دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

پدران در برابر دختران نوپای خود بیش از پسران پاسخگو هستند

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی


• هانا نیکولز
• ترجمه محمدقاسم رافعی

بر مبنای مطالعۀ جدید منتشر شده در "علوم اعصاب رفتاری"، مغز پدر در برابر دخترش به شکلی متفاوت از پسر واکنش نشان می‎دهد. این تحقیق نشان می‎دهد که جنس بچه بر فعل و انفعال روزمرۀ پدر مؤثر است.
مطالعات قبلی که به بررسی تفاوت‎های موجود در موضوع مراقبت پرداخته‎اند اغلب مربوط به مادران بوده‌اند و نه پدران.
تحقیق جدید بر آن شد تا در این موضوعت حقیق کند که آیا پاسخ‎های عصبی پدر بسته به جنس فرزند متفاوت است یا خیر، و نیز آیا تفاوت‎های رفتاری مشاهده شده به تفاوت‎های جنسی مرتبط است.
دکتر جنیفر ماسکارو / Jennifer Mascaro، استادیار رشته طب خانواده و پیشگیری در دانشکدۀ پزشکی ایموری در آتلانتا، مطالعه را با همکاری دانشگاه ایموری و دانشگاه آریزونا در توسان رهبری کرد.
مطالعات در مورد والدین که در محیط آزمایشگاهی انجام شده است اغلب به دلیل اینکه نمونه‎ها پاسخ‎هایی به پرسش‎ها می‎داده‎اند که انتظارش از آنها می‎رفته، یا به دلیل ناآگاهی از رفتار نمونه‎ها در محیط خانه دچار تبعیض و سوگیری بوده‎اند. محققان مطالعۀ حاضر بر این مشکل با استفاده از یک کامپیوتر کوچک که به کمربند پدران الصاق می‎شد و رفتار پدری را در دنیای واقعی پایش می‎کرد غلبه کردند.
دستگاه برای یک روز آخر هفته و یک روز عادی هفته مورد استفاده قرار گرفت و طوری تنظیم شده بود که هر 9 دقیقه یک بار به مدت 50 ثانیه صداها را ضبط کند. نمونه‎های مطالعه شامل 52 پدر دارای کودکان نوپا بود که 30 نفر از آنان فرزند دختر و 22 نفر فرزند پسر داشتند. اگرچه برخی از نمونه‎ها بیش از یک فرزند داشتند، داده‎های مطالعه بر رفتار آنها با یک فرزند دختر یا پسر متمرکز شد.
ماسکارو و تیمش همچنین از پدران خواستند تا دستگاه را در اتاق بچه روشن کنند تا فعل و انفعالات میان پدر و کودک نوپا در طول شب ثبت و ضبط شود.
ماسکارو می‎گوید: "رفتار مردم در هنگام پوشیدن دستگاه به نحو شوک‎آوری عادی بود. نوعاً وجود دستگاه را فراموش می‎کردند، یا به خودشان می‎گفتند، حالا چه چیز عجیبی می‎تواند باشد."
پاسخ مغز پدر به بچه‎اش با استفاده از اسکن‎های مغزی MRI کاربردی تجزیه و تحلیل شد. به پدران تصویر یک بچۀ ناشناس، یک فرد بزرگسال ناشناس، و تصویر بچۀ خود آنها در حالات غم، شادی، و حالت خنثی در چهره داده شد تا پاسخ عصبی پدران مشخص گردد.

زبان با موفقیت تحصیلی در آینده مرتبط است و بیشتر در مورد دختران
نتایج مطالعه نشان داد که پدران دارای دختر نسبت به پدران پسردار در برابر نیازهای بچه بیشتر مراقبت و پاسخگو هستند.
نمونه‎های دارای دختر بیشتر برای فرزندشان ترانه می‎خواندند و بیشتر در مورد عواطفشان شامل غم حرف می‎زدند. محققان می‎گویند، شاید دلیل موضوع این باشد که پدران "در برابر احساسات دختران بیش از پسران پذیراگر هستند."
پدران دارای فرزند پسر در بازی‎های بی‎نظم و ترتیب شرکت می‎کردند. مطالعات نشان می‎دهند بچه‎هایی که به بازی‎های بی‎نظم و قاعده با والدین می‌پردازند یاد می‎گیرند تا احساسات خود را بهتر کنترل کنند. ماسکارو می‎گوید، در حالی که بی‎نظم و ترتیبی با پسران مرتبط است، ممکن است پدران بخواهند مقدار بیشتری از این نوع بازی را وارد زندگی دختران خود کنند.
نمونه‎های دارای پسر از زبان مرتبط به دستیابی به موفقیت و از کلماتی مثل "پیروزی"، "عالی" و "مغرور" استفاده می‎کردند، در حالی که پدران دارای دختر بیشتر از زبان تحلیلی استفاده می‎کردند که با موفقیت‎های تحصیلی در آینده مرتبط شده است و کلماتی مثل "همه"، "پایین" و "خیلی" را مورد استفاده قرار می‎دادند.
به علاوه پدران در مورد دختران زبانی به کار می‎بردند که بیشتر به جسم بچه مرتبط است و از کلماتی مثل "شکم"، "پا" و "معده" استفاده می‎کردند. تحقیقات دیگر خاطرنشان کرده‎اند که پیش از دورۀ نوجوانی، دختران بیش از پسران در مورد ناخشنودی از بدن و عزت نفس پایین در مورد تصویر جسمانی خود حرف می‎زنند.
ماسکارو توضیح می‎دهد، "اگر بچه جیغ بکشد یا پدرش را بخواهد، پدران دارای دختر به این موارد بیش از پدران دارای پسر پاسخ می‎دهند. ما باید آگاه باشیم که چگونه مفاهیم ناخودآگاه مربوط به جنس می‎تواند در روش رفتار ما حتی با کودکان خردسال نقش داشته باشد."

اسکن MRI میان شادی جنس‎ها و نه غم آنها تفاوت نشان می‎دهد
اسکن‌های مغزی MRI از این موضوع پرده برداشتند که پاسخ‎های بیشتر در نواحی مسؤول پاداش، پردازش تصویری، تنظیم عواطف، و پردازش چهره در پاسخ به چهره‎های شاد دختران نسبت به پسران مشاهده می‎شود. هیچ تفاوت قابل ملاحظه‎ای در پاسخ‎های مغز بر اثر مشاهدۀ چهره‎های اندوهگین پسران و دختران دیده نشد.
ماسکارو ادامه می‎دهد، "این واقعیت که پدران ممکن است نسبت به نیازهای عاطفی پسران، علی‎رغم میل باطنی خود کمتر مراقب باشند، موضوعی است که شناسایی آن اهمیت دارد." تحقیقات، احساسات سرکوب شده در مردان بزرگسال را با افسردگی، ناخشنودی از وضعیت ازدواج، کاهش صمیمیت اجتماعی، و کمتر بودن احتمال درخواست برای کمک در مورد سلامت روانی مرتبط دانسته‎اند.
دکتر جنیفر ماسکارو می‎گوید: "اغلب پدران سعی می‎کنند تا بهترین کاری را که از دستشان برمی‎آید انجام دهند و تمام کارهایی را که می‎توانند، برای موفقیت کودکانشان انجام دهند، اما فهم این موضوع مهم است که چگونه فعل و انفعال آنان با فرزندانشان ممکن است بر مبنای جنسیت فرزند تبعیض‌آمیز شود."
در حالی که این تحقیق برخی توصیه‎ها را برای پدران برجسته کرده است، هیچ نوع ارتباط درازمدت میان تفاوت درمانی پسران و دختران نوپا و فرجام‎های آنها وقتی بزرگ می‎شوند وجود ندارد. با توجه به اینکه تحقیق در یک ناحیۀ ایالات متحد انجام شد، نمی‎توان به هیچ‎گونه جمع‎بندی در مورد پدران ساکن دیگر نواحی آمریکا یا سایر کشورها رسید.

Source:
medicalnewstoday.com
Fathers more responsive to toddler daughters than sons
Written by Hannah Nichols
Published: Sat 27 May 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.