دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

افسردگی: کشف مسیر جدید در مغز و درمان‌های نو

اخبار افسردگی

• هانر وایتمن
• ترجمة محمدقاسم رافعی

دانشمندان مسیر تازه‌ای در مغز کشف کرده‌اند که می‌تواند هدفی برای کاهش افسردگی باشد، و راه را برای درمان‌های تازه جهت بیمارانی که از داروهای ضد افسردگی موجود سودی نمی‌برند، هموار کند.
تیم تحقیق از دانشکدة پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث‌وسترن در اوانستن، دریافته‌اند که بلوک کردن مسیر پیام‌رسانی BMP در هیپوکامپوس – ناحیة مرتبط به احساسات و حافظه در مغز – علایم افسردگی و اضطراب را در مغز موش‌ کاهش می‌دهد.
این مطالعه نخستین پژوهشی است که نشان می‌دهد مسیر BMP در افسردگی دخالت دارد و محققان بر این باورند که کشف آنها می‌تواند باعث پیشرفت توسعة درمان‌های تازه و مؤثر برای افسردگی شود.
نویسندة اول مقاله دکتر سارا بروکر / Sarah Brooker، و همکارانش یافته‌های خود را در نشریة روان‌پزشکی مولکولی / Molecular Psychiatry منتشر کرده‌اند.
بر مبنای داده‌های انستیتو ملی سلامت روانی (NIMH)، در سال 2014 در حدود 15.7 میلیون آمریکایی بزرگسال در سنین 18 سال و بالاتر دستکم دچار یکی از اپیزودهای اصلی افسردگی در سال قبل بوده‌اند، که این رقم 6.7 درصد کل جمعیت بزرگسالان آمریکایی را نمایندگی می‌کند.
داروهای ضد افسردگی درمان‌های اولیه برای بیماران دچار افسردگی تلقی می‌شوند، اما مطالعات نشان داده‌اند که در حدود 10 تا 30 درصد بیماران با این داروها بهبود نمی‌یابند یا صرفاً پاسخ اندکی می‌دهند.
در نتیجه محققان در جستجوی راهکارهای دارویی تازه‌ای برای افسردگی هستند، و یک راه دستیابی به چنین شاهکاری این است که به فهم بهتری از چگونگی عملکرد داروهای فعلی در مغز برسند. این هدف تحقیق جدید توسط بروکر و تیمش بود.

آشکارسازی نقش پیام‌رسانی BMP در افسردگی
برای رسیدن به یافته‌هایشان، تیم تحقیق به ارزیابی این موضوع پرداخت که داروی ضد افسردگی فلوکستین (پروزاک) – یک مهارکنندة بازجذب انتخابی سروتونین (SSRI) – و ضد افسردگی‌های سه‌حلقه‌ای چگونه بر مغز موش دچار افسردگی تأثیر می‌گذارند.
تیم تحقیق دریافت که هم‌اندازة مسیرهای متعدد دیگری در مغز، این داروها مسیر پیام‌رسانی BMP در هیپوکامپوس را نیز هدف قرار می‌دهند – فعالیتی که هرگز در گذشته از سوی داروهای ضد افسردگی شناسایی نشده بود.
تحقیق بیشتر آشکار کرد که داروهای ضد افسردگی مسیر پیام‌رسانی BMP را بلوک می‌کنند، که سبب می‌شود سلول‌های بنیادی مغز تولید سلول‌های عصبی را که نقشی در خلق و حافظه بازی می‌کنند افزایش دهند.
در هر حال، از آنجا که این ضد افسردگی‌ها مسیرهای پیام‌رسانی متعددی را در مغز هدف قرار می‌دهند، محققان مطمئن نبودند که مهار مسیر BMP به تنهایی می‌تواند نقشی در کاهش افسردگی داشته باشد.
برای فهم موضوع، محققان پیام‌رسانی BMP را در هیپوکامپوس موش‌های افسردة تحت درمان با فلوکستین افزایش دادند. این کار باعث بلوک شدن تأثیر دارو شد و هیچ کاهشی در میزان علایم افسردگی دیده نشد.

پیام‌رسانی BMP "یک هدف تازة قدرتمند برای درمان افسردگی"
در مرحلة بعد محققان به جوندگان افسرده یک پروتئین مغزی موسوم به نوجین / noggin دادند، که به عنوان بلوک کنندة پیام‌رسانی BMP و افزایش دهندة تولید سلول‌های عصبی تازه ـ فرآیندی موسوم به نوروژنز - شناخته می‌شود.
بروکر می‌نویسد: "ما بر این گمان بودیم که این پروتئین تأثیر ضد افسردگی‌ها را خواهد داشت، اما مطمئن نبودیم."
عمل نشان داد که فرضیة محققان درست بوده است. نوجین نه فقط مسیر پیام‌رسانی BMP را به روشی مؤثرتر و دقیق‌تر از فلکوستین و سه‌حلقه‌ای‌ها بلوک کرد، بلکه به کاهش قابل ملاحظه‌ای در رفتار افسرده و مضطرب در موش‌ها منجر شد.
محققان می نویسند: "این مشاهدات نشان می‌دهد که پیام‌رسانی BMP در هیپوکامپوس رفتار افسردگی را تنظیم می‌کند و کاهش پیام‌رسانی BMP می‌تواند برای تأثیر برخی داروهای ضد افسردگی مورد نیاز باشد. بنابراین پیام‌رسانی BMP یک هدف تازه و قدرتمند برای درمان افسردگی است."
نویسندة ارشد مقاله دکتر جک کسلر / Jack Kessler، استاد نورولوژی در فاینبرگ، بر این باور است که نتایج تیم تحقیق ما را به گزینه‌های درمانی جدید برای افسردگی نزدیک‌تر می‌کند، مخصوصاً در مورد بیمارانی که از درمان‌های فعلی سودی نمی‌برند.
دکتر کسلر می‌گوید: "تغییرات زیست‌شیمیک مغز که منجر به افسردگی می‌شود به خوبی شناخته شده نیستند، و بسیاری از بیماران به داروهای در دسترس فعلی جواب نمی‌دهند. یافته‌های ما نه فقط می‌تواند به درک علل افسردگی کمک کند بلکه می‌تواند ایجادگر یک هدف زیست‌شیمیک تازه برای توسعة درمان‌های مؤثرتر باشد."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.