دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا مصرف استامینوفن در دوران حاملگی با مشکلات رفتاری فرزندان مرتبط است؟

اخبار داروشناسی / داروسازی


• ایوت بریزیر
• ترجمه هامیک رادیان

استفاده از استامینوفن برای تسکین درد و تب در دوران حاملگی معمولاً ایمن تلقی شده است، اما تحقیق اخیر نیاز به هشدار در این مورد را مطرح می‌کند. تحقیق منتشر شده در JAMA کودکان دریافته است که مصرف استامینوفن در دوران بارداری ممکن است ریسک برخی مشکلات رفتاری را در فرزندان افزایش دهد.
استامینوفن – که به نام پاراستامول نیز شناخته می‏شود – در طیف وسیعی از اشکال و نام‏ها شامل استیفد، پانادول، و تیلنول به عنوان داروهای غیر نسخه‌ای درمانی وجود دارد. اشکال نسخه‌ای آن شامل اکسی‌کودون و ترامادول است.
گذشته از درد و تب، استامینوفن همچنین در درمان آلرژی، سرفه، سرماخوردگی، آنفولانزا و مشکلات خواب نیز استفاده می‌شود.
سازمان غذا و داروی ایالات متحد آمریکا (FDA) مصرف حداکثر 4000 میلی‌گرم از این دارو را در طول 24 ساعت شبانه روز توصیه کرده است زیرا دوزهای بالاتر می‌تواند منتج به مشکلات جدی کبدی شود. در هر حال از آنجا که اکثر اوقات این دارو در ترکیب با داروهای دیگر مصرف می‌شود، بیماران ممکن است از میزان دقیق مصرف آن مطلع نباشند.
تحقیق پیشین در حیوانات نشان داده است که مصرف استامینوفن در طول بارداری، احتمالاً به دلیل ایجاد انقطاع در کارکرد غدد درون‌ریز، می‏تواند منجر به مشکلات توسعه یابندة عصبی شود.

مصرف استامینوفن پیشتر به ADHD مرتبط شده است
مطالعات انجام شده بر روی کودکان در دانمارک و نیوزیلند میزان بالاتر اختلال کمبود تمرکز هایپراکتیوی (ADHD) یا نشانگان نوع ADHD را در کودکانی که مادرانشان در طول بارداری استامینوفن مصرف می‌کردند، نشان داده‌اند. FDA در مورد مصرف استامینوفن و دیگر داروهای غیر نسخه‌ای کاهش درد در طول بارداری ابراز نگرانی کرده است.
محققان به رهبری ایوی استرجیاکولی / Evie Stergiakouli از دانشگاه بریستول در انگلیس، داده‌های مربوط به 7796 مادر را که در مطالعة طولی والدین و کودکان آوون از سال 1991 تا 1992 در کنار کودکان و والدین خود مشارکت داشتند، بررسی کردند.
تیم تحقیق ارتباط میان مشکلات رفتاری در کودکان و مصرف استامینوفن توسط مادران آنها را در دوران پیش و پس از زایمان مورد بررسی قرار داد. محققان همچنین مصرف استامینوفن در والدین زنان را نیز بررسی کردند.
محققان برای برآورد مصرف استامینوفن در هفتة 18 و 32 حاملگی و زمانی که فرزندان 5 ساله شده بودند، پرسشنامه‌ای توزیع کردند.
وقتی کودکان به هفت سالگی می‏رسیدند، مادران آنها پرسشنامة مربوط به رفتار این کودکان را تکمیل ‏می‌کردند.
4416 نفر از مادران (53 درصد) گفتند که در هفتة 18 بارداری استامینوفن مصرف می‌کرده‏اند. 3381 نفر از مادران (42 درصد) انجام این کار را در هفته 32 بارداری گزارش دادند. شایع‌ترین دلیل مصرف استامینوفن سردرد و مشکلات عضلانی اسکلتی و بروز عفونت در دوران بارداری بود.
پس از زایمان، 6916 نفر از مادران (89 درصد) و 3454 نفر از والدین (84 درصد) استامینوفن مصرف می‌کردند.

هایپراکتیوی و چالش‏‌های عاطفی به مصرف استامینوفن مرتبط بود
مشکلات رفتاری در 5 درصد کودکان گزارش شد.
یافته‌های مطالعه نشان می‌دهد که کودکان متولد شده از مادرانی که در هفته‌های 18 و 32 بارداری استامینوفن مصرف می‏‌ردند به احتمال بیشتری دچار مشکلات رفتاری و بیش‌فعالی می‌شدند. کودکانی که مادرانشان در هفتة 32 بارداری استامینوفن مصرف می‌کردند بیشتر احتمال داشت که دچار چالش‏های عاطفی و دیگر چالش‌ها شوند.
مصرف استامینوفن توسط مادران و والدین پس از تولد فرزند با هیچ‌یک از مشکلات رفتاری مرتبط نبود، و تیم تحقیق هیچ ارتباطی میان ADHD مادری و مشکلات رفتاری کودکان نیافت.
تیم تحقیق می‌گوید این نشان می‌دهد که مسایل رفتاری به دیگر موارد، فاکتورهای رفتاری و اجتماعی اندازه‏گیری نشده مرتبط به مصرف استامینوفن بستگی ندارد.
یکی از محدودیت‏‌های مطالعه این است که آشکار نمی‌کند چه مقدار استامینوفن و برای چه مدتی مورد استفاده قرار گرفته است، اما محققان بر این باورند که در این مورد پیوندی وجود دارد و اینکه اتفاقی در زهدان (رحم) می‏افتد که سبب این واکنش می‌شود.
پژوهشگران می‏‌نو‌یسند:
"کودکانی که در دوران جنینی در معرض استامینوفن قرار می‏گیرند در ریسک بالاتری برای ابتلاء به مشکلات رفتاری قرار دارند... با توجه به استفادة گستردة استامینوفن در میان زنان باردار، این می‏تواند معانی مهمی برای سرویس‏های سلامت عمومی در بر داشته باشد."
در عین حال آنها هشدار می‌دهند: "ریسک عدم درمان تب یا درد در دوران بارداری باید به دقت در برابر هر ضرر بالقوة استامینوفن برای فرزندان مورد سنجش قرار گیرد."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.