دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

کتاب‌خوانی طول عمر را افزایش می‌دهد

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

هانر وایتمن
ترجمة فرهنگ راد

چنین به نظر می‌رسد که موسیقی‌دان آمریکایی «فرانک زاپا» بر خطا بود وقتی که گفت، "کتاب‌های خیلی زیاد، وقت خیلی کم". بر مبنای یک مطالعة جدید خواندن کتاب می‌تواند تا دو سال بر طول عمر انسان اضافه کند و هر قدر بیشتر بخوانید، بهتر!
نویسندة همکار مطالعه بِکا آر. لوی، پروفسور رشتة اپیدمیولوژی در دانشکدة بهداشت عمومی دانشگاه ییل و همکارانش یافته‌های خود را در نشریة علوم اجتماعی و پزشکی منتشر کردند.
علی‌رغم رشد محبوبیت کیندل / Kindle و دیگر انواع نشر الکترونیک، فروش کتاب‌های چاپی در حال رشد است. سال گذشته 571 میلیون نسخه کتاب چاپی در ایالات متحد آمریکا به فروش رفت، و این رقم در سال 2014 میلادی 559 میلیون نسخه بود.
اما کتاب خواندن فقط یک سرگرمی و تفریح محبوب نیست؛ پژوهش‌های متعددی فواید کتاب‌خوانی برای سلامت را ستایش کرده‌اند. برای مثال یکی از مطالعات اخیر که گزارش آن در اخبار پزشکی امروز / Medical News Today آمد، دریافته است که خواندن آثار تخیلی می‌تواند حس همدلی را تشویق کند.
اکنون، لوی و همکارانش پس از دریافت این موضوع که کتاب‌خوانی می‌تواند بر طول عمر ما بیفزاید، ادعا می‌کنند که فواید خواندن کتاب می‌تواند حتی بیشتر باشد.

خواندن کتاب طول عمر را تا 23 درصد افزایش می‌دهد
برای رسیدن به یافته‌هایشان تیم تحقیق داده‌های 3635 مرد و زن را که بخشی از مطالعة سلامت و بازنشستگی – یک نمونه‌گیری نمایندة کل آمریکاییان در سنین 50 سال و بیشتر – را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.
در ابتدای مطالعه، تمامی نمونه‌ها عادت‌های کتاب‌خوانی خود را گزارش دادند. سوژه‌های مطالعه به مدت حدود 12 سال مورد پیگیری قرار گرفتند و بقا آنها در طول مدت مطالعه مورد پایش قرار گرفت.
در مقایسه با افراد بزرگسالی که کتاب نمی‌خواندند، آنانی که در طول هفته تا 3.5 ساعت به کتاب خواندن می‌پرداختند در طول 12 سال پیگیری مطالعه به میزان 17 درصد کمتر در معرض مرگ قرار داشتند در حالی که این احتمال برای افراد دارای عادت مطالعة کتاب به میزان بیش از 3.5 ساعت در هفته 23 درصد بود.
در مجموع، بزرگسالان کتاب‌خوان در طول 12 سال پیگیری مطالعه حدود 2 سال بیش از افراد فاقد عادت کتاب‌خوانی عمر می‌کردند.
نویسندگان گزارش می‌دهند، این نکته دریافت شد که کتاب‌خوانی در زنان، افراد دارای تحصیلات عالی و افراد با درآمد بالاتر، بیشتر عمومیت دارد.
افرادی که به خواندن مجلات و روزنامه‌ها می‌پرداختند نیز نشان داده شد که نسبت به گروه فاقد عادت خواندن طول عمر بیشتری دارند، علی‌رغم آنکه تأثیر خواندن مجله و روزنامه کمتر از خواندن کتاب بود.
نتایج مطالعه پس از لحاظ کردن عواملی چون جنسیت، سن، دارایی، تحصیلات، گزارش فرد در مورد وضعیت سلامت خویش، بیماری‌های زمینه‌ای – وجود دو مورد یا بیشتر از بیماری‌های همراه در یک زمان – به قوت خود باقی بود.
پژوهش حاضر مکانیسم‌هایی را که به مدد آنها کتاب‌خوانی ممکن است میزان بقا را افزایش دهد مشخص نمی‌کند، اما لوی و همکارانش چنین می‌اندیشند که این تأثیر ممکن است به فواید شناختی کتاب‌خوانی مرتبط باشد؛ مطالعه‌ای در سال 2013 چنین دریافت که خواندن، اتصالات سلول‌های مغز را مورد حمایت قرار می‌دهد.
در حالی که انجام تحقیقات بیشتر موجه می‌نماید، یافته‌های کنونی احتمالاً از سوی مشتاقان کتاب‌خوانی با آغوش گرم مورد استقبال قرار خواهد گرفت. محققان چنین جمع‌بندی می‌کنند:
"این یافته‌ها نشان می‌دهد که فواید کتاب‌خوانی شامل طول عمر بیشتر است که در آن کتاب‌ها خوانده می‌شوند."/

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.