دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

در زنان، نزول شناختی مرتبط به سن پیش از آنچه فکر می‌کردیم آغاز می‌شود

اخبار آلزایمر / زوال عقل / دمانس

• آنا ساندویو
• ترجمة هامیک رادیان

با افزایش سن، توانایی‌های شناختی ما آرام آرام رو به نقصان می‌گذارند. نزول شناختی مرتبط به سن یک فرآیند طبیعی است که بر مبنای تحقیق جدید زودتر از آنچه پیشتر گمان می‌کردیم آغاز می‌شود.
همچنان که طول عمر مردم رو به افزایش می‌رود فهم نزول شناختی مرتبط به سن از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.
انتظار می‌رود که جمعیت بالای 65 سال ایالات متحد آمریکا تا سال 2030 نسبت به سال 2000 دو برابر شود و به 72 میلیون نفر برسد.
توافق نظر عمومی در مورد سن دقیقی که در آن نزول شناختی آغاز می‌شود وجود ندارد. برخی محققان اصرار دارند که این نزول در دهة 30 زندگی آغاز می‌شود، در حالی که دیگران بر سنین 55، 60 یا حتی 70 سالگی به عنوان زمان آغاز این فرآیند دست گذاشته‌اند.
تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا، لُس‌ آنجلس (UCLA)، بر آن شدند تا شواهد موجود را در مورد نزول شناختی در زنان میانسال بررسی کنند. مطالعة آنان عنوان می‌کند که دستکم در میان زنان، نزول شناختی پیش از آنکه پیشتر گمان می‌رفت شروع می‌شود.
محققان اشاره می‌کنند که مطالعات پیشین در این عرصه شاید اصلاً اثرات عملی را لحاظ نکرده باشند. این موضوع وقتی بروز می‌کند که تکرار تست‌ها در افراد واحد بر نتایج اثر می‌گذارد، که ممکن است گاهی از اوقات اثرات دورة انتقال به یائسگی را بپوشاند.
نتایج مطالعة اخیر در نشریة PLoS One منتشر شده است.

تجزیه و تحلیل نزول شناختی در زنان میانسال

آرون کارلامانگلا / Arun Karlamangla و تیمش به بررسی داده‌های جمع‌آوری شده از مطالعة ملی بهداشت زنان (SWAN)، یک مطالعة مشاهده‌ای طولی بر اساس جمعیت بر روی زنان میانسال، پرداختند.
SWAN داده‌های مربوط به توانایی‌های شناختی 2709 خانم سالم در سنین بین 42 و 52 سال را گردآوری کرد.
از این تعداد، 80 درصد زنان توانایی‌های شناختی خود را در سه بار ویزیت یا بیشتر تست کرده بودند. متاآنالیز انجام شده توسط کارلامانگلا و تیمش از تست شناختی سوم آنان به عنوان پایة بررسی استفاده کرد.
در مرحلة بعد چندین نفر از خانم‌ها به علت مشکلات مربوط به سلامت یا محدودة مکانی زندگی از مطالعه خارج شدند و 2124 زن باقی مانده در مطالعه به مدت 10 سال پس از یائسگی مورد پیگیری بالینی قرار گرفتند.
تست‌های انجام شده در SWAN شامل پردازش سالانة تست‌های سرعت، حافظة اپیزودیک شفاهی – هم آنی و هم تأخیری – و کارکرد حافظه بود.
متاآنالیز با این هدف انجام می‌شد که اثرات عملی و همچنین اثرات انتقال به دورة یائسگی را با استفاده از تست‌های شناختی سوم به عنوان پایه که در آن متوسط سنی زنان 54 سال بود و اکثر زنان در دورة پس از یائسگی بودند، کاهش دهد.
در کل، مطالعه نتایج 7185 تست شناختی را با متوسط پیگیری 6.5 سال مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.
مطالعة متاآنالیز برای اثرات عملی، حفظ حافظه، علایم یائسگی و دیگر متغیرهای کمی تنظیم شد.

شناخت زنان در حدود 5 درصد کاهش یافت

تجزیه و تحلیل انجام شده شواهد قوی در مورد نزول شناختی در زنان میانسال را آشکار کرد.
پس از تنظیم مطالعه برای متغیرهای نام برده، نمرات پیشتر جمع‌آوری شده توسط تست SWAN در دو تست از 4 تست شناختی دچار نزول شد.
در کل، در طول دورة 10 سالة پیگیری مطالعه، هشیاری شناختی زنان به طور متوسط 4.9 درصد کاهش پیدا کرد.
سرعت شناخت در زنان سالانه دچار کاهشی در حدود 0.28 درصد شد.
به ویژه سرعت دریافت و واکنش – که سرعت پردازش شناخت را تشکیل می‌دهد – تقریباً 1 درصد در طول هر دو سال کاهش یافت و حافظة شفاهی با میانگین 1 درصد در هر 5 سال نقصان پیدا کرد.
نویسندگان جمع‌بندی می‌کنند: "این مطالعه شواهد تازة مناسبی در مورد سالخوردگی شناختی در زنان میانسال فراهم می‌کند، که در آن نزول طولی قابل ملاحظه‌ای هم در سرعت پردازش و هم حافظة شفاهی دیده می‌شود. خلاف مطالعات طولی پیشین در زنان میانسال که بر اساس 3 مورد یا کمتر ارزیابی‌های شناختی قرار داشتند، و نمی‌توانستند به شکل مناسب برای اثرات عملی لحاظ شوند، ما تا 6 ارزیابی سالانه یا دوسالانه را مورد استفاده قرار دادیم که به ما امکان می‌دهد تأثیر اثرات عملی و نقصان‌های آشکار نشده را به حداقل برسانیم."
در هر حال نویسندگان اشاره می‌کنند که تحقیق بیشتری برای شناسایی عواملی که این طیف نزولی را ایجاد می‌کنند هم‌اندازة توسعة مداخلاتی که می‌توانند سالخوردگی شناختی را کُند کنند مورد نیاز است./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.