دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

آیا فعالیت جسمانی مانع افسردگی کودکان می‎شود؟

اخبار بیماری‌های کودکان و نوزادان


• دکتر کاترین پادوک
• ترجمة هامیک رادیان

توانایی ورزش برای محافظت از افراد بزرگسال و جوانان در برابر افسردگی به خوبی مورد بررسی قرار گرفته است. در هر حال، این موضوع که ورزش در کودکان نیز چنین تأثیراتی دارد، شناخته شده نیست. اکنون، یک مطالعة تازه از نوروژ عنوان می‎کند کودکان دارای فعالیت جسمانی متوسط تا شدید – نوعی تحرک جسمانی که آنها را از نفس می‎اندازد و دچار تعریق می‎کند – کمتر احتمال دارد که دچار افسردگی شوند.
محققان – از دانشگاه علوم و فناوری نروژ (NTNU) و پژوهش‎های اجتماعی NTNU در تروندهایم نوروژ – یافته‎های خود را در نشریة پزشکی کودکان / Pediatrics گزارش داده‎اند.
ممکن است این موضوع شگفت‎انگیز به نظر بیاید که کودکان نیز ممکن است همانند بزرگسالان دچار افسردگی شوند. برآوردها عنوان می‎کنند که در هر برهة زمانی مفروض، در حدود 5 درصد کودکان و نوجوانان دچار افسردگی هستند.
کودکان دچار اختلالات فراگیری، سلوک، اضطراب یا توجه دارای ریسک بالاتری برای افسردگی هستند، و به همین ترتیب کودکانی که زیر استرس هستند یا دچار فقدان بوده با دارای والدین با سابقة افسردگی هستند در چنین وضعیتی قرار دارند.

علایم افسردگی در کودکان لزوماً مشابه علایم این اختلال در بزرگسالان نیست.
علایم افسردگی در کودکان می‎تواند شامل موارد زیر باشد (اما به آنها محدود نمی‎شود):
- گریة مداوم
- خشم یا پرخاشگری بیش از حد
- از دست دادن علاقه نسبت به فعالیت‎هایی که کودک زمانی دوست می‎داشته
- از دست دادن اشتها یا تغییر عادات غذا خوردن
- داشتن مشکلات ارتباطی
- ضعف در ایجاد برقراری ارتباط گروهی
- انزوا یا گوشه‎گیری اجتماعی
تحقیق جدید بخشی از مطالعة بزرگی است که رشد و مشکلات روانی کودکان در تروندهایم را پیگیری می‎کند.
محققان در دوره‌ای بیش از چهار سال به داده‎های گردآوری شده در مورد کودکان پرداختند با این هدف که ارتباط میان فعالیت جسمانی و علایم افسردگی را جستجو کنند.

"راهی برای پیشگیری یا درمان افسردگی اکنون موجود در کودکان"
داده‎ها در آغاز مطالعه شامل 800 کودک 6 ساله بود. در طول دورة پیگیری مطالعه تیم تحقیق به داده‎های 700 کودک در سنین 8 و 10 سالگی دست پیدا کرد.
مقیاس‎های فعالیت جسمانی از شتاب‎سنجی به دست آمد که از کودکان خواسته شده بود 24 ساعته در طول 7 روز متوالی دور کمر خود ببندند و فقط وقتی آن را از خود دور می‎کردند که حمام می‎کردند یا دوش می‎گرفتند.
اندازه‎گیری سلامت روانی از طریق مصاحبه‎های ساختاری انجام شده با والدین کودکان انجام شد.
تیم تحقیق دریافت کودکانی که از نظر جسمانی در سنین 6 و 8 سالگی فعال هستند کمتر احتمال دارد که در طول دو سال بعدی زندگی خود دچار علایم افسردگی شوند.
نویسندگان مطالعه می‎گویند: "هم در سن 6 و هم در 8 سالگی MVPA بالاتر (فعالیت جسمانی متوسط تا شدید) پیش‎بینی کنندة علایم اختلال افسردگی اساسی در فاصلة 2 سال بعدی زندگی است."
نویسندة مطالعه خانم سیلژی استاینسبک / Silje Steinsbekk، استادیار دپارتمان روان‎شناسی در NTNU می‎گوید: "دانستن این موضوع مهم است، زیرا می‎تواند عنوان‎گر این موضوع باشد که فعالیت جسمانی را می‌توان برای پیشگیری یا درمان افسردگی اکنون موجود در کودکان مورد استفاده قرار داد."
وی اضافه می‎کند: "ما همچنین در این مورد بررسی کردیم که آیا کودکانی که هم‎اکنون دارای علایم افسردگی هستند در طول زمان دارای فعالیت کمتری هستند، اما به این نتیجه نرسیدیم که موضوع چنین است."

فواید فعالیت جسمانی متوسط تا سنگین
فعالیت جسمانی متوسط تا شدید به عنوان فعالیتی تعریف می‎شود که برای ایجاد تعریق در فرد و به نفس نفس انداختن وی کافی باشد.
اگرچه محققان ساز و کاری را که توسط آن فعالیت فیزیکی متوسط تا شدید باعث کاهش ریسک افسردگی می‎شود بررسی نمی‎کنند، به تعدادی از دلایل استناد می‎کنند که در مطالعات دیگر به آنها اشاره شده است:
- فعالیت فیزیکی می‎تواند به انحراف توجه و کاهش اغتشاش ذهنی مرتبط به تجارب منفی کمک کند
- فعالیت جسمانی در شکل ورزش امکاناتی برای تقویت عزت نفس در فرد به وجود می‎آورد
- کودکان فعال به لحاظ جسمانی می‎توانند بیش از کودکان غیر فعال در این زمینه، که اشتیاقی برای ورزش و وقایع مرتبط به زندگی در سنین خود نشان نمی‎دهند، وارد اجتماع شوند.
همچنین شواهدی در این مورد وجود دارد که نشان می‎دهند "بازی‌های پر های و هوی" یا "شوخی خرکی" می‎توانند به رشد عاطفی و اجتماعی کودکان کمک کنند.
محققان می‎نویسند که اگرچه مطالعة آنها فقط تأثیر اندکی را در مورد اثر فعالیت جسمانی بر کاهش ریسک افسردگی یافته‎ است، این میزان مشابه تأثیر "برنامة مداخلات روان‎شناسی در کودکان و نوجوانان" بوده است.
نویسندگان مطالعه اضافه می‎کنند، با توجه به اینکه تقریباً تمامی کودکان می‎توانند برای کوشش در راستای افزایش فعالیت جسمانی خود در حد متوسط یا شدید هدف قرار گیرند، "فواید این موضوع در سطح کل جمعیت می‎تواند اساسی باشد".
محققان همچنین اشاره می‎کنند که اکنون نیازی برای انجام مطالعات تصادفی شده برای این یافته‎ها و تعیین اینکه آیا افزایش فعالیت جسمانی باعث محافظت در برابر افسردگی می‎شود به چشم می‎خورد.
چنین مطالعاتی قوی‎تر از مطالعات مشاهده‎ای هستند که یک گروه را مورد پیگیری قرار می‎دهد، زیرا مطالعات مزبور اثرات افزایش فعالیت جسمانی را در یک گروه در مقابل عدم افزایش این اثرات در گروه دیگر مقایسه می‎کنند.
نویسندة اول مطالعه تونجی زال / Tonje Zahl می‎گوید: "فعال بودن، عرق کردن و بازی‌های پر های و هوی چیزی بیش از فواید صرف سلامت عرضه می‎کنند. آنها همچنین باعث محافظت در برابر افسردگی می‎شوند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.