دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

واکسن یونیورسال و تمام عمر آنفولانزا در راه است

اخبار داروسازی / زیست‌فناوری


• هانر وایتمن
• ترجمة نادر اکبری

احتمالاً دانشمندان راهی برای محافظت در برابر آنفولانزا یافته‌اند که تمامی گونه‎های آینده و جهش یابندة آن را از طریق استفاده فقط از یک واکسن یونیورسال تک‌تزریقی پوشش می‌دهد.
آنفولانزا نوعی بیماری دستگاه تنفسی است که بر اثر ویروس آنفولانزا ایجاد می‎شود. بهترین روش برای پیشگیری از آنفولانزا که دارای طیفی از خفیف تا شدید است، واکسیناسیون سالانه علیه این بیماری است.
بر مبنای داده‎های سازمان بهداشت جهانی (WHO) اپیدمی سالانة آنفولانزا در موارد شدید بیماری 3 تا 5 میلیون مورد در سراسر جهان است که موجب 250000 تا 500000 مورد مرگ و میر در هر سال می‎شود.
دانشکدة پزشکی مایکل جی. دی‎گوت دانشگاه مک‎مستر کانادا، دانشکدة پزشکی ایکان در مونت سینائی در نیویورک و دانشگاه شیکاگو مطالعة جدید را بر بستر مطالعة قدیمی‎تر خود که نشان داده بود یک کلاس از آنتی‎بادی‎ها قادرند خطرناک‎ترین انواع ویروس‎های آنفولانزا را خنثی کنند، انجام دادند.
آنتی‎بادی‎های به تازگی کشف شده می‎توانند سیستم ایمنی را برای کشف بخشی از ویروس که همه ساله یکسان باقی می‎ماند پرورش دهند، که این می‎تواند راه را برای تولید یک واکسن جهانی که نیازمند فقط یک تزریق است و اثرات محافظتی مادام‎العمر در برابر آنفولانزا دارد هموار کند. بخشی از ویروس همیشه قابل شناسایی است – حتی وقتی که ویروس تغییر کرده و جهش پیدا می‎کند – که بدین معنی است که بدن می‎تواند خود را در برابر آنفولانزا ایمن نگه دارد.
CDC توصیه می‎کند که همة افراد در سنین 6 ماه و بالاتر باید در هر فصل از واکسن آنفولانزا استفاده کنند. واکسن آنفولانزا فرد را در برابر 3 یا 4 ویروس آنفولانزا که محققان خاطرنشان می‎کنند شایع‎ترین انواع ویروس در فصل در پیش رو خواهند بود، محافظت می‎کنند.
واکسن‎های آنفولانزای موسمی از طریق توسعه دادن آنتی‎بادی‎ها در طول 2 هفته پس از واکسیناسیون عمل می‎کنند. این آنتی‎بادی‎ها به ویروس متصل شده و مانع از عفونی شدن سلول‎ها می‎گردند.
واکسن‎های یونیورسال به همین روش عمل می‎کنند، اما در عین حال برای نابود کردن سلول‎های آسیب دیده گلبول‎های سفید خون را به کار می‎گیرند. اگرچه برخی آنتی‎بادی‎ها با همدیگر برای به کارگیری گلبول‎های سفید خون همکاری می‎کنند، آنتی‎بادی‎های دیگر روند مزبور را بلوک می‎کنند. محققان دریافته‎اند که محل اتصال آنتی‎بادی‎ها به ویروس در این روند تفاوت مهمی ایجاد می‎کند.

آنتی‎بادی‎ها برای فراخوان گلبول‎های سفید به نواحی خاصی متصل می‎شوند
نویسندة ارشد مطالعه دکتر متیو میلر / Matthew Miller، استادیار دپارتمان بیوشیمی و علوم زیست‎پزشکی در مک‎مستر می‎گوید: "آنتی‎بادی‎ها به دو طریق عمل می‎کنند. یک راه، اتصال آنها به ویروس و پیشگیری از ایجاد عفونت در سلول‎ها است. راه دیگر به کار گرفتن سلول‎های سیستم ایمنی برای کشتن سلول‎های عفونی شده است."
او اضافه می‎کند: "واکسن‎های یونیورسال به روش اخیر عمل می‎کنند، اما هرکسی ممکن است فکر کند که تا وقتی که آنتی‎بادی‎ها حاضرند این سلول‎ها فراخوانده می‎شوند. یافته‎های ما نشان می‎دهد که فقط داشتن آنتی‎بادی کافی نیست. شما مجبورید آنتی‎بادی‎هایی داشته باشید که به نقاط خاصی از ویروس می‎چسبند. و اکنون که ما می‎دانیم آنتی‎بادی‎ها در کدام نقاط باید به این سلول‎ها بچسبند، می‎توانیم واکسن‎ها را به شکلی تنظیم کنیم که بتوانند آنتی‎بادی‎های مزبور را به تعداد بیشتری تولید کنند."
تزریق واکسن آنفولانزا مسیر توصیه شده برای محافظت در برابر ویروس باقی می‎ماند. اینکه واکسن سالانة آنفولانزا تا چه حد کارآیی دارد به عواملی نظیر سلامت و سن گیرندة واکسن وابسته است.
در هر حال، عوامل دیگری که به فرجام واکسن آنفولانزا لطمه می‎زنند بین واکسن ویروس‎های فصلی و ویروس‎های چرخشی مشابهند و نیز به این موضوع بستگی دارند که آیا واکسن زنده یا غیر فعال شده مورد استفاده قرار گرفته ‎است.
واکسن یونیورسال آنفولانزا می‎تواند از عدم تطابق میان واکسن و چرخش ویرو‎س‌ها پیشگیری ‎کند و می‎تواند در برابر تمامی گونه‎های آنفولانزا و بروز آنفولانزای پاندمیک محافظت ایجاد کند.
دکتر متیو میلر می‎گوید: "با داشتن این آگاهی آنچه اکنون می‎توانیم انجام دهیم به طور خاص طراحی واکسن یونیورسال برای تولید مطلوب‎ترین انواع آنتی‌بادی‎ها و پیشگیری از تولید آنتی‎بادی‎هایی است که عملکرد مورد تمایل ما را بلوک می‎کنند."
دکتر میلر در جمع‌بندی صحبت‌هایش می‌گوید که واکسن یونیورسال آنفولانزا در طول 5 سال آینده در دسترس خواهد بود./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.