دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

انواع نادر ریسک ژنتیک برای شیزوفرنی مشخص شد

اخبار اسکیزوفرنی

• هانر وایتمن
• ترجمة محمدقاسم رافعی

در بزرگ‌ترین مطالعة ژنوم از نوع خود، پژوهشگران چندین نوع نادر ژنتیک را آشکار کرده‌اند که می‌توانند خطر شیزوفرنی (اسکیزوفرنی) را تا 60 بار افزایش دهند.
تیم تحقیق – شامل بیش از 250 دانشمند از سراسر جهان – اخیراً یافته‌های خود را در نشریة نیچر ژنتیک / Nature Genetics گزارش داده‌اند.
شیزوفرنی یک اختلال روانی مزمن است که با توهم، هذیان، افکار غیر عادی و حرکات پرتلاطم جسمانی مشخص می‌شود.
بر مبنای اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیش از 21 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلاء به شیزوفرنی هستند. این بیماری در میان مردان بیش از زنان شیوع دارد.
بنا بر تخمین‌های موجود حدود 3.5 میلیون نفر در ایالات متحد آمریکا دچار شیزوفرنی هستند، که این رقم بیماری مزبور را یکی از علل پیشتاز در ایجاد ناتوانی در سطح این کشور معرفی می‌کند.
در سالیان اخیر پژوهشگران به یافته‌های بیشتری در مورد علل ژنتیک شیزوفرنی دست یافته‌اند.
اکنون، یک تیم بین‌المللی از محققان کنسرسیوم ژنومیک روان‌پزشکی – به رهبری دکتر جاناتان سه‌بت / Jonathan Sebat از دانشکدة پزشکی دانشگاه کالیفرنیا – سان دیه‌گو – واریانت‌های ژنتیک بیشتری را که سبب افزایش ریسک ابتلاء به شیزوفرنی می‌شوند آشکار کرده‌اند.

8 ناحیة ژنومی دارای جهش‌های مرتبط به شیزوفرنی هستند
تیم تحقیق ژنوم‌های 41321 نفر را مورد بررسی قرار دارد که از این جمع 21094 نفر مبتلاء به شیزوفرنی بودند و 20227 مبتلاء به آن نبودند.
محققان 8 ناحیة ژنومی را شناسایی کردند که دچار جهش‌هایی موسوم به "واریانت‌های تعداد رونویسی" (CNVs) بودند که با افزایش خطر ابتلاء به شیزوفرنی مرتبط دانسته شده‌اند. به عبارت دیگر این جهش‌ها به شکل قابل ملاحظه‌ای در افراد مبتلاء به شیزوفرنی بیشتر از جمعیت عمومی است.
CNVs رونوشت‌ها یا حذف‌های توالی DNA هستند که می‌توانند به عملکرد نرمال ژن آسیب برسانند و خطر برخی بیماری‌ها و اختلالات را افزایش دهند.
در این مطالعه نشان داده شد که CNVs شناسایی شده از سوی پژوهشگران خطر ابتلاء به شیزوفرنی را 4 تا 60 بار افزایش می‌دهند.
به علاوه مشخص شد که این CNVs در میان ژن‌هایی که نقشی در عملکرد سیناپس‌ها بازی می‌کنند شیوع بیشتری دارند. سیناپس‌ها ساختارهایی هستند که سلول‌های عصبی یا نورون‌ها را به هم متصل و پیام‌های شیمیایی را منتقل می‌کنند.
محققان می‌نویسند که فقط درصد کوچکی از سوژه‌های مطالعه دچار CNVs مرتبط به شیزوفرنی بودند – حدود 1.4 درصد – که نشان می‌دهد این جهش‌ها نادر هستند.
پژوهشگران می‌نویسند، آنالیزهای بیشتری برای آشکار کردن واریانت‌های ژنتیک نادرتر که می‌توانند خطر شیزوفرنی را افزایش دهند، مورد نیاز است، اما مطالعة حاضر آغازی نیرومند را برای این کار رقم زده است.
دکتر جاناتان سه‌بت می‌گوید: "این مطالعه یک مرحلة برجسته را نمایندگی می‌کند که در آن نشان داده می‌شود چه کار‌های بزرگی در زمینة ژنتیک روان‌پزشکی می‌توان انجام داد.
ما مطمئن هستیم که فراهم کردن این رویکرد برای تعداد زیادی از داده‌ها می‌تواند به ما در کشف واریانت‌های ژنومیک بیشتر و شناسایی ژن‌های خاصی که نقشی در شیزوفرنی و دیگر اختلالات روان‌پزشکی بازی می‌کنند، کمک کننده باشد."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.