دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ماساژ دادن همسر، مغز را تقویت و استرس را کم می‎کند

اخبار اضطراب / استرس

• هانر وایتمن
• ترجمه هستی فراست‎فر

این موضوع روشن است که گرفتن ماساژ احساس خشنودی جسمانی و روانی را بهبود می‎بخشد. در هر حال بر مبنای یک مطالعۀ جدید، ماساژ دادن همسر نیز می‎تواند به همین اندازه مفید باشد.
محققان دانشگاه نورثومبریا در انگلستان با مطالعه بر روی زوج‎هایی که در یک دورۀ سه هفته‎ای ماساژ شرکت کرده بودند به یافته‎های خود رسیدند.
محقق رهبر مطالعه خانم سایوری نریوز / Sayuri Naruse و همکارش دکتر مارک موس / Mark Moss دریافتند که دورۀ ماساژ به نتایج قابل ملاحظه‎ای منجر شد؛ هم ماساژ دهندگان و هم ماساژ گیرندگان به کاهش استرس و بهبود احساس رضایت خاطر در هر یک از زوج‎ها دست یافتند.
محققان اخیراً یافته‎های خود را در کنفراس سالانۀ انجمن روان‎شناسی بریتانیا 2017 ارائه دادند.
بر مبنای اعلام انجمن ماساژ درمانی آمریکا حداقل 19 درصد مردم در ایالات متحد آمریکا در فاصله جولای 2015 تا جولای 2016 دستکم یک جلسه ماساژ داشته‌اند.
در حدود 50 درصد از این افراد گفته‎اند که ماساژ را برای کمک به بهبود احساس سلامت یا تخفیف درد یا سایر اختلالات پزشکی انجام داده‎اند، در حالی که 28 درصد برای کمک به کاهش استرس ماساژ گرفته بودند.
جای شگفتی نیست که اکثریت افراد بزرگسال برای ماساژ داده شدن به سراغ حرفه‎ای‎های این رشته رفته باشند، در حدود 62 درصد این افراد ماساژ خود را در چشمه‎های آب گرم، مطب ماساژ درمانگرها، دارندگان مدرک ماساژوری، یا فیزیوتراپ‌ها و یا مطب‎های کایروپراکتورها گرفته بودند.
در هر حال مطالعۀ جدید عنوان می‎کند که زوج‎ها می‎توانند با آموزش برخی مهارت‎های ماساژ خودشان به چنین مزایایی دست پیدا کنند.
خانم نریوز می‎گوید: "فواید گرفتن ماساژ توسط یک حرفه‎ای این حیطه به خوبی مستند شده است، اما این تحقیق نشان می‎دهد که چگونه بازدۀ مشابهی را می‎توان با اندکی پرورش و تمرین فعالیت توسط خود زوج‎ها به دست آورد."

ماساژ "یک راه ساده و مؤثر برای بهبود سلامت زوجین" است
محققان با وارد کردن 38 فرد بزرگسال یا 19 زوج به یک دوره ماساژ سه هفته‎ای به نتایج خود رسیدند.
پبش از آغاز دوره، در پایان دوره، و سه هفته پس از خاتمۀ آن، از نمونه‎ها خواسته شد تا در مورد سلامت فیزیکی و روانی خود، میزان استرس و مقابله و رضایت از ارتباط گزارش دهند.
در کل 74 درصد افراد پس از خاتمۀ دوره ماساژ را در محیط خانه دنبال کردند.
تیم تحقیق پی برد که دورۀ ماساژ با کاهش قابل ملاحظه‎ای در دریافت استرس و مقابله در میان زوج‎ها همراه است، و این تأثیرات به مدت سه هفته پس از پایان دورۀ ماساژ ادامه دارد.
به علاوه زوج‎ها از بهبود قابل ملاحظۀ خود از نظر سلامت روانی و جسمانی در پایان هر جلسه ماساژ خبر دادند.
نکتۀ مهم این بود که محققان پی بردند این فواید هم در مورد ماساژ دهنده و هم در مورد گیرندۀ ماساژ مشهود است.
هیچ ارتباطی میان ماساژ زوجین و خشنودی از ارتباط به دست نیامد، با وجود این محققان می‎نویسند که رضایت از ارتباط نیز مناسب بود. 
در کل، دورۀ ماساژ خوب قلمداد شد؛ 91 درصد زوج‎های مطالعه گفتند که ماساژ متقابل را به دیگران نیز توصیه خواهند کرد.
بر مبنای نظر محققان، یافته‏‎های آنها نشان می‎دهد که زوج‎ها می‎توانند از تداوم ماساژ سود ببرند.
سایوری نریوز می‌گوید: "این یافته‎ها نشان می‎دهد که ماساژ می‎تواند یک راه ساده و مؤثر برای زوج‎ها  در بهبود سلامت فیزیکی و روانی آنها باشد که در عین حال برای هر دو سوی ارتباط مؤثر است."

Source:
medicalnewstoday.com
Massaging your partner can boost your well-being, reduce stress
Written by Honor Whiteman
Published: Saturday 6 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.