دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

اخبار داروسازی / زیست‌فناوری

• یلا هیووینگ – مارتین
• ترجمة نادر اکبری

پس از یافتن راهی برای "نازک‌تر" کردن پوست که عبور دارو و ورودش به جریان خون را راحت‌تر می‌کند، شاید محققان ژاپنی گام بلندی برای پیشرفت تحویل دارو برداشته باشند.
پوست برای ما مانعی نفوذناپذیر در برابر محیط ایجاد می‌کند. این خوب است زیرا به این معنی است که پوست ضد آب است که ما را در برابر دهیدراسیون مورد محافظت قرار می‌دهد. پوست همچنین به عنوان یک سد طبیعی در برابر پاتوژن‌هایی نظیر باکتری‌ها و ویروس‌ها عمل می‌کند.
برای تحویل دارو مانع پوست باید کنار زده شود. این کار عموماً از طریق تزریق انجام می‌شود که سد پوست را نفوذپذیر و در عین حال ما را در برابر عفونت آسیب‌پذیرتر می‌کند. این روند در عین حال دردناک است.
راه دیگر داروسانی از طریق خوراکی است، اما هضم آنزیمی داروها و سمیت بالقوة آنها از جملة ریسک فاکتورها هستند. برای رساندن دارو از طریق پوست و بدون صدمه زدن به عملکرد محافظتی آن، پوست باید "منفذ‌دار" شود.
لایة بیرونی پوست از سلول‌های مرده تشکیل شده است، که با چربی‌ها و پروتئین‌های خاص به هم چسبیده‌اند. این سلول‌ها یک ساختار چند لایه به نام استراتوم کورنئوم / stratum corneum را تشکیل می‌دهند.
داروهای معدودی می‌توانند از طریق انتشار منفعل از سد استراتوم کورنئوم عبور کنند. برای نشت‌دار کردن پوست، ساختار میان سلول‌های استراتوم کورنئوم باید مختل شود، بدون اینکه به سلول‌ها آسیب برسد یا آنها در برابر عفونت آسیب‌پذیر شوند. در این حالت دارو می‌تواند از راه پوست وارد بدن شود – تحویل ترانس‌درمال – و به جریان خون یا سیستم ایمنی داخل گردد.
بنابراین روش‌های تازه برای انجام این روند مورد علاقة شدید دانشمندان و کمپانی‌های داروسازی است که می‌خواهند داروها را در راستای تحویل ترانس‌درمال توسعه دهند

استفاده از مایکروپلاسما برای نازک کردن پوست
دانشمندان ژاپنی از روش متفاوتی برای مختل کردن نشت‌ناپذیری استراتوم کورنئوم استفادهکرده و برای این کار درمان با مایکروپلاسمای جوی را به کار برده‌اند.
پلاسما در کنار اشکال جامد، مایع و گاز، شکل چهارم ماده است. پلاسما را از طریق یونیزاسیون جزئی گاز می‌توان تولید کرد.
پلاسما عموماً برای استریل کردن و درمان سطوح در کاربرد‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی هوای جو برای این فرآیند استفاده شود، پلاسمای به دست آمده پلاسمای جوی نامیده می‌شود. وقتی پلاسما در فضای بسیار محدودی تولید می‌شود، فقط فواصلی در اندازه‌های میکرومتری را پوشش می‌دهد، که تحت اصطلاح مایکروپلاسما شناخته می‌شود.
محققان دانشگاه شیزوکا / Shizuoka در ژاپن اثرات درمان پلاسما با استفاده از مواد رسانا و غیر رسانا را بر روی استراتوم کورنئوم مقایسه کردند.
تیم تحقیق یافته‌های خود را در شصت و سومین سمپوزیوم و نمایشگاه سالانة انجمن واکیوم آمریکا (AVS) که در نشویل برگزار شد، عرضه کرد.
برای مطالعة خود محققان از خوک‌های کوتوله استفاده کردند، چرا که پوست خوک شباهت زیادی به پوست انسان دارد.

درمان مایکروپلاسما بدون آسیب رساندن به پوست آن را نشت‌پذیر کرد
درمان با استفاده از مواد رسانا به وسیلة جت پلاسما یا ایجاد سوراخ‌های ریز و سطوح سوخته، سبب صدمات جدی به پوست شد. اما درمان با مواد غیر رسانا با استفاده از مایکروپلاسمای جوی هیچ‌گونه آسیبی به پوست نرساند.
نکتة مهم این بود که درمان مایکروپلاسما باعث افزایش نفوذ‌پذیری پوست شد، که با استفاده از نوع خاصی از اسپکتروسکوپی و تست رنگ‌آمیزی اندازه‌گیری می‌شد.
پوست معمولاً در مقابل رنگ نفوذ‌ناپذیر است، اما درمان مایکروپلاسما منجر به نشت‌پذیری پوست شد، و برای رنگ امکان نفوذ به داخل استراتوم کرونئوم را فراهم کرد. این نشان می‌دهد که داروها نیز پس از درمان مایکروپلاسمایی می‌توانند به درون استراتوم کورنئوم نفوذ کنند و از طریق پوست جذب شوند.
تلفیقی از بازتاب مجموع ضعیف شده (ATR) و اسپکتروسکپی مادون قرمز تبدیل شدة فوریه (ATR- FTIR) برای آزمایش ساختار پوست پس از درمان مایکروپلاسما مورد استفاده قرار گرفت.
این تکنیک نشان داد که تغییری در ساختار شیمیایی پوست ایجاد شده اما پوست آسیبی ندیده است.
داده‌های ارائه شده نشان می‌دهند که درمان مایکروپلاسما را می‌توان برای بهبود تحویل دارو از طریق ترانس درمال مورد استفاده قرار داد.
به هر حال نویسندگان در یادداشت اخیر خود در نشریة بیوفابریکیشن / Biofabrication می‌نویسند که "مایکروپلاسما دارای خاصیت پرتوافکنی به موجودات زنده (شامل انسان) است و تأثیر ولتاژ مورد استفاده در شکل موج نیازمند تأیید در مطالعات بالینی آینده است."
این مطالعه نشان می‌دهد که راه‌حل‌های خلاقانه برای رویکرد به مسألة تحویل ترانس‌درمال داروها مورد نیاز است.
نویسندة همکار مطالعه دکتر ماریوس بلاژان / Marius Blajan از دانشگاه شیزوکا می‌گوید: "سطوح پوست با مواد رسانا سبب ایجاد نقاط سوختگی توسط پلاسما جت شد در حالی که درمان پوست با مایکروپلاسما صدمات جسمانی ناچیزی نشان داد."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.