دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

اختلال استرس پس از ضربه خطر زوال عقل را افزایش می‌دهد

اخبار اضطراب / استرس

• هانر وایتمن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

بر مبنای یک مطالعۀ جدید بیماران دچار اختلال استرس پس از ضربه ممکن است در معرض افزایش خطر زوال عقل قرار داشته باشند، مخصوصاً اگر داروهای روان‌گردان مصرف کنند.
محققان دانشگاه لووا پس از تجزیه و تحلیل داده‎های مربوط به بیش از سه میلیون نفر از کهنه سربازان به جمع‌بندی خود رسیدند.
آنها پی بردند که کهنه سربازان دچار اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) بیش از همتایان فارغ از این اختلال خود در معرض خطر زوال عقل قرار دارند اما این خطر با توجه به داروهای مورد مصرف آنها متفاوت است.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر تاد ابرامز / Thad Abrams از بخش اپیدمیولوژی دانشگاه لووا و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در "نشریۀ انجمن پیرپزشکی آمریکا" گزارش دادند.
PTSD یک اختلال سلامت روانی است که مشاهده یا تجربۀ یک واقعۀ ضربه زننده محرک ایجاد آن است.
بر مبنای اعلام "دپارتمان مشکلات کهنه سربازان ایالات متحد" حدود 7 تا 8 درصد مردم آمریکا در برهه‌ای از زندگی خود دچار عوارض PTSD می‌شوند.
این اختلال در میان افراد نظامی که بیشتر در معرض تجارب ضربه زننده و تهدید کنندۀ زندگی قرار دارند، بیشتر رایج است. آمارها نشان می‎دهند که در حدود 15 درصد کهنه سربازانی که از جنگ ویتنام جان بدر برده بودند با تشخیص PTSD مواجه شدند، در حالی که 12 درصد کهنه سربازان جنگ خلیج فارس در هر سال دچار این اختلال هستند.
مطالعات پیشین عنوان کرده‌اند که افراد دچار PTSD ممکن است در ریسک بالاتری از اختلال شناختی و زوال عقل قرار داشته باشند. برای مطالعۀ خود دکتر ابرامز و همکارانش بر آن شدند تا این موضوع را به شکل عمیق‌تر بررسی کنند و همچنین در بارۀ این موضوع تحقیق کنند که چطور داروهای مورد استفاده برای مداوای PTSD می‌تواند بر ریسک زوال عقل تأثیر بگذارد.

داروهای روان‌گردان می‌توانند بر میزان تأثیر PTSD بر خطر زوال عقل مؤثر باشند
برای رسیدن به یافته‌هایشان، محققان داده‎های پزشکی 3.139.780 کهنه سرباز آمریکایی با متوسط سنی 68 سال را که شامل 417.172 مورد تجزیه و تحلیل نهایی بود، مرور کردند.
در زمان آغاز مطالعه در 2003-2002 در کل 22.674 نمونه با تشخیص PTSD مواجه بودند، اما هیچ یک از سوژه‌ها دچار اختلالات شناختی و زوال عقل نبودند.
در طول 9 سال دورۀ پیگیری مطالعه، 25.639 نفر از نمونه‌ها با تشخیص زوال عقل مواجه شدند.
در کل، در میان کهنه سربازانی که در زمان پایۀ مطالعه از هیچ نوع دارویی استفاده نمی‌کردند، کهنه سربازان دچار PTSD بسیار بیشتر محتمل بود که در طول دورۀ پیگیری دچار زوال عقل شوند.
در هر حال، به نظر می‎رسد که مصرف برخی داروها به شکل قابل ملاحظه‎ای بر خطر ابتلا به زوال عقل تأثیر می‌گذارد.
مشخص شد خطر زوال عقل در کهنه سربازان دچار PTSD که از مهارکننده‌های بازجذب انتخابی سروتونین، ضد افسردگی‌های جدید، و داروهای ضد روان پریشی اتیپیکال استفاده می‎کنند نسبت به همتایان مبتلا به PTSD خود و همکاران غیر مبتلا به این اختلال که از این داروها استفاده نمی‌کنند، بیشتر است.
به علاوه، محققان پی بردند که مصرف مهار کننده‌های بازجذب انتخابی سروتونین - نوراپی‌نفرین، بنزودیازپین، و ضد افسردگی‌های جدید فارغ از موضوع تشخیص ابتلاء به PTSD با افزایش خطر زوال عقل مرتبط هستند.
محققان در تفسیر معنی یافته‎های خود می‌گویند:
"تشخیص PTSD با افزایش خطر تشخیص زوال عقل مرتبط است که این افزایش بر اساس دریافت داروهای روان گردان متفاوت است."
بر اساس یافته‌های خود، محققان می‌گویند که احتمال دارد داروهای روان‌گردان بتوانند بر چگونگی تأثیر PTSD بر خطر ابتلاء به زوال عقل تأثیر بگذارند، اگرچه می‎نویسند که برای تأیید درست بودن این نظر به مطالعات بیشتری نیاز است.
نویسندگان مطالعه می‌گویند: "اگرچه نتایج مطالعۀ ما استقلال قابل توجه و اثرات تعدیلی را نشان داده است، ارتباط میان مصرف داروهای روان‌گردان و خطر زوال عقل عرصه‎ای برای کاوش بیشتر باقی می‎ماند."

Source:
medicalnewstoday.com
PTSD medications may increase dementia risk
Written by Honor Whiteman
Published: Sun 14 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.