دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

اخبار داروسازی / زیست‌فناوری

• دکتر کاترین پادوک
• ترجمة هامیک رادیان

محققان اسپانیایی گزارش داده‌اند که زیست‌پرینتری سه‌بُعدی ساخته‌اند که قادر است پوست انسانی را که برای پیوند در بیماران یا آزمایش دارو و مواد شیمیایی مناسب است، تولید کنند.
تیم تحقیق شامل گروهی از دانشگاه کارلوس سوم در مادرید (UC3M) پایتخت اسپانیا، این تحقیق حادثه‌ساز را در نشریة بیوفابریکیشن / Biofabrication تشریح کرده‌اند.
پرینت سه‌بُعدی یک فناوری نوظهور است که قابلیت بسیاری در عرصه‌های گوناگون دارد. برای مثال در پزشکی، چندین گروه در سراسر جهان در حال جستجوی راه‌هایی برای کاربرد پرینتر سه‌بعدی برای رشد بافت‌ها و دستگاه‌های پیچیدة بدن انسان هستند.
یکی از این گروه‌ها موفق شده است تا گوش انسان را تولید کند، در حالی که گروه دیگری در حال کار بر روی تولید بافت استخوان از طریق پرینت سه‌بعدی است.
یکی از چالش‌های ساختن قسمت‌های مختلف بدن انسان با پرینت سه‌بعدی نه تکرار پیچیدگی ساختار آنها، بلکه اطمینان از این موضوع است که آنها پس از پیوند توسط بدن پس زده نمی‌شوند.
محققان اسپانیایی هم‌اکنون پوست دولایه‌ای بر مبنای پلاسما مهندسی کرده‌اند که به شکل موفقیت‌آمیزی برای درمان سوختگی‌ها و دیگر جراحات در انبوهی از بیماران مورد استفاده قرار گرفته است.
در هر حال با این روش سه هفته وقت نیاز است تا مقدار پوست لازم برای پوشانیدن یک سوختگی گسترده یا زخم بزرگ تولید شود. دیگر مانع موجود این است که بخش بزرگی از فرآیند مزبور باید با استفاده از دست انجام شود.

سطح بزرگی از پوست در 35 دقیقه پرینت شد
در مطالعة جدید نویسندگان تحقیق گزارش می‌دهند که چگونه بیوپرینتر سه‌بعدی مورد توسعة آنها تولید یک سطح گستردة پوست (100 × 100 سانتی‌متر) را در کمتر از 35 دقیقه به پایان برده است – شامل 30 دقیقه که "برای تهیة ژل فیبرین مورد نیاز است".
به جای کارتریج جوهر که برای پرینترهای معمولی استفاده می‌شود، بیوپرینتر سه‌بعدی از ترکیبات بیولوژیک استفاده می‌کند. کارشناسان می‌گویند که این "زیست‌ - جوهرها" بخش کلیدی پرینت موفقیت‌آمیز بافت‌ها و دستگاه‌های بدن انسان هستند.
با استفاده از روش دستی و بر مبنای پلاسمای موجود، فناوری پرینت پوست مورد استفادة تیم اسپانیایی تولید دو لایه از پوست را انجام داده است: پوست بیرونی و پوست میانی.
این دستگاه پوست خارجی شامل استراتوم کورنئوم (لایة خارجی پوست شامل سلول‌های کراتینه) را پرینت می‌کند. سپس این دستگاه پوست میانی را که عمقی‌تر و ضخیم‌تر است پرینت، فیبروبلاست‌ها را کامل کرده و کُلاژن پوست (پروتئینی که به پوست قوام و انعطاف‌پذیری می‌بخشد) را می‌سازد.
یکی از محققان، خوان فرانسیسکو کانیزو / Juan Francisco del Cañizo، می‌نویسد:
"دانستن اینکه چگونه باید ترکیبات بیولوژیک را ممزوج کرد، به چه شکل باید کار را با آنها ادامه داد تا سلول‌ها از بین نروند و اینکه چگونه باید به شکل صحیح فرآوردة حاصل را به بدن مرتبط کرد برای این سیستم حیاتی است."
یک کامپیوتر فرآیند زیست‌پرینت را برای پایش دقیق تحویل جوهر زیستی به بستر مورد نیاز برای ساخته شدن پوست کنترل می‌کند.

"غیر قابل تمیز از پوست دولایة تولید شده با دست"
محققان دو نوع آزمایش روی پوست تولید شده انجام دادند: یکی در لوله‌های آزمایش و دیگری برای بررسی اثرات درازمدت در حیوان زنده پس از پیوند آن در موش‌های دچار نقص ایمنی. محققان نتایج بررسی خود را چنین اعلام کرده‌اند:
"در هر دو مورد، پوست تولید شده بسیار شبیه به پوست انسان بوده و بیشتر اینکه، این پوست از پوست دولایة اپیدرمال که در آزمایشگاه‌های ما با دست ساخته شده بود قابل تشخیص نبود."
زیست‌پرینتر سه‌بُعدی فقط از ترکیبات انسانی برای تولید پوست فعال که کلاژن انسانی خاص آن را می‌سازد استفاده می‌کند. محققان می‌نویسند که خلاف روش‌های دیگر، این روش از کلاژن حیوانی استفاده نمی‌کند.
پرینتر سه‌بعدی برای گرفتن تأییدیه از نهادهای مختلف اروپایی ثبت نام شده است. تأییدیه برای اطمینان از اینکه پوست پرینت شده برای پیوند در بیماران دچار سوختگی و دیگر مشکلات پوستی مناسب است، لازم است.
تیم تحقیق همچنین در جستجوی یافتن راهی برای استفاده از فناوری جدید برای پرینت بافت‌های انسانی است.

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.