دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

هراس از عنکبوت؟ گفتن اینکه "با ترست رودرو شو" کمکی نمی‌کند

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

• هانر وایتمن
• ترجمة هامیک رادیان

اگر صرف فکر کردن به عنکبوت باعث می‌شود مو بر تنت راست شود، خواندن را ادامه بده. تیمی از محققان بریتانیایی راهکار تازه‌ای نشان داده‌اند که ممکن است به مردم در غلبه بر هراسشان از این مخلوقات هشت‌پا کمک کند.
این راهکار بر بنیان یک مدل رفتاری قرار دارد که نظریة کنترل ادراکی (PCT) نامیده می‌شود، که بر تشویق فرد به اعمال کنترل بر تجربیاتش با هدف مدارا با تهدیدهای حسی وی تمرکز می‌کند.
در تحقیق جدید، محققان از نمونه‌های دچار هراس شدید از عنکبوت‌ها خواستند تا در یک مداخلة مبتنی بر PCT شرکت کنند، که در آن با مجاورت خود با طیفی از تصاویر عنکبوت‌ها کنترل داشتند، و در طرف مقابل گفته می‌شد، "با ترسشان رودرو شوند".
تیم تحقیق – شامل دکتر وارن منسل / Warren Mansell از دانشگاه منچستر- به این موضوع پی بردند که این نمونه‌ها کمتر احتمال دارد که به دنبال انجام مداخلة مزبور در زندگی روزمره از عنکبوت‌ها اجتناب کنند.
دکتر منسل و همکارانش اخیراً یافته‌های خود را در "نشریة اختلالات اضطرابی" گزارش داده‌اند.
عنکبوت‌هراسی یا اراکنوفوبیا / arachnophobia سومین فوبیای شایع در ایالات متحد آمریکا محسوب می‌شود، که مبتلابة بیش از 30 درصد کل جمعیت کشور است.
تعداد کمی از ما می‌توانند بگویند که عنکبوت‌ها را دوست دارند، اما برای مردم دچار اراکنوفوبیا، نزدیک شدن به عنکبوت‌ها می‌تواند محرک حس اضطراب شدید باشد. در شدیدترین موارد این اضطراب، مردم ممکن است از ترس مواجهه با عنکبوت‌ها از خارج شدن از خانه خودداری کنند.
درمان شناختی رفتاری (CBT) یکی از رایج‌ترین درمان‌ها برای اراکنوفوبیا است که در آن بر مواجهه با الگوهایی که ممکن است محرک فوبیا باشند تمرکز می‌شود.
درمان شناختی رفتاری همچنین ممکن است بیمار را به طور مستقیم "رودروی عامل هراس در وی" و تماس بدوی با عنکبوت‌ها قرار دهد، حال آنکه تحقیق تازه از سوی دکتر منسل و همکارانش عنوان می‌کند که یک رویکرد مبتنی بر PCT احتمالاً مؤثرتر است.
دکتر منسل می گوید: "نظریة کنترل ادراکی پیش‌بینی می‌کند که برای فرد حیاتی است که بر تجربة خود از ویژگی‌های مهم محیط پیرامون نظیر منابع ایجاد تهدید کنترل داشته باشد، زیرا نفس کنترل برای سلامت و خوشبختی حیاتی است."

مداخلة مبتنی بر PCT تمایل به مواجهه با عنکبوت را تقویت کرد
محققان نظریة PCT را بر روی 96 فرد بزرگسال با متوسط سنی 22 سال که دچار ترس از عنکبوت‌ها بودند، آزمایش کردند. یک میزان بالینی فوبیا در 28 درصد نمونه‌ها شناسایی شد.
برخی از نمونه‌ها در آزمایش مبتنی بر PCT مشارکت کردند، در حالی که به نمونه‌ها گفته می‌شد که می‌توانند تصاویر کامپیوتری عنکبوت‌ها را با استفاده از جوی‌استیک به خود نزدیک یا از خود دور کنند.
تیم تحقیق دریافت که در مقایسه با گروه کنترل، آن دسته از نمونه‌های مطالعه که تکلیف مبتنی بر PCT را تکمیل کرده بودند پس از پایان آزمایش تمایل داشتند تا در عالم واقع به عنکبوت‌ها نزدیک‌تر شوند.
به علاوه، پس از گذشت بیش از دو هفته، نمونه‌هایی که در آزمایش مبتنی بر PCT مشارکت کرده بودند در مقایسه با نمونه‌های گروه کنترل، در زندگی روزمرة خود خبر از اجتناب کمتر در مورد عنکبوت‌ها می‌دادند.
دکتر منسل معتقد است که یافته‌های مطالعه نشان می‌دهد که نیازی نیست که درمان‌گرها بیماران را به مواجهة رودرو با فوبیاهای خود تشویق کنند.
دکتر وارن منسل می‌گوید: "وقتی مردم از انگیزش‌های چندگانة خود باخبر می‌شوند، ممکن است به انتخاب‌هایی دست بزنند که به صورت کاملاً طبیعی متوجه ترس‌های آنها می‌شود. در آینده ما نیازمند آن هستیم که ببینیم آیا این نوع مداخلة ساده می‌تواند یک تفاوت پایدار در مورد پریشانی و اختلالی ایجاد کنند که فوبیاها می‌توانند در زندگی مردم وارد نمایند."

Source:
medicalnewstoday.com
Scared of spiders? Being told to 'face your fear' might not help
Written by Honor Whiteman
Published: 16 April 2017

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.