مبین فایده‌ای برای آن نیستند. DHEA  نسبتاً ایمن به نظر می‌رسد از آنجا که تأثیرش روی میزان هورمون‌ها مهم نیست.
شنبلیله در یک از هر سه مورد مکمل‌های جنسی مردانه وجود دارد. شنبلیله می‌تواند انگیزش و ارگاسم، انبساط عضلانی، انرژی و احساس خوشبختی را بهبود بخشد. شواهدی مبنی بر عوارض جانبی وجود ندارد.
جینکو برای موارد متعددی گرفته می‌شود، اما داده‌ها از کاربرد آن برای اختلاط نعوظ حمایت نمی‌کنند. جینکو می‌تواند سبب سردرد، تشنج و خونریزی معنی‌دار شود خصوصاً اگر همراه کومادین مصرف شود.
جنسینگ معمول‌ترین ترکیبی است که در پرفروش‌ترین مکمل‌های سلامت مردان وجود دارد؛ جنسینگ می‌تواند سبب سردرد، ناراحتی معده، یبوست، راش و بی‌خوابی شود. جنسینگ همچنین می‌تواند قند خون را کاهش دهد که در موارد دیابتی خطرناک است.
عصارة شاخ بز عموماً ایمن است مگر در موارد نادر که گزارش‌هایی مبنی بر ایجاد تپش قلب و جنون خفیف وجود دارد.
ال – ارژینین بالاترین آمینواسید مکمل‌های سلامت جنسی مردان است، که در یکی از هر 3 مورد پرفروش‌ها وجود دارد. ال – ارژینین ممکن است اختلال نعوظ را در برخی بیماران بهبود ببخشد و نسبتاً ایمن به نظر می‌رسد. مصرف این دارو با افت فشار خون همراه است اما تغییر معنی‌داری در ضربان قلب ایجاد نمی‌کند.
ماکا (بیدمشک) معمول‌ترین عصارة گیاهی موجود در میان پرفروش‌ترین مکمل‌های سلامت مردان است. ماکا با افزایش رفتار جنسی در حیوانات همراه است اما نه در نوع انسان. موارد نادر مسمومیت و افزایش خفیف آنزیم‌های کبدی و فشار خون با مصرف این ماده مشاهده شده است.
تریبلوس قول درمان طیفی از مشکلات را می‌دهد، اما شواهد از مؤثر بودن آن حمایت نمی‌کنند؛ دو مرد جوان پس از گرفتن دوزهای بالای این ماده دچار درد کبد و مسمومیت کلیوی شدند.
یوهیمبین یک محصول جاافتاده است که می‌تواند عملکرد جنسی مردان را بهبود بخشد، اما در عین می‌تواند سبب فشار خون بالا، سردرد، بی‌قراری، بی‌خوابی و تعریق شود.
زینک (روی) ایمن به نظر می‌رسد اما مفید نیست.

فرآوردة من چقدر خالص است؟
موضوع خلوص باعث نگرانی است. از آنجا که مکمل‌های مورد مصرف روزانه معمولاً بیشتر از دارو به عنوان غذا طبقه‌بندی می‌شوند، خود تولیدکنندگان به میزان زیادی پاسخگوی اطیمنان از ایمنی، خلوص و کفایت محصولات هستند.
چهار فروشندة عمدة این محصولات اخیراً از سوی دادستان کل نیویورک به دلیل فروش مکمل‌های روزانة تقلبی و گمراه کننده تحت تعقیب قرار گرفتند.
دکتر "راین ترلیکی" استادیار ارولوژی و نویسندة ارشد مطالعه می‌گوید: "در حالی که برخی از مکمل‌های طبیعی مورد بررسی ما نوید بهبود خفیف اختلال جنسی را می‌دهند، آنها فاقد شواهد حمایت کننده در موارد انسانی هستند."
دکتر ترلیکی می‌افزاید تیم او با عنایت به نگرانی‌هایی که در مورد عدم خلوص و عدم تأثیر این محصولات وجود دارد نامحتمل است که مصرف آنها را به بیماران توصیه کند."

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.