دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا عملکرد چندتکلیفی برای مردان مشکل‌تر است

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• آنا ساندویو
• ترجمة محمدقاسم رافعی

باور عمومی بر این است که زنان در انجام امور چندتکلیفی بهتر از مردان عمل می‌کنند. اگرچه برخی مطالعات این ادعا را مورد حمایت قرار داده‌اند، عده‌ای از دانشمندان شواهد لازم برای تعمیم آن را ناکافی دانسته‌اند. تحقیق تازه از ادعای اول حمایت کرده، عنوان می‌کند که انجام این کار برای مغز مردان مشکل‌تر است زیرا آنها برای انجام آن ناچارند از منابع بیشتری استفاده ‌کنند.
ما معمولاً اصطلاح "چندتکلیفی" را در اشاره به توانایی مغز برای ادارة چند تکلیف مختلف در آن واحد به کار می‌بریم.
در هر حال از نقطه‌نظر روان‌شناسی، "تغییر تکلیف" می‌تواند اصطلاح دقیق‌تری باشد. یافته‌های علم اعصاب و روان‌شناسی نشان می‌دهد که در طول آنچه به نام "چندتکلیف" به آن اشاره می‌شود مغز در واقع وظیفه یا تکلیفی را انجام می‌دهد، مکث می‌کند و به تکلیف یا وظیفة بعدی می‌رسد و همة این اعمال در یک بازة زمانی بسیار کوتاه انجام می‌شود.
این یک باور عمومی است که زنان در انجام تکالیف چندگانه بهتر از مردان هستند، اما برخی دانشمندان بر این نکته پافشاری دارند که این ادعا نوعی تعمیم عوامانه است که شواهد علمی برای حمایت از آن وجود ندارد. برای مثال یک بررسی اجمالی در متون علمی "نتوانسته است گزارش علمی واحدی برای حمایت از این نظر پیدا کند."
در هر حال، مطالعات دیگری عنوان می‌کنند که زنان دستکم در چند مورد از انجام امور چندتکلیفی عملکرد بهتری نسبت به مردان دارند. یکی از این نمونه مطالعات دریافته است که عملکرد زنان در تست‌های تغییر تکلیف مبتنی بر کامپیوتر و همچنین در تست‌های چندوجهی "کاغذ و قلم" بهتر از مردان است. مردان همچنین به شکل قابل توجهی در چرخش میان تکالیف کُندتر از زنان عمل می‌کنند.
تحقیق جدید به این موضوع می‌پردازد که مغز مردان چه مقدار انرژی برای آزمون‌های تغییر تکلیف یا وظیفه مصرف می‌کند، و همچنین چه بخش‌هایی از مغز مردان در انجام این امور فعال می‌شود.

مطالعة تغییر تکلیف در مردان و زنان
یک مطالعة جدید توسط محققان مدرسة عالی اقتصاد / Higher School of Economics در مسکو، به موضوع تفاوت‌های جنسیتی موجود در انجام تکالیف تغییر تمرکز می‌پ‍ردازد.
مطالعه به رهبری خانم‌ها سوتلانا کوپتسووا / Svetlana Kuptsova و ماریا ایوانووا / Svetlana Ivanova از آزمایشگاه نورولینگوئیستیک مدرسة عالی اقتصاد مسکو انجام شد.
محققان به بررسی 140 مرد و زن در سنین 20 تا 65 سال که از این جمع 69 نفر مرد بودند، پرداختند.
از نمونه‌ها خواسته شد تا یک تست چرخش در تکالیف را زیر دستگاه fMRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی) انجام دهند و تصویربرداری تقابل وابستگی سطح خون – اکسیژن (BOLD) برای مشاهدة فعالیت مغز مورد استفاده قرار گرفت.
از نمونه‌ها خواسته می‌شد تا تمرکز خود را به دو موضوع که به صورت سفارش شبه تصادفی مطرح می‌شدند معطوف کنند. از نمونه‌ها خواسته می‌شد تا اشکال را بر مبنای اندازه، گرد یا چهارگوش بودن و بر مبنای شماره، بر مثال 1 یا دو طبقه‌بندی کنند.
محققان حجم مادة خاکستری و سفید مغز را در کل مغز و در بخش‌های انتخابی آن محاسبه کردند.
به علاوه محققان تست‌های نوروپسیکولوژیک نظیر تست انجام آزمون D-KEFS را برای اندازه‌گیری توانایی تغییر توجه نمونه‌ها و تست مقیاس حافظة وچسلر / Wechsler Memory Scale Test را برای اندازه‌گیری حافظة شنیداری و دیداری مورد استفاده قرار دادند.

مردان برای چرخش میان وظایف از منابع مغزی بیشتری استفاده می‌کنند
فارغ از سن یا جنسیت، تغییر وظیفه به طور معموی سطوح خلفی جانبی و پری‌فرونتال مغز، لوب‌های آهیانة تحتانی و شکنج اکسی‌پیتیال تحتانی را فعال می‌کند.
مطالعه نشان داد که در مقایسه با زنان، مردان جوان در سنین 20 تا 30 سال دارای فعالیت دوطرفة بیشتری در سطوح پری‌فرونتال و فعالیت بیشتری در لوب جداری راست و اینسولا هستند. به علاوه مردان فعالیت بیشتری در سطح موتور مکمل دارند، که این مورد در میان زنان مشاهده نمی‌شود.
به نظر می‌رسد که موضوع سن به نوعی بر نتایج تأثیرگذار باشد. در مردان جوان‌تر فعالیت مغز موضعی است اما با بالارفتن سن در مردان سطح این فعالیت پراکنده‌تر می‌شود. ارتباطی میان پیام‌های BOLD و سن در زنان دارای سنین 20 تا 40 سال و مردان 20 تا 55 سال مشاهده نشد. به هر حال، پس از این سنین، محققان افزایشی را در تعداد سطوح فعال مغز، هم در زنان و هم در مردان، مشاهده کردند.
تفاوت‌های جنسی نیز با افزایش سن کمتر شد، و محققان هیچ تفاوت مهمی را در میان زنان و مردان در سنین 51 تا 65 سال ثبت نکردند.
در نهایت، آنالیز انجام شده کاهشی را در مادة خاکستری و نه سفید مغز در پیوند با بالا رفتن سن نشان داد.
نتایج مطالعه در نشریة کارشناسی روان‌شناسی انسانی / Human Physiology منتشر شده است.

تغییر وظیفه برای مردان دشوارتر است
مطالعه عنوان می‌کند که برای مردان ممکن است تغییر وظیفه دشوارتر باشد، زیرا به نظر می‌رسد مغز مردان برای انجام این کار به صرف نیروی بیشتری نیاز دارد.
سوتلانا کوپتسووا می‌گوید: "می‌دانیم که فعالیت قوی‌تر و درگیری سطوح مکمل مغز به صورت معمول در سوژه‌های رودررو با تکالیف پیچیده مشاهده می‌شوند. یافته‌های ما نشان می‌دهد که برای زنان تغییر تمرکز آسان‌تر از مردان است و مغز زنان نیازی به تجهیز منابع اضافی برای انجام این کار ندارد، درست خلاف مغز مردان."
کوپتسووا توضیح می‌دهد، اگرچه این تفاوت در زمان واکنش علمی مرتبط مشاهده شد در زندگی روزمره با وجود توقع بروز "موقعیت‌های واقعاً استرس‌زا یا وضعیت‌های حاد که نیاز به تغییر تمرکز مدام وجود دارد." آشکارا قابل توجه است.
دلایل این تفاوت ناروشن باقی مانده است. همچنان که کوپتسووا اصرار دارد، با وجود اینکه عوامل تکاملی و اجتماعی ممکن است نقشی داشته باشند، هر فرضیه‌ای در مورد چرایی آنچه طبیعت بدان نیاز دارد حدس و گمان است."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.