دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا استئوارتریت در میان زنان بیشتر شایع است؟

اخبار روماتیسم / روماتولوژی

• هانر وایتمن
• ترجمه هامیک رادیان

در سنین بالا استئوارتریت در میان زنان بیش از مردان شایع است، اما محققان کوشیده‎اند تا به طور دقیق علت این موضوع را مشخص کنند. یک تحقیق جدید پس از شناسایی تفاوت‎های مایع سینوویال در زنان و مردان، شاید موضوع مورد اشاره را روشن کرده باشد.
مایع سینوویال مایعی است که در اطراف مفاصل وجود دارد. این مایع به پیشگیری از صدمات غضروف بر اثر ساییدگی در نتیجۀ حرکت کمک می‎کند.
این نکته مشخص شده است که مایع سینوویال دارای داده‎هایی است که می‎توان از آنها برای تعیین سلامت مفصل استفاده کرد. برای مطالعۀ جدید، محققان تصمیم گرفتند تا در این مورد تحقیق کنند که آیا تفاوتی در اطلاعات مورد اشاره در میان زنان و مردان دچار استئوارتریت وجود دارد.
نویسندۀ همکار مطالعه دکتر مونت هانتر / Monte Hunter، رییس دپارتمان جراحی ارتوپدی در کالج پزشکی جورجیا در دانشگاه آگوستا، و همکارانش اخیراً یافته‎های خود را در نشریۀ "گزارش‎های علمی" انتشار دادند.
برای این تحقیق، گروه محققان نمونه‎های مایع سینوویال گرفته شده از زانوی مردان و زنان دچار استئوارتریت و افراد فاقد این بیماری را تجزیه و تحلیل کردند.
محققان تمرکز خود را بر اگزوزوم‎های مایع سینوویال گذاشتند، که وزیکول‎هایی در مایع هستند که مولکول‌های کوچکی به نام میکرو RNAs (miRNAs) را حمل می‎کنند اینها بیان ژن را تنظیم می‎نمایند.

استروژن در اینجا نقشی بازی می‎کند
تجزیه و تحلیل انجام شده تفاوت‎های مهمی را در فعالیت miRNA میان زنان و مردان دچار استئوارتریت آشکار کرد.
به طور مشخص، محققان پی بردند که مایع سینوویال مردان 69 تنظیم پایین و 45 تنظیم بالای miRNAs را نشان می‎دهد، حال آنکه این ارقام در مورد زنان به ترتیب 91 و 53 است.
این فعالیت miRNAs با 70 فرآیند زیستی دگرگون شده در زنان همراه است، حال آنکه این رقم در مورد مردان 50 مورد را شامل می‌شود.
جالب توجه اینکه محققان فهمیدند که زنان بیش از مردان احتمال دارد تا این غیر فعال یا دگرگون شدن miRNAs را که برای پیام‎رسانی استروژن و تولید کلاژن اهمیت دارد، نشان دهند.
محققان می‎نویسد، سطح پایین‎تر استروژن – که به طور معمول در یائسگی افزایش می‎یابد – با تولید بیشتر سلول‎های ویران کنندۀ استخوان همراه است. بیشتر آنکه مطالعات، درمان جایگزینی هورمون را که باعث افزایش سطح استروژن می‎شود، با کاهش خطر استئوارتریت مرتبط دانسته‌اند.
با در نظر گرفتن این اطلاعات تیم تحقیق معتقد است که یافته‎ها نشان می‎دهد که استروژن بر سطح miRNAs در محدودۀ اگزوزوم‎های مایع سینوویال تأثیر می‎گذارد.
در تأیید بیشتر نظریۀ خود، محققان پی بردند که بلوک کردن دسترسی به استروژن در اگزوزوم‎ها با استفاده از مهارکننده‎های اروماتاز به کاهش miRNAs منجر می‎شود.

علت بالقوۀ بروز استئوارتریت روشن شد
به علاوه مطالعۀ حاضر ممکن است علت بروز استئوارتریت را در هر دو جنس روشن کرده باشد. تیم تحقیق یک miRNAs به نام MiR-504-3p را شناسایی کرد که در هر دو جنس مرد و زن دچار استئوارتریت دچار بیش‎تنظیمی می‎شود.
اگرچه محققان قادر به توضیح دقیق نقش MiR-504-3p در استئوارتریت نیستند، بر این باورند که MiR-504-3p ممکن است در روند تباهی غضروف درگیر باشد، که علت ریشه‎ای بیماری استئوارتریت محسوب می‎شود.
بر مبنای این یافته‌ها، دکتر هانتر و همکارانش برنامه‎ای برای انجام مطالعات تکمیلی دارند، که در آنها اثرات مهار MiR-504-3p بر استئوارتریت مورد تحقیق قرار خواهد گرفت.
در این اثناء، محققان معتقدند که یافته‎های فعلی به توضیح این موضوع که چرا زنان بیش از مردان در معرض خطر ابتلاء به استئوارتریت قرار دارند کمک می‎کند.
آنها می‎نویسند: "در جمع‎بندی، این نخستین مطالعه‎ای است که نمایه خاصِ جنس miRNA وزیکول‎های خارج سلولی مایع سینوویال را در استئوارتریت انسانی مطرح می‎کند."
محققان ادامه می‎دهند:
"مایع سینوویال باعث می‎شود تا اگزوزوم‎ها نقش مهمی را در پاتوفیزیولوژی استئوارتریت ایفا کنند. به علاوه، این تفاوت بیان miRNAs در زنان استروژن – واکنش‌گرا است و نقشی در پیام‎رسانی TLR (گیرنده عوارض جانبی) در طول پاتوژنز استئوارتریت بازی می‎کند."

Source:
medicalnewstoday.com
Why is osteoarthritis more common among women? Study sheds light
By Honor Whiteman
Published: Wed 28 June 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.