دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

رنگ چشم، راهنمایی برای تحمل درد

اخبار چشم‌پزشکی

ترجمة دکتر رویا وکیلی

پزشکان موی قرمز را شاخصی زیستی برای مقاومت به داروهای بیهوشی می‌دانستند؛ اکنون، تحقیقات جدید نشان داده‌اند که رنگ چشم می‌تواند بیانگر پاسخ به درد باشد.
در پژوهشی جدید که در 58 خانم باردار شامل 24 نفر با چشم تیره (قهوه‌ای یا فندقی) و 34 نفر با چشمان روشن(آبی یا سبز) انجام شد، مشخص گردید که افراد دارای چشمان تیره اضطراب بیشتری دارند و اختلالات خواب نیز در این افراد بیشتر است. همچنین این گروه بعد از بی‌حسی اپیدورال نیز درد بیشتری، چه در هنگام استراحت و چه در هنگام حرکت، احساس می‌کردند.
این نتایج توسط اینا بلفر / Inna Belfer، دانشیار دپارتمان بیهوشی و ژنتیک انسانی و مدیر برنامة درد از دیدگاه اپیدمیولوژی مولکولی از دانشگاه پیتزبورگ، در سی و سومین کنگرة سالانة درد آمریکا بیان شد.
دکتر بلفر می‌افزاید: «درد در انسان با متغیرهایی چون جنس، سن و حتی رنگ مو مرتبط است. اگر ما ثابت کنیم که رنگ چشم نیز متغیر دیگری است، بسیار کمک کننده خواهد بود زیرا این همان چیزی است که ما به دنبالش هستیم. بیومارکرها به راحتی قابل تشخیص هستند، سنجش آنها تهاجمی نیست و این روش موجب حفظ پول و زمان خواهد شد. ما در حال اکتشاف ژنوم درد در انسان و نحوة استفاده از آن در آینده هستیم؛ بنابراین هرچه بیشتر بدانیم بیشتر می‌توانیم در آینده از آن در درمان درد استفاده کنیم.»
برای بررسی پاسخ به درد این گروه با تست‌های مختلف مندرج در زیر تحت بررسی قرار گرفتند: دکتر بلفر به این نکته نیز اشاره می‌کند که این نتایج بیان کنندة موضوع هستند ولی ارزش بالینی ندارند. در مرحلة بعدی مطالعاتی با حجم نمونة بالاتر و با جمعیت‌های متنوع‌تر، مورد پژوهش قرار خواهند گرفت.
وی افزود: «من به بررسی رنگ چشم علاقه‌مندام زیرا رنگ مربوط به ژن است؛ بنابراین تفاوت واضح میان آنها بسیار مهم است. همچنین ما می‌خواهیم این بررسی را بر روی نژاد‌های مختلف، در خانم‌های غیر باردار و در آقایان ادامه دهیم. دندانپزشکان در مواجهه با موی قرمز مراقب هستند، بنابراین دلیلی ندارد که رنگ چشم نیز مورد دیگری برای بررسی نباشد.»

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.