دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

چرا زنان ارگاسم می‌شوند؟

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

هانر وایتمن
ترجمة هامیک رادیان

ارگاسم زنان: احساس شدید لذت در طول مقاربت جنسی. اما چرا زنان ارگاسم می‌شوند؟ این پرسشی است که قرن‌ها ذهن محققان را به خود مشغول کرده است. اکنون، یک مطالعة تازه با عنوان کردن اینکه زمانی ارگاسم زنان نقشی در القاء تخمک‌گذاری بازی می‌کرده، به روشن کردن این موضوع می‌پردازد.
نویسندة همکار مطالعه گونتر واگنر، پروفسور در اکولوژی و زیست‌شناسی تکاملی از دانشگاه ییل، و همکارانش یافته‌های خود را در نشریة «جانورشناسی تجربی بخش بی و رشد تکاملی» منتشر کرده‌اند.
واگنر می‌نویسد مطالعات پیشین که برای روشن کردن دلایل ارگاسم زنان کوشیده‌اند "بیشتر بر شواهد بیولوژی انسانی و اصلاح صفات تمرکز کرده‌اند تا منشأ تکاملی".
در کوشش برای تمرکز بر شکاف‌های موجود در این تحقیق، تیم تحقیق آنالیزی از اینکه چگونه ارگاسم در طیف گسترده‌ای از انواع گونه‌ها انجام می‌شود، صورت داد.
محققان بخصوص در این موضوع دقیق شدند که آیا یک صفت خاص فیزیولوژیک مرتبط به ارگاسم زنان – یعنی آزاد شدن هورمون‌های پرولاکتین و اُکسی‌توسین – در دیگر پستانداران دارای جفت اوج می‌گیرد و اگر چنین است، چه نقشی بازی می‌کند.
تیم تحقیق توضیح می‌دهد که صفات فیزیولوژیک بسیاری هست که می‌توان در روند تکامل پستانداران ردیابی کرد.
برای مثال آنها به این نکته اشاره می‌کنند که چرخة تخمک‌گذاری در زنان به فعالیت جنسی وابستگی ندارد، حال آنکه تخمک‌گذاری در دیگر پستانداران توسط نرها القاء می‌شود.

ارگاسم مادینه‌ها شاید نقش مستقیمی در تولید مثل داشته است
بر مبنای آنالیز خود، محققان دریافتند که تکامل القاء تخمک از طریق نرینه‌ها نخست ایجاد شد، در حالی که تخمک‌گذاری خود به خود مشتق شده از این روند نخستین، بعدها به وجود آمد.
به همین ترتیب محققان بر‌آنند که ارگاسم زنان ممکن است زمانی نقشی مستقیم در تولید مثل داشته – به عبارت دیگر ارگاسم واکنشی به محرک تخم‌گذاری بوده است. محققان عنوان می‌کنند که این واکنش به تدریج زاید شده است؛ و اکنون فقط احساس لذت در خلال مقاربت جنسی است.
تیم تحقیق همچنین بر آن است تا به مقایسة دستگاه تناسلی انواع پستانداران دارای جفت بپردازد.
این را می‌دانیم که در خلال تکامل خودبخودی، کلیتوریس – ارگان جنسی زنان که در هنگام تحریک می‌تواند به ارگاسم برسد – نیز درگیر بود؛ کلیتوریس زمانی در کانال کاپولیتوری قرار داشت.
واگنر و همکاران عنوان می کنند که این اصلاح احتمال این را که کلیتوریس در خلال مقاربت جنسی تحریک کافی به دست می‌آورد، کاهش می‌دهد و بر این مبنا آزاد شدن هورمون‌های القاء کنندة ارگاسم مثل پرولاکتین و اکسی‌توسین در خلال مقاربت جنسی کمتر محتمل است.
نویسندة همکار مطالعه، میهائیلا پاولیچف از بیمارستان کودکان سین‌سیناتی می‌گوید: "شناسایی صفات همولوگ در گونه‌های مختلف اغلب دشوار است، زیرا آنها می‌توانند در طول تکامل به نحو قابل ملاحظه‌ای تغییر یابند. ما فکر می‌کنیم که یک موج هورمونی صفاتی را که به عنوان ارگاسم زنانه در انسان می‌شناسیم مشخص می‌کند. این بینش ما را قادر می‌سازد صفات تکاملی را در گونه‌های مختلف ردیابی کنیم."/

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:
ارگاسم زنان - زنان چه می‌خواهند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.