دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

دوقلوهای همسان بینایی همسان دارند، حتی در کوچک‎ترین جزئیات

اخبار چشم‌پزشکی


• تیم نیومن
• ترجمه محمدقاسم رافعی

مطالعۀ منتشر شده در "پژوهش‎های چشم‎پزشکی و علم بینایی" پی می‎برد که همسانی ژنتیکی دوقلوهای همسان به این معنی است که آنها دارای بینایی یکسان هستد، حتی در آنجا که پای کوچک‎ترین جزئیات در میان است.
در طول سالیان اخیر این موضوع روشن شده است که برخی از آسیب‎های بزرگ‎تر سیستم بینایی - مثل میوپیا (نزدیک‎بینی) و آستیگماتیسم (بروز نقص در انحنای چشم) دارای یک جزء مهم ژنتیکی هستند.
مطالعات نشان داده‎اند که در حدود 80 درصد انواع نزدیک‎بینی و 50 درصد انواع آستیگماتیسم ریشۀ ژنتیکی دارند.
گذشته از موارد بزرگ‎تر، اغلب انحرافات قابل تصحیح چشم، خطاهای کوچک بسیار بیشتری وجود دارند که در سیستم بینایی بروز می‎کنند.
در کل، در مورد این نقایص کوچک، بدون اینکه شخص دچار رنج کاهش شفافیت بینایی شود، چشم عملکرد جبرانی دارد. برای مثال، انحرافات قرنیه اغلب اوقات با انحرافات مخالف آن در عدسی‎ها جبران می‌شود.
اگرچه انواع متعددی از آسیب‎های کوچک‎تر یا بزرگ‎تر چشمی وجود دارد، سه نوع اصلی آنها هست که اغلب در زندگی روزمره دخیل هستند:
• انحراف یا ابیراهی کروی: این اختلال سبب نزدیک‎بینی شبانه می‎شود که در آن دید فرد در نور کم دچار مشکل می‎گردد. مبتلایان به این اختلال ممکن است در اطراف اشیاء روشن دچار هاله‌بینی شوند.
کما: کماها نقاط نورانی مثل ستارگان هستند، که به نظر می‎رسد دنباله‎ای شبیه به ستاره‎های دنباله‎دار دارند.
• سه‎پره: این نقاط نورانی به نظر می‎رسد که در سه مسیر پخش می‎شوند، چیزی بسیار شبیه به سمبل مرسدس بنز.
در حال حاضر دانش اندکی در مورد ریشۀ انحرافات بزرگ‎تر بینایی وجود دارد، اما بسیاری از محققان آنها را بیش از DNA ما دنباله‎ای از عوارض ناشی از عوامل محیطی تلقی می‎کنند.

ژنتیک انحرافات بینایی
اخیراً محققان بخش تحقیقات بینایی و چشم دانشگاه انگلیا راسکین در انگلستان، با همکارانی از لابراتوریو دی اُپتیکا و ثبت نام دوقلوهای مورسیا در دانشگاه مورسیا در اسپانیا همراه شدند. آنها بر آن بودند تا در این مورد تحقیق کنند که این انحرافات بزرگ‎تر بینایی تا چه حد ریشۀ صرفاً ژنتیکی دارند.
برای مطالعه خود آنها از 96 جفت دوقلو استفاده کردند که 36 جفت آنها همسان یا مونوزیگوتیک بودند. تیم تحقیق به سرپرستی دکتر خوان تابرنرو / Juan Tabernero، به جستجوی صدمات بینایی در هر چشم پرداخت.
آنها پی بردند که دوقلوهای همسان دارای DNA همسان - حتی در افراد بالای 50 سال - دچار صدمات همسان نیز هستند. این یک یافتۀ شگفت‎انگیز بود زیرا این افراد بیش از نیم قرن از چشم‎های خود "استفاده" و آنها را به روی عوامل محیطی - نظیر رژیم غذایی، سوانح و بیماری‎ها - برای ایجاد تغییرات ظریف باز گذاشته بودند.
در دوقلوهای ناهمسان، که در آنها به طور متوسط پنجاه درصد ژن‎ها مشترک است، نقایص چشمی متفاوت بود. این موضوع نشان می‎دهد که وقتی پای تغییرات کوچک در بینایی به میان می‎آید ژنتیک نقشی به مراتب اساسی‎تر از محیط ایفا می‎کند.
دکتر خوان تابرنرو می‎گوید: "ما نشان داده‎ایم که چگونه آسیب‎های کوچک بینایی چشم که به نقایصی در حد چند میکرومتر در عدسی‎های چشم انسان پاسخ می‎دهند چقدر در دوقلوهای همسان، و نه دوقلوهای ناهمسان، شبیه هستند."
نتایج مطالعه رودرروی نظریات قدیمی‎تر قرار می‎گیرد که بسیاری از آنها این نقطه‎نظر را دنبال می‎کنند که اغلب این عوامل محیطی هستند که در نقایص بینایی دخالت دارند.
دکتر تابرنرو با ادبیاتی رمانتیک توضیح می‏دهد، "برای مثال انحرافات بینایی مسؤول این موضوع هستند که چگونه چشم‎های فرد ستارگان را در آسمان شب اندکی متفاوت می‌بیند. اما حالا ما می‎توانیم بگوییم که فقط دوقلوهای همسان ستارگان را یکسان می‎بینند."
نویسندگان مطالعه امیدوارند که در آینده یک مطالعۀ بزرگ مقیاس ژنومی برای یافتن رمز ژنتیکی پشت این تغییرات کوچک انجام شود. پی بردن به ژن‎هایی که در پی‎ریزی این تغییرات کوچک دخالت دارند می‎تواند به ما در فهم فرآیند پشت مشکلات بزرگ‎تری که در چشم برخی مردم وجود دارد کمک کند.

Source:
medicalnewstoday.com
Identical twins have identical vision, down to the smallest detail
Written by Tim Newman
Published: Sun 28 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.