دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

هنگام اضطراب در مغز چه می‎گذرد؟

اخبار اضطراب / استرس

• هانر وایتمن
• ترجمه هامیک رادیان

در یک مطالعه بر روی میمون‎ها، دکتر ایلیا مونوزوف / Ilya Monosov از دپارتمان علم اعصاب و مهندسی زیست‌پزشکی دانشگاه واشینگتن در سنت لوییز، سلول‎های خاصی را در مغز کشف کرد که در پاسخ به اضطراب فعال می‎شوند.
یافته‎های مطالعه در نشریۀ "نیچر ارتباطات" منتشر شده است.
در تداول عام اضطراب در توصیف احساس نگرانی، عصبی بودن یا ترس از یک واقعه یا موقعیت به کار می‎رود که می‎تواند فرجام ناخوشایندی در پی داشته باشد.
در حالی که این احساسات برای برخی از مردم زود فروکش می‎کنند، در مورد دیگران امکان ابتلاء به اختلالات اضطرابی وجود دارد که در آنها اضطراب در گذر زمان ادامه پیدا می‎کند یا تشدید می‎شود.
بر مبنای اعلام "انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا"، اختلالات اضطراب در حدود 40 میلیون آمریکایی را رنج می‎دهد.
دکتر مونوزوف پس از شناسایی گروهی از سلول‎های مغزی که نقشی در احساس اضطراب بازی می‎کنند، معتقد است که مطالعۀ جدید او می‎تواند در را به روی درمان‎های تازه برای اختلالات اضطرابی باز کند.

عدم یقین محرک فعالیت نقاط خاصی در مغز می‎شود
دکتر مونوزوف پس از مطالعه بر روی مغز میمون‎های ریوس که ساختارهای مغزی مشابه انسان در آنها بسیار زیاد است به یافته‎های خود رسید.
او تمرکز خود را بر قشر مفاصل قدامی (ACC) مغز قرار داد، ناحیه‌ای در قشر پری‏فرونتال مغز که مطالعات پیشین نشان داده‎اند که نقشی در رفتارهای مرتبط به بلاتکلیفی – یک محرک کلیدی اضطراب – بازی می‎کنند.
برای مطالعۀ خود دکتر مونوزوف دو میمون را تربیت کرد تا با سه الگوی هندسی مختلف با سه پیامد متفاوت همراهی کنند. یک الگو با گرفتن یک پف تحریک کنندۀ هوا به صورت همراه بود (که نمایندۀ فرجام قطعی محسوب می‎شد)، یک الگوی دیگر با احتمال 50-50 گرفتن یک پف هوا در صورت همراه بود (نمایندۀ فرجام غیر قطعی)، در حالی که الگوی سوم هیچ پیامدی نداشت.
وقتی هر یک از سه الگوی هندسی در مورد میمون‎ها اعمال شد، دکتر مونوزوف از MRI برای اندازه‎گیری فعالیت سلول‎های عصبی در ACC مغز میمون‎ها استفاده کرد.
محقق به فعال شدن سلول‎های مغزی ACC در پاسخ به طراحی هندسی مرتبط به فرجام نامعین پی برد. به هر جهت، وقتی میمون‎ها با الگوهای فرجام قطعی یا بدون فرجام مواجه می‌شدند، سلول‎های مورد اشاره هیچ فعالیتی نشان نمی‎دادند.
دکتر مونوزوف توضیح می‎دهد: "ما گروهی از سلول‎های عصبی را یافتیم که به ویژه در هنگام ایجاد احساس بد یا آزاردهنده در میمون‎ها ایجاد می‎شد – مثل وزش هوا به صورت – اما در هنگامی که میمون‎ها از فرجام کار مطمئن بودند چنین اتفاقی نمی‎افتاد."

یافته‎ها ممکن است محرک درمان‎های تازه باشد
در آزمایشی دیگر، دکتر مونوزوف میمون‎ها را طوری تربیت کرد که دو الگوی هندسی متفاوت همراه با یقین یا احتمال دریافت یک جرعه آب میوه را شناسایی کنند، که نمایانگر بازده مثبت بود.
نتایج آزمایش اخیر مشابه نتایج آزمایش پیشین بود: وقتی میمون‎ها با یک فرجام غیر قطعی مواجه بودند، گروه خاصی از سلول‎های عصبی در ACC فعال می‎شدند. این سلول‎ها در صورت مواجهۀ میمون‎ها با فرجام قطعی فعال نمی‎شدند.
بر مبنای گفتۀ دکتر مونوزوف این یافته‎ها نه فقط به توضیح مکانیسم‎های مغز در مورد اضطراب کمک می‎کند، بلکه می‎تواند راه را برای درمان‌های تازه برای اضطراب و دیگر اختلالات رفتاری هموار کند.
دکتر ایلیا مونوزوف می‎گوید:
"حال که می‎دانیم کدام سلول‎ها در هنگام مواحهه با عدم اطمینان ناشی از تجربۀ نامطمئن در مغز حیوان فعال می‎شوند، می‎توانیم در مسیر مختل کردن فعالیت این سلول‎ها تلاش کنیم. این کار می‎تواند باز کنندۀ مسیری باشد که در آینده به ایجاد راه‎های جدید برای درمان اختلالاتی نظیر اضطراب و افسردگی منجر می‎شود."

Source:
What happens in the brain during anxiety? Study sheds light
By Honor Whiteman
Published: Thu 27 Jul 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.