دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا استاتین‌ها خطر آلزایمر را کاهش می‌دهند؟

اخبار داروشناسی / داروسازی

• هانر وایتمن
• ترجمة نادر اکبری

استاتین‌ها به خاطر توانایی خود در کاهش میزان کلسترول، که می‌تواند ریسک بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد، شناخته شده‌اند. اما بر مبنای نتایج یک تحقیق جدید، استاتین‌ها این پتانسیل بالقوه را دارند که باعث کاهش خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر شوند.
مطالعة منتشر شده در JAMA نورولوژی، ارتباطی را میان مصرف بالای استاتین و کاهش خطر ابتلاء به آلزایمر شناسایی می‌کند، اگرچه کاهش ریسک مزبور به جنس، نژاد / قومیت فرد، و نوع مصرف استاتین بستگی دارد.
در حالی که مطالعه به طور کامل از نوع مشاهده‌ای است، تیم تحقیق – شامل دکتر جولی ام. زیسیموپولوس / Julie M. Zissimopoulos، از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در لُس آنجلس – و همکارانش می‌گویند که یافته‌ها باید در آزمون‌های بالینی مورد تحقیق گسترده‌تر قرار گیرد.
بیماری آلزایمر شایع‌ترین شکل بیماری زوال عقل است، و فقط در ایالات متحد آمریکا در حدود 5.2 میلیون نفر از افراد 65 ساله و مسن‌تر با این بیماری مواجهند. تا سال 2050 این رقم می‌تواند به 13.8 میلیون نفر افزایش یابد مگر اینکه راهکارهای پیشگیری و درمانی تازه‌ای بتوان یافت.
اگرچه در جستجوی راه‌هایی برای توقف گسترش و پیشروی آلزایمر در سال‌های اخیر گام‌هایی برداشته شده است، محققان هنوز باید از موانع نهایی عبور کنند.
یک ماه پیش، امیدها در مورد داروی کاهش دهندة سیر پیشرفت آلزایمر نقش بر آب شد، پس از آنکه غول صنعت داروسازی، الی لیلی / Eli Lilly اعلام کرد که داروی نویدبخش آنها یعنی سولانزومب / solanezumab در مورد کاهش نزول شناختی در پیوند با آزمون فاز 3 بیماران دچار آلزایمر شکست خورده است.
در مطالعة جدید، دکتر زیسیموپولوس و تیمش عنوان می‌کنند پس از یافتن ارتباط میان استفادة زیاد از استاتین‌ها و کاهش خطر آلزایمر، تحقیق در مورد امکانات داروهای موجود برای پیشگیری از آلزایمر ارزشمند است.

استاتین‌ها و آلزایمر
استاتین‌ها اغلب اوقات برای کاهش میزان کلسترول لیپوپروتئین کم‌چگالی – معروف به کلسترول "بد" که می‌تواند خطر حملة قلبی و سکتة مغزی را افزایش دهد – تجویز می‌شوند.
بر مبنای نظر دکتر زیسیموپولوس و همکارانش، مطالعات پیشین نشان داده‌اند که میزان بالای کلسترول می‌تواند با ایجاد پلاک‌های بتا املویید در مغز – که علامت بروز آلزایمر تلقی می‌شود - مرتبط باشد.
بر این مبنا، محققان چنین فرض کردند که داروهای کاهش دهندة کلسترول می‌توانند بر آغاز بیماری آلزایمر و پیشرفت بعدی آن تأثیرگذار باشند.
برای تحقیق در مورد نظریة خود، تیم تحقیق داده‌های سال‌های 2006 تا 2013 تعداد 399979 بیمار بزرگسال در سنین 65 سل و بیشتر تحت پوشش مدیکیر / Medicare را که از استاتین‌ها استفاده می‌کردند مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.
محققان در این موضوع دقیق شدند که چگونه مصرف مقدار کم و زیاد استاتین می‌تواند با ریسک تشخیص آلزایمر در فاصبة سال‌های 2009 تا 2013 مرتبط باشد.
در فاصلة 2013-2009 هر ساله در حدود 1.72 درصد زنان و 1.32 درصد مردان با تشخیص آلزایمر مواجه شدند، و کمترین میزان تشخیص بیماری با 1.23 درصد مربوط به مردان سفیدپوست بود.
در مقایسه با مردان و زنان دارای مصرف کم استاتین‌ها، در کل مردان و زنان دارای مصرف زیاد استاتین‌ها به ترتیب 15 درصد و 12 درصد در معرض خطر کمتری برای ابتلاء به آلزایمر قرار داشتند.
در هر حال، در تحقیق دقیق‌تر، تیم پژوهشی دریافت که ارتباط میان مصرف زیاد استاتین‌ و کاهش ریسک آلزایمر به جنس، نژاد / قومیت و نوع استاتین مصرفی بستگی دارد.

خطر آلزایمر به نوع استاتین، جنس و نژاد / قومیت وابسته است
در مقایسه با مصرف اندک استاتین‌ها، مصرف زیاد این داروها در کل فقط با کاهش ریسک برای مردان اسپانیایی ‌تبار، زنان سیاه‌پوست، و مردان و زنان سفیدپوست مرتبط بود.
با تعمیق داده‌ها بر مبنای نوع استاتین محققان دریافتند:
- مصرف زیاد اتورواستاتین / atorvastatin با کاهش ریسک آلزایمر برای زنان سفیدپوست و سیاه‌پوست و همچنین مردان و زنان اسپانیایی تبار مرتبط است.
- سفیدپوست‌ها، اسپانیولی تبارها، و زنان سیاه‌پوست در صورت مصرف میزان بالای سیمواستاتین / simvastatin در معرض خطر کمتری برای ابتلاء به آلزایمر قرار دارند، و برای مردان سفیدپوست و اسپانیایی تبار نیز به همین گونه است.
- مصرف پراواستاتین / Pravastatin و روسوواستاتین / rosuvastatin با کاهش ریسک آلزایمر برای زنان سفید پوست مرتبط است.
در مورد مردان سیاه‌پوست، تیم تحقیق هیچ کاهش معنی‌داری در خطر ابتلاء به آلزایمر با مصرف استاتین مشاهده نکرد.
محققان تأکید دارند که مطالعة آنها قادر به اثبات ارتباط علت و معلولی نیست، بنابراین آزمون‌های بالینی شامل تمامی گروه‌های نژادی و قومی برای تأیید نتایج مطالعه مورد نیاز است.
با وجود بر این تیم تحقیق معتقد است که یافته‌های آنها نشان می‌دهد که برخی از انواع استاتین‌ها می‌توانند راهکاری در دسترس برای مقابله با بیماری آلزایمر باشند./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.