دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کار شبانه می‎تواند ترمیم DNA را مختل کند

اخبار بهداشت / خانواده / عمومی / مادر و کودک


• آنا ساندویو
• ترجمه محمدقاسم رافعی

کار در شیفت شب با طیفی از اختلالات سلامت مرتبط شده است. تحقیق جدید بر این مجموعه اضافه می‎شود، و عنوان می‎کند که توانایی بدن برای ترمیم DNA ممکن است بر اثر کار در شیفت شب دچار نقص شود.
شب‎کاری با طیف گسترده‎ای از اثرات منفی بر سلامت شامل اختلال شناختی، اختلالات متابولیک، و سرطان پستان مرتبط دانسته شده است.
به علاوه برخی از مطالعات نشان داده‎اند که شبکاری ممکن است خطر ابتلاء به سرطان ریه و بیمار‎ی‎های قلبی عروقی را در فرد افزایش دهد.
اکنون تحقیق جدید این موضوع را بررسی می‎کند که کار در شیفت شب چگونه بر توانایی بدن در ترمیم DNA تأثیر می‎گذارد. نویسندۀ اول مطالعه دکتر پروین بطی / Parveen Bhatti از مرکز تحقیقات سرطان هاچینسون در سیاتل واشینگتن است.
یافته‎ها در نشریۀ "پزشکی شغلی و محیط زیست" منتشر شده است.

بر پایۀ تحقیقات پیشین
در مطالعۀ پیشین، دکتر بطی و همکارانش نشان دادند که خواب در طول روز با کاهش سطح 8-OH-dG همراستا است، که به عنوان یک فرآوردۀ فرعی در هنگام کار بدن برای ترمیم DNA تولید می‎شود.
بنابراین محققان به این اعتقاد رهنمون شدند که این کاهش سطح 8-OH-dG در ادرار می‎تواند نشانگر اختلال در توانایی بدن برای ترمیم آسیب سلولی باشد.
آنها همچنین فرض کردند که کاهش سطح 8-OH-dG در ادرار ممکن است به علت این واقعیت باشد که بدن ما در طول خواب روزانه در مقایسه با خواب شبانه مقدار کمتری ملاتونین تولید می‎کند.
برای بررسی بیشتر این ایده، دکتر بطی و همکارانش بر آن شدند تا به بررسی این موضوع بپردازند که آیا کار شبانه همچنین با کاهش سطح 8-OH-dG در ادرار همبستگی دارد یا خیر.
نویسندگان در توضیح انگیزش خود برای انجام این پژوهش می‎گویند، "اگر دفع 8-OH-dG در طول کار شبانه در میان این نمونه‎ها نسبت به خواب شبانه دچار کاهش شود، این باعث ایجاد حمایت بیشتر از فرضیۀ ما خواهد بود که بر مبنای آن کاهش ملاتونین در میان افراد دارای شیفت‎کاری با کاهش قابلیت ترمیم صدمات اکسیداتیو DNA همراه است."

شب‎کاری می‎تواند روند ترمیم DNA را مهار کند
دکتر بطی و همکارانش 50 فرد دارای شیفت‎کاری را از جمع 223 فرد مشمول تحقیق پیشین خود انتخاب کردند.
این افراد وسیع‎ترین شکاف میان سطح ملاتونین موجود در گردش خون در هنگام کار شبانه و هنگامی را که نامزد برخورداری از خواب معمول شبانه بودند، نشان می‎دادند.
سطح ملاتونین در خون با ارزیابی سطح 6 – سولفاتوکسی‎ملاتونین در ادرار اندازه‎گیری شد.
برای اندازه‎گیری سطح 8-OH-dG، دکتر بطی و همکارانش از "مایع کروماتوگرافی با قابلیت بالا همراه تشخیص الکتروشیمیایی" استفاده کردند. آنها سپس مدل‎های اثرات ترکیبی را برای مقایسۀ سطح 8-OH-dG در کار شبانه با سطح 8-OH-dG در خواب شبانه مورد استفاده قرار دادند.
مطالعه پی برد که سطح ملاتونین در مقایسه با خواب شبانه به شدت در طول کار شبانه کاهش نشان می‎دهد.
محققان همچنین مطالعه را برای عوامل مخدوش کنندۀ محتمل نظیر مصرف الکل یا خواب کمتر در طول روز، پیش از آغاز کار در شیفت شب، تنظیم کردند. پس از انجام این تنظیمات، سطح 8-OH-dG همچنان 80 درصد کمتر از سطح ثبت شده در طول خواب شبانه بود.
محققان می‎نویسند، "نتایج ما نشان می‎دهد که نسبت به خواب شبانه، کاهش تولید ملاتونین در میان افراد دارای شیفت کاری شبانه با کاهش قابل توجه دفع ادراری 8-OH-dG همراه است."
دکتر بطی و همکارانش همچنین در توضیح معنی این نتایج می‎گویند، "این احتمالاً بازتاب دهندۀ کاهش قابلیت ترمیم صدمات اکسیداتیو DNA به علت ناکافی بودن ملاتونین است و می‎تواند به غرق شدن سلول‎ها در سطوح بالاتری از صدمات DNA منجر شود."
"اگر وجود چنین صدماتی تأیید شود، باید در جستجوی مکملی برای ملاتونین با هدف کاهش بروز بالقوۀ صدمات کارسینوژنیک DNA در میان افراد دارای شیفت‌کاری بود."
به علاوه محققان می‎نویسند، اعتقاد بر این است که مسیر مولکولی موسوم به NER نقشی در ترمیم صدمات DNA دارد – و برخی مطالعات نشان داده‎اند که تولید ملاتونین باعث تقویت فعالیت ژن‎های NER می‎شود.
محدودیت‌های مطالعه شامل طبیعت مشاهده‎ای آن است، که بدین معنی است که جمع‎بندی علت و معلولی در آن وجود نخواهد داشت. به علاوه، نمونه‎های مطالعه محدود به کارکنان سفیدپوست بخش مراقبت‎های پزشکی بوده، و بنابراین تعمیم نتایج به طیف‎های گسترده‎تر جمعیتی دشوار است.

Source:
medicalnewstoday.com
Working at night may interfere with DNA repair
By Ana Sandoiu
Published: Tue 27 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.