دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

محصول جدید برای درمان مشکلات پوستی

اخبار داروسازی / زیست‌فناوری

ترجمه دکتر رویا وکیلی

آیا این امکان وجود دارد که روال بهداشت شخصی‌مان، ما را بیش از حد تمیز کند؟ آیا میکروب‌هایی را که حافظ سلامت پوستمان هستند با صابون می‌شوییم و پاک میکنیم؟ مطالعۀ ارائه شده در پنجمین انجمن آمریکایی کنفرانس میکروبیولوژی در زمینه میکروب‌های سودمند، با طرح این سؤالات، خوراکی برای فکر آماده است.
محققان آزمایش‌هایی برای تست چگونگی کمک باکتریهای اکسید کنندۀ آمونیاک در درمان آکنه و زخم‌های دیابتی انجام می‌دهند.
محققان شرکت فناوری زیستی AOBiome در حال ساخت یک محصول پوستی هستند که امیدوارند یک روز در درمان اختلالات پوستی مانند آکنه و ترمیم زخمها با استفاده از یک باکتری غیر مضر به نام باکتری اکسید کنندۀ آمونیاک(AOB)  مؤثر واقع شود.
AOB، آمونیاک را که جز اصلی عرق است متابولیز میکند. آنها همه جا، در خاک و آبوجود دارند و در چرخۀ نیتروژن و فرایند نیتریفیکاسیون در محیط نقش اساسی ایفا می‌کنند.
در یک مطالعۀ اخیر، محققان AOBiome نشان داده‌اند که چگونه افراد داوطلب با استفاده از محلول AOB ظاهر، شرایط پوستی بهتری برایشان فراهم شده در مقایسه با گروهی که از دارونما استفاده کرده بودند.
محققان این ایده را مورد آزمایش قرار می‌دادند که به این دلیل که محصولات اکسیداسیون آمونیاک یعنی نیتریت و نیتریک اسید برای درمان ضایعات پوستی مثل التهاب، استراحت رگ‌های خونی و بهبود زخم مهم هستند، ممکن است مصرف آمونیاک تأثیر مشابهی داشته باشد.
در این مطالعه آنها از نیتروزومونا اوتروفا(Nitrosomonaseutropha) که یک باکتری اکسید کنندۀ آمونیاک موجود در خاکهای آلی است استفاده کردند.
آنها 24 داوطلب را انتخاب کردند و به صورت تصادفی آنها را در دو گروه قرار دادند. یکی از گروه‌ها به مدت یک هفته از محلول نیتروزوما روی صورت و پوست سر خود مالید. در حالی که به گروه دیگر محلولی حاوی دارونما داده شد.
در ابتدای مطالعه و قبل از استفاده از هیچ محلولی برای پوست، محققان یک سواب پوستی از شرکت‌کنندگان در پژوهش تهیه کردند، تست DNA نشان داد که هیچ یک از آنها روی پوست خود AOB ندارند.
مطالعه به مدت 3 هفته به طول انجامید. هیچ یک از گروهها، در هفتۀ اول و دوم از هیچ محصولی برای موهای خود استفاده نکردند و در هفتۀ سوم به روال عادی خود بازگشتند. و شرایط پوستی داوطلبانی که از محلول باکتری استفاده کردند بهبود یافت، در پایان دورۀ مطالعه، در مقایسه با پیشرفتهای کم یا هیچ گونه تغییر در گروه استفاده از دارونما، داوطلبانی که از محلول AOB استفاده کرده بودند، شرایط پوستی بهتری داشتند.
سواب پوستی که در طول و بلافاصله بعد از یک هفته استفاده از محلول از داوطلبان گرفته شد نشان می‌داد که AOB در%83-100 از نمونه‌های گرفته شده از افرادی که از محلول فعال استفاده کرده بودند وجود داشت در حالی که در هیچ کدام از استفاده کنندگان از دارونما چنین چیزی دیده نمی‌شد.
سواب گرفته شده در پایان هفتۀ دوم مجدداً وجود %60AOB را در استفاده کنندگان از محلول و عدم وجود آنرا در گروه دیگر نشان می‌داد.
نتایج نشان داد که بهبود وضعیت پوست با میزان AOB یافت شده در سواب نسبت مستقیم دارد.
تحقیقات بیشتر نشان داد که AOB ترکیب باکتری‌های موجود بر سطح پوست -میکروبیوم پوست- را تغییر می‌داد هیچ یک از کاربران AOB واکنش عکس نسبت به آن نشان ندادند.
دکتر لری ویس، مدیر ارشد تیم پزشکی در AOBiome می‌گوید:
"این مطالعه نشان می‌دهد که نیتروزومای زنده به خوبی تحمل شده و می‌تواند به عنوان یک عامل جدید در خودتنظیمی موضعی نیتریت و اکسید نیتریک به پوست معرفی شود."
او می‌گوید آنها در حال حاضر مشغول برنامه ریزی انجام مطالعات بالینی برای تست مفید بودن AOB در درمان آکنه و زخم‌های دیابتی در انسان هستند.

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.