دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

IQ دوران کودکی با طول عمر مرتبط است

اخبار بهداشت / خانواده / عمومی / مادر و کودک


• دکتر کاترین پادوک
• ترجمه فرهنگ راد

هوش بیشتر در دوران کودکی با کاهش شانس مرگ پیش از سن 80 سالگی مرتبط است. این جمع‎بندی مطالعه‎ای بر روی تقریباً تمامی کودکان متولد اسکاتلند در سال 1936 است، که نتایج تست IQ گرفته شده در سن 11 سالگی را با گزارش‌های مربوط به مرگ و میر در این گروه در طول دوره‎ای 68 ساله مقایسه کرده است.
محققان دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند، یافته‎های خود را در مقاله‎ای منتشر شده در BMJ گزارش داده‎اند.
گزارش توصیف می‌کند که چگونه نمرات بالاتر در تست‎های IQ دوران کودکی با کاهش مادام‌العمر خطر مرگ بر اثر علل اصلی شامل بیماری قلبی، سکته مغزی، سرطان مرتبط به مصرف دخانیات، بیماری‎های گوارشی، علل بیرونی بروز مرگ، بیماری‎های سیستم تنفسی و زوال عقل مرتبط است.
در مورد بیماری‎های مزبور کاهش ریسک در میان زنان و مردان مشابه بوده است. اما محققان در عین حال پی برده‌اند که فقط در مورد مردان، IQ بالاتر دوران کودکی با کاهش ریسک خودکشی مرتبط است.
محققان می‎گویند که این یافته‎ها نشان دهندۀ این است که سبک زندگی – و به طور مشخص مصرف دخانیات – عامل مهمی در پیوند میان IQ دوران کودکی و ریسک مرگ است.
نمونه‎های مطالعه 33.536 مرد و 32.229 زن اسکاتلندی متولد سال 1936 بودند، که همگی آنها یک تست هوش معتبر مربوط به دوران کودکی را در سن 11 سالگی به عنوان بخشی از "نظرسنجی روانی اسکاتلندی" در سال 1947 گذرانده بودند، و آنانی که می‌شد به گزارش‎های مربوط به علت مرگشان تا پایان سال 2015 دسترسی پیدا کرد.

بزرگ‌ترین مطالعۀ پیگیری طول عمر
تست هوش که در محیط مدرسه توسط معلمان انجام شد، شامل 71 مورد بود که به اندازه‌گیری قدرت استدلال شفاهی و غیر شفاهی نمونه‎ها می‌پرداخت. مطالعات انجام شده از سال 1947 به بعد اعتبار تست مزبور را تأیید کرده و آن را دارای اعتباری معادل دیگر موازین استاندارد اندازه‌گیری هوش دانسته‌اند.
"مطالعۀ اسکاتلندی" گمان می‎رود که بزرگ‎ترین مطالعۀ انجام شده تا به امروز باشد که گروهی از زنان و مردان را در طول کل دوران عمر، و علل مرتبط به مرگ و میر را در آنان از دوران کودکی مورد پیگیری قرار داده است.
مطالعات پیشین تاکنون عنوان کرده‎اند که مردم دارای نمرات بالاتر در تست‎های هوش در مقایسه با افراد دارای نمرات کمتر در این تست‎ها به طور متوسط، گرایشی به داشتن عمر طولانی‎تر نشان می‎دهند.
برای مثال بزرگ‎ترین مطالعه از این نوع تا به امروز که شامل یک میلیون نمونه بود، به سربازان مرد سوئدی محدود می‎شد و آنها را تا دوران میانسالی مورد پیگیری قرار داد.

میزان ریسک با علت مرگ متفاوت است
همپای یافتن ارتباطی میان IQ بالاتر دوران کودکی و کاهش خطر مرگ پیش از سن 80 سالگی، محققان پی بردند که مقدار کاهش ریسک بر مبنای علت مرگ متفاوت است.
برای مثال، تجزیه و تحلیل آنها نشان داد که نمرۀ بالاتر در تست‎های IQ دوران کودکی با 24 درصد کاهش ریسک مرگ بر اثر سکته مغزی، 25 درصد کاهش ریسک مرگ ناشی از بیماری کرونری قلب، و 28 درصد کاهش ریسک مرگ به علت بیماری‎های تنفسی مرتبط است.
تیم تحقیق همچنین به وجود ارتباطی میان IQ بالاتر دوران کودکی و کاهش ریسک مرگ بر اثر جراحت، زوال عقل، بیماری‎های گوارشی، و سرطان‎های مرتبط به مصرف دخانیات مثل سرطان ریه و سرطان معده پی می‎برد.
به هر جهت، محققان شواهدی مبنی بر وجود ارتباط میان IQ دوران کودکی و مرگ ناشی از سرطان‌‎های غیر مرتبط به مصرف دخانیات نیافتند.
وقتی محققان نتایج مطاله را برای محاسبۀ وضعیت مصرف دخانیات و وضعیت اقتصادی اجتماعی تنظیم کردند، پی بردند که برخی از ارتباط‌ها همچنان مستحکم باقی می‎مانند، که این نشان می‎دهد این عوامل به طور کامل توضیح دهندۀ تفاوت‌ها نیستند.
محققان می‎گویند که مطالعات آینده حالا باید در مورد "انباشت بار چنین ریسک فاکتورهایی در طول دوران عمر" تحقیق کنند.

اثر "دوز – پاسخ"
در یک متن سردبیری مرتبط، محققان سوئدی متخصص بهداشت عمومی و مطالعات جمعیت‎شناختی می‎نویسند که مطالعۀ اسکاتلندی "به شکلی بی‎همتا جامع" است، زیرا این مطالعه علل اصلی مرگ را بررسی و نمونه‎ها را تا سنی که در آن نیمی از نمونه‎ها مرده‎اند دنبال می‎کند.
آنها به بخشی از گزارش مطالعه توجه می‎دهند که به این موضوع می‌پردازد که چگونه هوش بیشتر در دوران کودکی با علل خاص بروز مرگ مرتبط است. آنها این مورد را به یک آزمون بالینی دارویی تشبیه می‎کنند که به دوزهای مختلف مصرف دارو می‎پردازد.
آنها می‎نویسند: "آشکارترین ارتباط دوز – پاسخ مربوط به بیماری قلبی عروقی، بیماری کرونری قلب، استروک، سرطان‎های وابسته به مصرف دخانیات، و بیماری‎های سیستم تنفسی است."
اگرچه "صدمات را نیز می‎توان به این فهرست اضافه کرد"، آنها بازگوگر این نکته هستند که با وجود بر این مطالعه "به ما می‎گوید که سبک زندگی، و به ویژه مصرف دخانیات، باید یک جزء مهم در تأثیر هوش بر تفاوت‎های میان انواع مرگ و میر محسوب شود." و جمع‌بندی می‎کنند:
"این هنوز باقی است که ببینیم آیا این تمام داستان است یا IQ پیام عمیق‎تری، و محتملاً ژنتیکی، در پیوند با طول عمر دارد."


Source:
Childhood IQ linked to longevity
By Catharine Paddock PhD
Published: Fri 30 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.