دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری خطر بیماری‌های پیش از تولد در نوزادان را افزایش می‌دهد

اخبار بارداری / زنان

ترجمه هامیک رادیان

مهارکننده‌های بازجذب سروتونین – که همچنین با عنوان SSRIs شناخته می‌شوند – معمول‌ترین داروها برای درمان افسردگی در زنان باردار هستند. داروی خاصی در این گروه که پاروکستین نامیده می‌شود (با نام تجاری پاکسیل در آمریکا) پیشتر برای استفاده در طول دورة بارداری ایمن تلقی می‌شد، اما یک مطالعة جدید افزایش ریسک آسیب‌های هنگام تولد برای فرزند را نشان می‌دهد.
ژانویه، ماه پیشگیری از آسیب‌های هنگام تولد است و از این رو جامعة پزشکی هر کوششی را برای آگاه کردن متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و بیماران در مورد گام‌هایی که می‌توان در زمینة پیشگیری از آسیب های هنگام زایمان در نوزادان برداشت، انجام می‌دهد.
مطالعة اخیر، هدایت شده توسط پروفسور «آنیک برار» از CHU سن – ژوستن و دانشگاه مونترال کانادا در نشریة بریتانیایی «داروشناسی بالینی» منتشر شد.
اما این نخستین بار نیست که مصرف ضد افسردگی‌ها در بارداری با افزایش ریسک برای فرزند مرتبط می‌شود. مطالعه‌ای که اخیراً در JAMA کودکان منتشر شده است وجود پیوندی را میان کاربرد مهارکننده‌های بازجذب سروتونین در دوران بارداری و افزایش ریسک اُتیسم در کودکان مطرح می‌کند.
برای آخرین تحقیق خود، پروفسور برار و همکاران بر روی پاروکستین که برای درمان افسردگی، اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال وسواس ذهنی و عینی (OCD)، اختلال اضطراب همگانی و اختلال استرس پساضربه‌ای (PTSD) مورد استفاده قرار می‌گیرد، تمرکز کردند.
یک عضو گروه SSRI، یعنی پاروکستین از طریق افزایش مقدار سروتونین عمل می‌کند. سروتونین ماده‌ای اصلی در مغز است که به حفظ تعادل روانی کمک می‌کند.

مصرف پاروکستین در سه ماهة اول بارداری ریسک ناهنجاری‌های قلبی را افزایش می‌دهد
بر مبنای نظر محقان، بیش از یک‌پنجم زنانی که در سن بارداری هستند افسردگی خفیف تا متوسط را تجربه می‌کنند. به علاوه در سالیان اخیر، تجویز داروهای ضد افسردگی در طول بارداری افزایش یافته است.
با وجود اینکه پاروکستین برای استفاده در طول بارداری تا سال 2005 ایمن تلقی می‌شد، یک بررسی کوچک منتشر نشده از سوی سازندة دارو افزایش ریسک برای ابتلا به آسیب‌های قلبی را در بچه‌هایی که پیش از تولد در معرض این دارو قرار گرفته بودند نشان می‌داد.
به هرحال مطالعات بیشتر که با کاربرد طراحی‌های متغیر در اروپا و شمال آمریکا انجام شد نتایج متضادی به همراه داشت؛ با وجود این تمایلی به سوی یک ریسک افزایش یابنده بروز کرد.
با هدف ایجاد یک آنالیز کاملاً دقیق از اثرات پاروکسیدین بر نوزادان، محققان مروری در متن‌های مروری و متاآنایز تمامی مطالب مرتبط منتشر شده در فاصلة سال‌های 1966 تا 2015 انجام دادند. از مجموع مطالعات 23 مورد به عنوان مطالب قابل پذیرش از آب در آمدند.
نتایج نشان داد که در مقایسه با عدم مصرف پاروکستین، مصرف این دارو در سه ماهة اول بارداری با افزایش ریسکی معادل 23٪ هر نقص مادرزادی اصلی و افزایش 28 درصدی ریسک ابتلاء به نقایص قلبی بزرگ در نوزادان مرتبط بود.
خانم پروفسور برار می‌گوید: «با توجه به فواید داروهای ضد افسردگی در کل و مهارکننده‌های بازجذب سروتونین انتخابی شامل پاروکستین به طور مشخص، استفاده از داروها در طول بارداری مورد سؤال است، در بهترین حالت، هر گونه افزایش ریسک – کم یا زیاد – خیلی بالاست.»
پروفسور برار و تیم او می‌نویسند که ریسک پایة نقایص بزرگ 3٪ و نقایص قلبی فقط 1٪ است. به هر حال آنها اضافه می‌کنند که هرگونه افزایش ریسک مهم است، مشخصاً برای اینکه فواید کاربرد SSRIs در طول بارداری زیر سؤال است، با توجه به اینکه تغییرات متابولیک می‌تواند سبب شود داروها به سرعت بیشتر از بدن محو شوند.
در تفسیر گسترده‌تر پروفسور برار می‌گوید: «حقیقتاً، نسبت ریسک / فایده، عدم استفاده از داروها را در زنان دچار نشانگان افسردگی در حد متوسط، که نشانگان افسردگی هشتاد و پنج درصد زنان باردار است، پیشنهاد می‌کند.
محققان مطالعة خود را با نوشتن این نکته جمع‌بندی می‌کنند که افزایش ریسک "مستقل از روش مطالعه یا جمعیت مورد مطالعه" است.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.