دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

عدم درمان مشکل شنوایی می‌تواند باعث افسردگی شود

اخبار شنوایی / ناشنوایی

ترجمة هامیک رادیان

از دست دادن شنوایی می‌تواند تأثیری مخرب بر زندگی روزمرة میلیون‌ها نفر که این عارضه را تجربه می‌کنند داشته باشد. در هر حال بر مبنای یک تحقیق تازه بسیاری از بزرگسالان بر اثر عدم درمان به موقع این عارضه آثاری منفی بر کیفیت زندگی خود به جا می‌گذارند.
یافته‌های مطالعه در اجلاس جامعة روان‌شناسی آمریکایی که امسال در تورنتو برگذار شد ارائه گردید.
«دیوید مایرز»، پروفسور روان‌شناسی در «هاپ کالج میشیگان» که خود دچار مشکل از دست دادن شنوایی است گزارش می‌دهد: «بسیاری از مردم دچار مشکل شنوایی برای حفظ ارتباط با دنیای دور و بر خود در سکوت با مشکلات نادیدنی شنوایی می‌جنگند.»
بر مبنای نظر «مؤسسة ملی ناشنوایی و دیگر اختلالات ارتباطی» (NIDCD)، حدود 15٪ آمریکایی‌های بزرگسال – یعنی حدود سی و هفت میلیون و پانصد هزار نفر – دچار برخی مشکلات مربوط به شنوایی هستند.
دستگاه‌های کمک شنوایی با تقویت برخی اصوات به استفاده کننده از آنها کمک می‌کنند. با وجود اینکه به خوبی معلوم شده است که ابزار کمک شنوایی باعث بهبود شنوایی و مهارت‌های ارتباطی بسیاری از مردم دچار نارسایی شنوایی می‌شوند، بسیاری از افرادی که می‌توانند از فواید این دستگاه‌ها برخوردار شوند از آنها استفاده نمی‌کنند.
NIDCD  تخمین می‌زند که در میان بزرگسالان سنین 70 سال و بیشتر که از دستگاه‌های کمک شنوایی برخوردار می‌شوند، کمتر از 1 نفر در هر 3 نفر (30٪) زمانی از آنها استفاده کرده‌اند، و فقط بزرگسالان در سنین 20 تا 69 سال مزایای یکی از این دستگاه‌ها را امتحان کرده‌اند.
مثل بسیاری از مردم دچار عارضة نارسایی شنوایی، پروفسور مایرز برای درمان وضعیت خود مقاومت نشان می‌داد. با وجودی که نارسایی شنوایی او از زمان نوجوانی شروع شده بود اولین دستگاه کمک شنوایی را تا وقتی که به سن چهل سالگی نرسید، نگرفته بود.
مرکز ملی آمار بهداشت شرح می‌دهد که مردم به طور متوسط 6 سال از زمان آغاز نخستین نشانه‌های نارسای شنوایی برای درمان آن تعلل می‌کنند.

آیا افزایش استفاده از دستگاه‌های کمک شنوایی افسردگی و زوال عقل را کاهش می‌دهد؟
به هر حال مطالعه‌ای از سوی «شورای ملی سالخوردگی» مشکلات مرتبط به عدم کاربرد دستگاه‌های کمک شنوایی را آشکار کرد. در مطالعه‌ای بر روی 2304 فرد دچار نارسایی شنوایی محققان دریافتند آنهایی که از دستگاه‌های کمک شنوایی استفاده نمی‌کردند نسبت به کسانی که از این دستگاه‌ها استفاده می‌کردند 50٪ بیشتر در معرض افسردگی قرار داشتند.
استفاده کنندگان از دستگاه‌های کمک شنوایی بیشتر احتمال داشت که در فعالیت‌های منظم اجتماعی مشارکت کنند. مایرز با استناد به مطالعه‌ای که پیشتر در نشریة «آرشیو آو نورولوژی» منتشر شد می‌گوید، این جداافتادگی اجتماعی در میان افراد دچار نارسایی شنوایی می‌تواند خطر زوال عقل را افزایش دهد و خاطرنشان می‌کند که نارسایی شنوایی خود می‌تواند یک ریسک فاکتور برای وضعیت مزبور باشد.
مایرز توضیح می‌دهد: «خشم، ناامیدی، افسردگی و اضطراب همگی در میان مردمی که خود را دچار سنگینی گوش می‌یابند مشترک است.»
یک راه مقابله با صدمات روانی نارسایی شنوایی بهبود قوانین مربوط به حضور افراد مبتلا به این عارضه در فضاهای عمومی است. مایرز می‌گوید سیستم ناظر بر شنوایی که در بریتانیا و اسکاندیناوی عوام‌پسند است می‌تواند به اجتماعی‌تر شدن مردم دچار نارسایی شنوایی کمک کند.
این سیستم دستگاه‌های کمک شنوایی را به بلندگو‌های بی‌سیم که به طور مشخص در جاهایی مثل ایستگاه‌های قطار و سالن‌های کنفرانس که به صورت عام صداهای پس‌زمینه یا پرانعکاس در آنها زیاد است مجهز می‌کند.
مایرز نتیجه می گیرد: «در دسترس مستقیم قرار گرفتن دستگاه‌های کمک شنوایی در فضاهای عمومی برای مردم دچار نارسایی شنوایی مهم است.»
اوایل امسال سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش داد که حدود یک میلیارد و یکصد میلیون نوجوان و جوان بر اثر قرار گرفتن در معرض سطوح ناایمن صوتی با خطر نارسایی شنوایی مواجه هستند.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.