دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

داروی ایمنی‌درمانی، تغییر دهندة "سرنوشت بازی" در بقاء بیماران سرطانی

اخبار داروسازی / زیست‌فناوری

دکتر کاترین پادوک
ترجمة فرهنگ راد

درمان سرطان پیشرفتة سر و گردن که نسبت به شیمی درمانی مقاوم شده است، بسیار دشوار است. در هر حال، یک داروی ایمنی‌درمانی به نام نیوولومب / nivolumabمی‌تواند سرنوشت بازی را برای بیمارانی که هیچ گزینة درمانی دیگری ندارند تغییر دهد.
یک آزمون بین‌المللی فاز 3 سرطان سر و گردن دریافته ‌است در مقایسه با بیماران تحت شیمی‌درمانی، بسیاری از بیماران دریافت کنندة نیوولومب پس از گذشت 1 سال زنده مانده‌اند.
این داروی ایمنی‌درمانی همچنین نسبت به گزینه‌های درمانی موجود عوارض جانبی کمتری داشته است.
پژوهشگران آزمون مزبور یافته‌هایشان را در کنگرة انجمن اُنکولوژی پزشکی اروپا 2016 در دانمارک عرضه کردند و همزمان این مطالعه در نشریة پزشکی نیوانگلند / the New England Journal of Medicine منتشر شد.
بخشی از آزمون در انگلستان و زیر نظر کوین هارینگتن / Kevin Harrington، پروفسور درمان‌های بیولوژیک سرطان در مؤسسة تحقیقات سرطان (ICR) در لندن انجام شد.
پروفسور هارینگتن که همچنین مشاور خدمات ملی بهداشت رویال مارسدن بنیاد تراست است، می‌گوید:
"وقتی سرطان سر و گردن عود می‌کند یا گسترش می‌یابد، درمان آن بسیار بسیار مشکل است. بنابراین این خبر بزرگی است که نتایج نشان می‌دهند ما حالا درمان تازه‌ای در اختیار داریم که می‌تواند به نحو قابل ملاحظه‌ای باعث طول عمر بیشتر بیماران شود، و من مشتاق دیدن آن هستم که این دارو در سریع‌ترین زمان ممکن وارد عرصة استفادة بالینی شود."
در حال حاضر هیچ درمان دیگری برای افزایش بقاء بیماران دچار سرطان سر و گردن که نسبت به سیسپلاتین / cisplatin مقاوم شده و عود یا گسترش یافته (متاستاتیک شده است) وجود ندارد. بیماران دچار این وضعیت بیش از 6 ماه امکان ادامة حیات ندارند.

بقاء بیشتر با نیوولومب
در مجموع 361 بیمار دچار سرطان سر و گردن عود کرده یا متاستاتیک در این آزمون شرکت داشتند، که بودجة آن از سوی بریستول مایرز اسکوئیب تأمین شده بود و 20 مرکز پژوهشی از نقاط مختلف جهان در آن حضور داشتند.
بیماران به صورت تصادفی (نسبت 2 به 1) یه یکی از چهار گروه درمانی تقسیم شدند: 240 بیمار نیوولومب و 121 بیمار یکی از 3 نوع متفاوت شیمی‌درمانی گرفتند.
پس از گذشت 12 ماه، 36 درصد بیماران دریافت کنندة نیوولومب هنوز زنده بودند در مقایسه با 17 درصد بیمارانی که شیمی درمانی گرفته بودند.
میانگین بقاء بیماران گروه نیوولومب 7.5 ماه بود در مقایسه با 5.1 ماه برای بیماران گروه شیمی‌درمانی. محققان مطالعه می‌نویسند:
"بقاء کلی با نیولومب به شکل قابل ملاحظه‌ای از درمان استاندارد بیشتر بوده است، و بیماران تحت درمان با نیوولومب دارای 30 درصد ریسک کمتر مرگ نسبت به بیمارانی بودند که از درمان استاندارد استفاده می‌کردند."
بیمارانی که نتیجة تست تومور آنها برای پاپیلوماویروس انسانی / human papillomavirus مثبت بوده است بیشترین شانس بقا را داشته‌اند. بیمارانی از این گروه که نیوولومب گرفته بودند به طور متوسط 9.1 ماه زنده ماندند در مقایسه با 4.4 ماه برای بیماران گروه شیمی‌درمانی.
متوسط بقاء برای بیماران دچار تومورهای پاپیلوماویروس انسانی منفی با استفاده از نیولومب 7.5 ماه و این مقدار برای بیماران برخوردار از شیمی درمانی 5.8 ماه بود.
دیگر یافتة مهم مطالعه این است که بیماران گروه نیوولومب به شکل قابل توجهی (13 درصد) دچار عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو شده‌اند، در مقایسه با 35 درصد برای گروه شیمی درمانی.

موج جدید داروهای ایمنی‌درمانی
نیوولومب یکی از داروهای موج جدید ایمنی‌درمانی است که نتایج نویدبخشی در درمان سرطان به دست داده است.
ایمنی درمانی از طریق به کار گرفتن سیستم ایمنی بدن با سرطان درگیر می‌شود.
نیوولومب یک کلاس تازة داروهای آنتی‌بادی است که مهارکننده‌های نقطة بازرسی نامیده می‌شوند. این داروها پیام‌هایی را که از سوی سلول‌های سرطانی برای ممانعت از حملة سلول‌های ایمنی بدن ارسال می‌شود، بلوک می‌کنند.
علی‌رغم برخورداری از تأییدیه برای درمان سرطان‌هایی مانند ملانوما، نیوولومب یک داروی تأیید شده برای درمان سرطان‌های سر و گردن نیست – نه در ایالات متحد آمریکا (که در آنجا تحت نام برند اُپویدو / Opdivo شناخته می‌شود) نه در انگلستان.
پروفسور پل وُرکمن / Paul Workman مدیر اجرایی ICR می‌گوید: "ما امیدواریم تنظیم‌کنندگان امور بتوانند با تولید کننده برای اجتناب از تأخیر در رساندن این دارو به بیمارانی که هیچ گزینة درمانی مؤثری برایشان وجود ندارد همکاری کنند."
پروفسور کوین هارینگتن می‌گوید: "نیوولومب می‌تواند یک تغییر دهندة واقعی بازی برای بیماران مبتلا به سرطان پیشرفتة سر و گردن باشد. این آزمون دریافته است که این دارو می‌تواند به شکل قابل ملاحظه‌ای باعث افزایش میزان عمر گروه بیمارانی شود که هیچ گزینة درمانی موجود دیگری ندارند، بدون اینکه باعث بدتر شدن کیفیت زندگی شده باشد."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.