دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

جنین انسان الگوهای چهره مانند را تشخیص می‌دهد

اخبار بارداری / زنان


• هانا نیکولز
• ترجمه محمدقاسم رافعی

یک تحقیق جدید، به رهبری محققان دانشگاه لنکستر در انگلستان، نشان می‎دهد که نوزادان حتی وقتی در رحم مادر هستند، بین چهره‌ها تمایز قائل می‎شوند. بنا به گفتۀ محققان این کشف، دری تازه به روی مطالعات مربوط به دوران جنینی زندگی انسان می‎گشاید.
پروفسور وینسنت رید / Vincent Reid، رهبر مطالعه و روان‌شناس شاغل در دانشگاه لنکستر، این تحقیق را با همکاری بلاکپول NHS تراست، دانشگاه کلمبیا، و دانشگاه دورهام (همگی در انگلستان) انجام داد. یافته‎های مطالعه در نشریۀ "بیولوژی کنونی" منتشر شده است.
تحقیقات پیشین نشان داده‎اند که نوزادان در زمان تولد به چهره‎ها بیش از دیگر اشکال محرک‎ها واکنش نشان می‎دهند. به هر جهت تا زمان حاضر این موضوع ناشناخته باقی مانده بود که آیا همین ترجیح در نوزادان پیش از دوران تولد نیز وجود دارد یا خیر.
تحقیق جدید چرخش سر جنین را در پاسخ به محرک‎های بصری اعمال شده از طریق دیوارۀ رحم مورد تجزیه و تحلیل ٯ 82رار داد. در کل به 39 جنین در هفتۀ 34 بارداری تصاویر چهره مانند به صورت عمودی و وارونه نشان داده شد. پاسخ‎ جنین‎ها با استفاده از اولتراسوند چهار بعدی با کیفیت بالا پایش شد.
"چهره‎های" عمودی و وارونه - شامل سه نقطه به شکل مثلث - روی شکم مادر نقش شده بود. هر دو نوع تصویر در یک سمت صورت جنین نشان داده می‎شد و به صورت افقی از جنین دور می‎شد تا مشخص شود که آیا سر جنین دچار چرخش می‌شود یا خیر.
در حالی که جنین‎ها سرشان را برای پیگیری الگوهای چهره مانند عمودی می‌چرخاندند چنین حرکتی در پیوند با تصاویر چهره مانند وارونه مشاهده نشد. این نتایج عنوان کنندۀ این موضوع است که این خود الگو نیست که جنین بیش از همه به آن علاقه نشان می‎دهد، بلکه آرایش خاص نقطه‌های صورت مانند مطرح است.
پروفسور رید توضیح می‌دهد: "این امکان وجود داشت که جنین هر شکل را به علت تازگی محرک جالب توجه بیابد. اگر موضوع این می‎بود، ما تفاوتی در چگونگی پاسخ جنین‎ها به ورسیون‎های عمودی و وارونۀ محرک‎ها مشاهده نمی‎کردیم. اما نحوۀ چرخش جنین‎ها به گونه‎ای بود که خیلی شبیه به حرکت نوزادان به نظر می‎رسید."
این نتایج نشان می‎دهد که نوزادان لزوماً نیاز ندارند تا پس از تولد چندین چهره را ببینند تا ترجیحی نسبت به زل زدن به افراد از خود نشان دهند. این ترجیح حتی پیش از تولد نیز در آنها وجود دارد."
پروفسور رید ادامه می‎دهد: "این موضوع ایده منقوش فرزندی را از تشخیص خارج می‎کند، به شکلی که مثلاً جوجه اردک حرکات مادر را دنبال می‎کند، زیرا ما نشان داده‎ایم که مزیت قائل شدن برای اشکال چهره مانند حتی پیش از تولد نیز وجود دارد."

اسکن چهار بعدی "عرصه کاملاً تازه‌ای" به روی مشاهده جنین باز می‎کند
آنالیز چشم انسان پیشتر نشان داده است که نوعی رشد بیولوژیکی مهم در چشم در حدود هفتۀ 25 بارداری اتفاق می‎افتد. مطالعات مربوط به نوزادان پیش از ترم نیز نشان داده‎اند که نوزادان از هفتۀ 32 بارداری قادرند تا نگاهشان را روی تصاویر تثبیت و آنها را دنبال کنند.
پروفسور رید و همکارانش در مطالعۀ حاضر این موضوع را به تصویر کشیده‌اند که درک و دید تصویری جنین را می‎توان در طول سه ماهۀ سوم بارداری تجزیه و تحلیل کرد، عمدتاً به خاطر وجود اولتراسوند چهار بعدی پیشرفته که دسترسی دقیق به رفتار جنین را امکان پذیر می‎کند.
محققان می‎نویسند که در آینده، دیگر جنبه‎های ادراکی نوزادان مثل نحوۀ پردازش حرکت بیولوژیکی را می‎توان در طول سه ماهه سوم بارداری مورد بررسی قرار داد.
پروفسور رید هشدار می‎دهد: "من مایلم این را نیز بگویم که اگر شما حامله هستید، مانع مواجهه صورت جنین با نورهای روشن شدید شوید. ما خیلی مراقب بودیم و مطمئن شدیم که که نور به حدی باشد که وارد رحم شود، اما اما نه آنقدر روشن که برای جنین نامطبوع باشد یا او را آزار دهد."
پروفسور وینسنت رید می‎گوید: "ما در حال بهبود منبع ایجاد نور هستیم و برنامه‎ای برای بررسی دیگر جنبه‎های ادراکی جنین و شناخت وی به واسطۀ سیستم‎های بصری در دست انجام داریم. اکنون تمامی جنبه‎های بصری انسان قابل بررسی است."
پروفسور رید این‎گونه جمع‌بندی می‎کند: "نوزادان می‎توانند بین عدد و مقدار تمایز قائل شوند. آیا جنین در سه ماهۀ سوم بارداری نیز چنین قابلیت‎هایی دارد؟ بررسی روند انتقال از جنین به نوزاد نیز یک امکان بسیار هیجان انگیز است.

Source:
medicalnewstoday.com
Babies recognize face-like patterns before birth
By Hannah Nichols
Published: Mon 12 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.