دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

33 غذا که مفید بودن آنها برای تسکین ارتریت روماتوئید اثبات شده است

ارتریت روماتوئید، التهاب مفاصل، روماتیسم مفصلی، داروهای بیولوژیکی، تغذیه، رژیم غذایی، رژیم غذایی ارتریت روماتوئید، داروهای تعدیل کنندۀ روماتیسم، غذادارو، فرمول غذایی، طب مکمل، طب جایگزین

کمپانی‎های دارویی می‎توانند این اطلاعات را برای فرموله کردن "ترکیبات غذایی دارویی" مورد استفاده قرار دهند. غذاداروها نسبت به داروهای شیمایی مرسوم مزیتی دارند زیرا آنها با عوارض جانبی همراه نیستند، از منابع طبیعی نشأت می‎گیرند، و ارزان‎تر هستند

اخبار روماتیسم / روماتولوژی

• آنا ساندویو، دکتر جاسمین کالیر
• ترجمه هستی فراست‎فر

مروری بر تحقیقات موجود که در نشریۀ "مرزهای تغذیه" منتشر شده است فهرست غذاهایی را ارائه می‎دهد که اثبات شده است که علایم ارتریت روماتوئید را در درازمدت تخفیف می‎دهند.
داروهای موسوم به تعدیل کنندۀ بیماری روماتیسمی به طور معمول خط مقدم درمان برای این بیماری را تشکیل می‎دهند که در حال حاضر هیچ علاج قطعی برای آن وجود ندارد.
اگر فرد دچار ارتریت روماتودید نسبت به داروهای مورد اشاره واکنش نشان ندهد داروهای موسوم به اصلاح کننده‎های پاسخ بیولوژیکی خط دوم درمانی را تشکیل می‎دهند.
به هر جهت، همچنان که نویسندگان مطالعۀ جدید اشاره می‎کنند، داروهای بیولوژیکی گران هستند و می‎توانند عوارض جانبی جدی به دنبال داشته باشند.
بنابراین محققان "انستیتو تکنولوژی صنعتی کالینگا" (KIIT) در بهوبانسوار هندوستان بر آن شدن تا به بررسی جایگزین‎های غذایی برای داروها بپردازند.
دکتر بهاونا گوپتا / Bhawna Gupta به همراه شویتا خانا / Shweta Khanna و ساغر جیسوال / Sagar Jaiswal در آزمایشگاه بیولوژی بیماری KIIT دانشکدۀ بیوتکنولوژی "تحقیقات چندین بررسی آزمایشگاهی در اختلالات مختلف" را مرور کردند.
آنها یافته‎های خود را به 33 غذا که اثرات آنها در تخفیف علایم ارتریت روماتوئید و کند کردن سیر پیشرفت بیماری به اثبات رسیده است، محدود کردند.
مطالعه صرفاً برای یک ارزیابی کلی از این بیماری است، و این محققان با دقت غذاهایی را گلچین کرده‎اند که اثرات مفید درازمدت آنها به روشنی اثبات شده است.
دکتر گوپتا توضیح می‎دهد، "حمایت مدیریت بیماری به واسطۀ غذا و رژیم غذایی باعث بروز هیچ عارضۀ جانبۀ نمی‌شود و نسبتاً ارزان و سهل‎الوصول است."

غلات کامل، حبوبات، میوه‎ها و ادویه‎ها
محققان با تقسیم‎بندی غذاها به شش گروه فهرستی از آنها ارائه می‎دهند: میوه‎ها، سریال‎ها، حبوبات، غلات کامل، ادویه‎ها، گیاهان دارویی، روغن‎ها و "متفرقه".
میوه‎های این فهرست شامل موارد زیر است: آلو، گریپ‎فروت، انگور، زغال اخته، موز، انار، مانگو، هلو، و سیب.
سریال‌ها در این گروه غذایی موارد زیر را شامل می‎شود: بلغور جو دو سر کامل، نان گندم کامل، برنج سبوس‎دار.
بخش غلات کامل شامل چنین فهرستی است: ذرت، چاودار، جو، صمغ، جو خوشه‌ای و دانه قناری به صورت مخلوط.
چاشنی‌ها - شامل زردچوبه و زنجبیل - روغن زیتون، روغن ماهی، چای سبز، و ماست در فهرست غذاهای مفید برای ارتریت روماتوئید قرار دارند. این غذاها می‎توانند سطح سیتوکین‎ها (یا مواد ترشح شده توسط سیستم ایمنی را که می‎توانند سبب بروز التهاب در مردم مبتلا به ارتریت روماتوئید شوند) و میزان استرس اکسیداتیو را کاهش دهند، که این باعث بهبود توانایی بدن در مقابله با مواد سمی می‎شود.
دکتر گوپتا می‎گوید، "مصرف منظم فیبرهای غذایی خاص، سبزیجات، میوه‎ها ادویه‎ها و همچنین حذف ترکیبات مسبب التهاب و آسیب دیدگی می‎تواند به بیماران در مدیریت اثرات ارتریت روماتوئید کمک کند."
خانم دکتر گوپتا اضافه می‎کند، "اضافه کردن پروبیوتیک‎ها به رژیم غذایی نیز می‎تواند پیشرفت و علایم بیماری را کاهش دهد."
دکتر بهاونا گوپتا می‎گوید:
"بیماران رنجور از ارتریت روماتوئید باید از خوردن غذاهای دلبخواهی، نوشیدن الکل، و سیگار کشیدن به رژیم غذایی مدیترانه‎ای، گیاهخواری، عنصری یا رژیم غذایی حذفی، که توسط پزشک یا متخصص تغذیه توصیه می‎شود، رو بیاورند."
دکتر گوپتا می‎گوید، "مرور ما بر ترکیبات و اجزاء فعال شیمیایی غذاهایی متمرکز شد که دارای اثرات مفید اثبات شده در مورد ارتریت روماتوئید هستند."
محققان همچنین عنوان می‎کنند که یافته‎های آنها را می‎توان برای توسعۀ طب جایگزین مورد استفاده قرار داد.
دکتر گوپتا توضیح می‎دهد، "کمپانی‎های دارویی می‎توانند این اطلاعات را برای فرموله کردن "ترکیبات غذایی دارویی" مورد استفاده قرار دهند. غذاداروها نسبت به داروهای شیمایی مرسوم مزیتی دارند زیرا آنها با عوارض جانبی همراه نیستند، از منابع طبیعی نشأت می‎گیرند، و ارزان‎تر هستند."
به هر جهت نویسندگان مطالعه به مردم دچار ارتریت روماتوئید به اضافه کردن این غذاها به سرعت زیاد در رژیم غذایی خود یا به صورت خودسرانه هشدار می‎دهند.
دکتر گوپتا می‎گوید، "ترکیبات رژیم غذایی بر مبنای ناحیۀ جغرافیایی و وضعیت آب و هوا متفاوت است. بنابراین بیماران باید نسبت به نیازهای تغذیه‎ای، آلرژی‎ها و دیگر بیماری‎های مرتبط به پیشینۀ غذایی خود آگاهی داشته باشند."
وی جمع‌بندی می‎کند، "ما قویاً توصیه می‎کنیم که عموم مردم پیش از استفاده از ترکیبات غذایی مطرح شده در این مطالعه با پزشکان و متخصصان تغذیه مشورت کنند."

Source:
Study lists 33 foods proven to relieve rheumatoid arthritis
By Ana Sandoiu
Fact checked by Jasmin Collier
Published Fri 10 November 2017 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.