دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

برخی داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی ریسک نارسایی قلبی را افزایش می‌دهند

اخبار داروشناسی / داروسازی

• هانر وایتمن
• ترجمة نادر اکبری

مطالعة تازه‌ای که در BMJ منتشر شده است، ارتباطی وابسته به دوز- پاسخ را میان مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) و افزایش ریسک نارسایی قلبی آشکار می‌کند.
NSAIDs داروهایی هستند که برای تخفیف درد و کاهش التهاب به کار می‌روند. آنها از طریق بلوک کردن آنزیم‌های COX-1 و COX-2 که تولیدکنندة مواد شیمیایی به نام پروستاگلاندین‌ها (تشدید کنندة التهاب) هستند، عمل می‌کنند.
بر مبنای نظر تیم تحقیق به رهبری جیووانی کارارو / Giovanni Corrao از دانشگاه میلانو – بیکوکا، ایتالیا، مطالعات پیشین شواهد قوی در این مورد عرضه کرده‌اند که NSAIDs – شامل مهارکننده‌های COX-2، یک نسل جدید داروهای NSAIDs – می‌تواند ریسک نارسایی قلبی را افزایش دهند.
بر این مبنا، دستورالعمل‌های بالینی – نظیر دستورالعمل جامعة کاردیولوژی اروپا / European Society of Cardiology – توصیه می‌کنند که مصرف این داروها در میان افراد دارای ریسک بالای نارسایی قلبی محدود شود، در عین حال افرادی که دارای تشخیص نارسایی قلبی هستند باید به طور کامل از مصرف این گروه دارویی خودداری کنند.
محققان می‌نویسند: "با وجود این در حال حاضر اطلاعات محدودی در مورد ریسک نارسایی قلبی در پیوند با مصرف NSAIDs در افراد (هم مهارکننده‌های COX-2 و هم NSAIDs مرسوم) در آزمایش‌های بالینی مخصوصاً در ارتباط دوز – پاسخ آنها وجود دارد."
با این زمینة ذهنی، کارارو و تیم او تصمیم گرفتند تا ارزیابی کنند که چگونه مصرف شخصی و دوز NSAIDs در فرد بر ریسک بیمارستانی شدن وی بر اثر نارسایی قلبی تأثیر می‌گذارد.

9 مورد از NSAIDs با ریسک نارسایی قلبی مرتبطند
محققان داده‌های پنج پایگاه داده‌های مراقبت‌های بهداشتی بر پایة کل جمعیت از 4 کشور اروپایی را ارزیابی کردند – آلمان، ایتالیا، هلند و بریتانیا.
بیش از 10 میلیون مصرف کنندة NSAIDs مشمول این داده‌ها بودند و این تعداد با بیش از 8 میلیون مصرف کنندة دیگر به عنوان گروه کنترل تلفیق شد.
آنالیز داده‌ها شامل 27 نوع NSAIDs بود که از این میان 4 مورد به گروه مهارکننده‌های انتخابی COX-2 تعلق داشتند.
در مجموع، محققان دریافتند که مصرف کنندگان فعلی NSAIDs (افرادی که از این داروها در طول 14 روز اخیر استفاده کرده بودند) 19 درصد بیشتر از استفاده کنندگان قدیمی این داروها (افرادی که حداقل در 183 روز اخیر از NSAIDs استفاده نکرده بودند) احتمال دارد که بر اثر نارسایی قلبی به بیمارستان انتقال یابند.
پس از محاسبة تعدادی از عوامل احتمالاً مخدوش کنندة مطالعه، محققان متوجه شدند که 7 مورد از این داروها که دارای مصرف گسترده هستند (دیکلوفناک، ایبوپروفن، ایندومتاسین، کتورالاک، ناپروکسن، نیمزولید و پیروکسیکام) هم‌اندازة 2 مهارکنندة COX-2 (اتوریکوکسیب و رفیکوکسیب) ریسک بیمارستانی شدن افراد بر اثر نارسایی قلبی را افزایش می‌دهند.
به علاوه محققان به وجود یک ارتباط دوز – پاسخ پی بردند. در دوزهای خیلی بالا، ریسک مزبور برای دیکلوفناک، اتوریکوکسیب، ایندومتاسین، پیروکسیکام، و رفیکوکسیب دو برابر بود.
کارارو و همکارانش تأکید دارند که مطالعة آنها از نوع مشاهده‌ای است، بنابراین آنها نمی‌توانند وجود ارتباط قطعی میان NSAIDs و نارسایی قلبی را تأیید کنند.
با این حال، محققان بر این باورند که یافته‌های آنها تبعات مهمی برای بهداشت عمومی در پی خواهد داشت:
"مطالعة ما ... شواهدی مبنی بر این فراهم می‌آورد که مصرف فعلی هم مهارکننده‌های COX-2 و هم NSAIDs سنتی با افزایش ریسک نارسایی قلب مرتبط است. به علاوه مقدار این ارتباط بین مصرف شخصی NSAIDs و دوز نسخه‌ای آنها متفاوت است.
از آنجا که هر افزایش ریسک به طور بالقوه می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت عمومی داشته باشد، برآورد ریسک ارائه شده توسط این مطالعه می‌تواند به آگاهی متخصصان بالینی و فعالیت‌های نظارتی کمک کند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.