دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

ژل آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت‌ گوش

اخبار داروسازی / زیست‌فناوری

• تیم نیومن
• ترجمة محمدقاسم رافعی

عفونت‌های گوش در کودکان شایع است و برای درمان به دوزهای قوی آنتی‌بیوتیک نیاز دارد. محققان بیمارستان کودکان بوستون در حال طراحی یک ژل آنتی‌بیوتیک هستند که می‌توان برای درمان عفونت‌های گوش فقط در یک وهله آن را به درون مجرای گوش فرستاد.
بچه‌های زیر دو سال مشخصاً در معرض ریسک بالای ابتلاء به عفونت‌های گوش میانی قرار دارند.
بر مبنای تخمین‌های موجود 95 درصد کودکان حداقل یک بار در دوران کودکی دچار این عفونت‌ها می‌شوند.
در واقع بر مبنای آمار‌ها 5 کودک از هر 6 کودک آمریکایی تا رسیدن به سن 3 سالگی یک بار دچار عفونت گوش می‌شوند.
این رقم به معنی 12 تا 16 میلیون ویزیت بالینی سالانه فقط در ایالات متحد آمریکا است.
عفونت‌های گوش میانی که اُتیت میانی نیز نامیده می‌شوند، در صدر دلایلی قرار دارند که بر مبنای آن پزشکان برای کودکان آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند.
اگرچه تجویز یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک در این مورد به طور معمول مؤثر است، بنا به دلایلی این کار راه حل ایده‌آلی نیست. برای مثال وادار کردن کودکان به خوردن دارو چند بار در روز به مدت 7 تا 10 روز می‌تواند موضوعی چالش‌انگیز باشد. همچنان که نویسندة ارشد مطالعه دکتر دانیل کوهن / Daniel Kohane با آب و تاب توضیح می‌دهد:
"به زور خوراندن آنتی‌بیوتیک‌ها به کودکان نوپا شبیه هنر رزمی فول کنتاکت است."

مشکل آنتی‌بیوتیک و عفونت گوش
اغلب اوقات از آنجا که علایم عفونت گوش پیش از پایان دورة مصرف آنتی‌بیوتیک ناپدید می‌شوند، والدین درمان آنتی‌بیوتیکی را متوقف می‌کنند؛ این بدان معنی است که عفونت‌های گوش به احتمال زیاد برمی‌گردند – 40 درصد از کودکان 4 دوره یا بیشتر دچار این عفونت‌ها می‌شوند.
همچنین وقتی دورة مصرف آنتی‌بیوتیک کامل نمی‌شود، این، مشوق رشد مقاومت آنتی‌بیوتیکی می‌شود که یکی از نگرانی‌های رو به رشد برای همة افراد است.
موضوع دیگری که اکنون در پیوند با راه حل درمان عفونت‌های گوش میانی مطرح است، این است که بر اثر عدم ورود آسان آنتی‌بیوتیک به محل عفونت، تجویز دوز بالای آنها ضروری است. و دوزهای بالای آنتی‌بیوتیک افزایش عوارض جانبی شامل اسهال، برفک دهانی و راش‌های پوستی را به دنبال دارند.
همچنان‌که رانگ یانگ / Rong Yang، مهندس شیمی شاغل در آزمایشگاه کوهن و نویسندة اول مقاله توضیح می‌دهد: "با آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی، شما ناچارید تمام بدن را مکرراً درمان کنید تا اینکه به گوش میانی برسید."
در حال حاضر این رویکرد تمام‌کالبدی درمان استاندارد محسوب می‌شود. دکتر کوهن و تیمش از آزمایشگاه مواد زیستی و تجویز داروهای مخدر در بیمارستان کودکان بوستون بر آن شدند تا راه حلی برای این مشکل قدیمی ارائه دهند.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

عفونت گوش در کودکان - علل، علایم، تشخیص، درمان، و ملاحظات


ممکن است چنین به نظر برسد که فرستادن آنتی‌بیوتیک به درون مجرای گوش باید راه حل آسانی باشد، اما پردة گوش، یا غشاء صماخ، غیر قابل نفوذ است. دکتر کوهن و تیمش با استفاده از مهندسی زیستی راهی برای دور زدن این دروازه‌بان آناتومیک پیدا کردند.
دکتر دانیل کوهن می‌گوید: "تکنولوژی ما چیزهایی را از پردة گوش عبور می‌دهد که معمولاً از آن عبور نمی‌کنند، آن هم در مقادیری کافی که بتوانند درمانی باشند."
تیم دکتر کوهن یک ژل آنتی‌بیوتیک را توسعه داده است که می‌تواند دارو را از پردة گوش عبور دهد و مستقیماً به گوش میانی برساند؛ ژل مزبور این کار را با استفاده از تقویت‌کننده‌های نفوذ شیمیایی (CPEs) انجام می‌دهد. این CPEs خود را داخل غشاء کرده، حفره‌های مولکولی را باز می‌کنند و امکان ورود آنتی‌بیوتیک به داخل گوش میانی را به وجود می‌آورند.

عفونت گوش در چینچیلاها
برای تست توانایی CPEs، محققان از یک مدل چینچیلا استفاده کردند. چینچیلاها جوندگانی هستند که ساختار گوش و میزان شنوایی آنها شبیه به انسان است.
نتایج دلگرم کننده بود. تقویت کننده‌های نفوذ شیمیایی توانستند مقادیر زیادی از یک آنتی‌بیوتیک – سیپروفلاکسین – را به درون گوش میانی برده و ده از ده جوندة دچار عفونت گوش را با موفقیت درمان کنند. وقتی برای این کار از قطرة گوش سیپروفلاکسین استفاده شد فقط 5 حیوان از 8 حیوان در طول 7 روز معالجه شدند.
این رویکرد به نظر می‌رسد که کارآیی دارد و هیچ نوع مسمومیت یا موردی از وجود آنتی‌بیوتیک در خون مشاهده نشد. یک اشکال کوچک این رویکرد درمانی کاهشی در شنوایی بود، شبیه موردی که بر اثر جرم‌گرفتن گوش ایجاد می‌شود. در هر حال کاهش دوز ژل مصرفی این مورد را به سادگی رفع کرد.
دکتر استیفن پلتن / Stephen Pelton پزشک بیماری‌های عفونی کودکان و نویسندة همکار مطالعه می‌گوید: "تحویل ترانستیمپانیک آنتی‌بیوتیک‌ها به گوش میانی این پتانسیل را دارد که برای کودکان امکان استفاده از فعالیت سریع مواد ضد میکربی داروهای ضد میکربی را بدون تماس سیستمیک فراهم کند و می‌تواند معضل عاجل مقاومت نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها را کاهش دهد."
دکتر کوهن اخیراً برندة یک کمک‌هزینة بزرگ از بنیاد توسعة تکنولوژی بیمارستان کودکان بوستون شد. پول مزوبر برای حمایت از نزدیک‌تر کردن این فناوری ثبت شده به کاربرد بالینی صرف خواهد شد.
در آینده یک دورة درمانی دشوار برای مدیریت آنتی‌بیوتیک‌های قوی را می‌توان با یک تحویل مستقیم ژل آنتی‌بیوتیک به داخل گوش جایگزین کرد./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.