دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

موسیقی چگونه به سلامت انسان کمک می‌کند؟

اخبار روان‌پزشکی / روان‌شناسی / روانکاوی

ترجمه هامیک رادیان

روزی روزگاری بیلی جوئل، موسیقی‌دان آمریکایی، گفت: «من فکر می‌کنم موسیقی خود درمان است. موسیقی تأثیری انفجاری بر انسان دارد. چیزی است که ما لمسش می‌کنیم. مهم نیست از کدام فرهنگ می‌آییم، همه به موسیقی عشق می‌ورزند." بیشتر ما با تمام وجود با این اظهار نظر موافقیم، و این پیوند جهانی با موسیقی است که محققان را در سراسر جهان به تحقیق در مورد نیروی درمانی بالقوة موسیقی واداشته است.
تمامی ما دستکم یک آهنگ را به یاد می‌آوریم که وقتی به آن گوش می‌دهیم، پاسخی عاطفی را در ما تحریک می‌کند. برای مثال این ممکن است ترانه‌ای باشد که شما را در نخستین رقص در جشن عروسی همراهی کرده بود، یا آهنگی که خاطرة یک جدایی دشوار یا از دست دادن کسی را که دوستش می‌داشتید به یادتان می‌آورد.
باربارا الس، مشاور ارشد سیاست‌گذاری و تحقیق در جامعة موسیقی‌درمانی آمریکا گفت: «المان‌های موسیقی – ضرباهنگ، ملودی و غیره – در روان، عملکرد و هستی ما انعکاس پیدا می‌کنند.»
با عنایت به ارتباط عمیق ما با موسیقی، شاید شگفت‌آور نباشد که مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که موسیقی می‌تواند به سود سلامت ذهنی ما باشد. مطالعه‌ای در سال 2011 از دانشگاه مک‌گیل در کانادا دریافت که گوش دادن به موسیقی مقدار دوپامین تولید شده در مغز را افزایش می‌دهد - یک مادة شیمیایی افزایندة خلق و خوی، که آن را درمانی عملی برای افسردگی می‌سازد.
اولیل امسال مطالعه‌ای که در «لنست روان‌شناسی» منتشر شد بیان داشت که گوش دادن به موسیقی هیپ – هاپ – به طور مشخص متعلق به کندریک لامار – می‌تواند به افراد در فهم اختلالات سلامت ذهنی کمک کند.
اما به شکل روزافزون محققان درمی‌یابند که فواید سلامت موسیقی ممکن است ورای سلامت ذهنی باشد، و به عنوان نتیجه، برخی کارشناسان بهداشت و سلامت برای اینکه موسیقی‌ درمانی به صورت گسترده‌تر در درون مراکز درمانی گنجانیده شود فراخوان می‌دهند.
در این روشن‌سازی ما نگاهی از نزدیک به برخی از فواید بالقوة سلامت ناشی از موسیقی خواهیم افکند و به این موضوع که آیا برای برخی موارد موسیقی را می‌توان برای بهبود یا حتی به عنوان جایگزین برای برخی راهکارهای درمانی مورد استفاده قرار داد.

کاهش درد و اضطراب
زمانی «باب مارلی» چنین خواند: «یک چیز خوب در مورد موسیقی این است که با حضورش تو احساس درد نمی‌کنی.» بر مبنای برخی مطالعات این اظهار نظر ممکن است زنگ حقیقت باشد.
اوایل امسال مطالعه‌ای به هدایت دانشگاه برونل در بریتانیا گزارش شد که مطرح می‌کرد موسیقی می‌تواند درد و اضطراب بیماران را بعد از قرار گرفتن تحت عمل جراحی کاهش دهد.
پس از تجزیه و تحلیل 72 مطالعة تصادفی کنترل شده که 7000 بیمار جراحی شده را در بر می‌گرفت، محققان دریافتند که آن دسته از بیماران که پس از پروسیچر جراحی به موسیقی پرداخته بودند نسبت به آنهایی که به موسیقی گوش نداده بودند احساس درد و اضطراب کمتری گزارش می‌دادند و نیز آنها احتمالاً کمتر نیاز به داروهای ضد درد داشتند.
این تأثیر برای بیمارانی که موسیقی گوش فرادادة خود را خود انتخاب می‌کردند حتی قوی‌تر بود. رهبر مطالعه دکتر کاترین میدز می‌گوید: «اگر موسیقی دارو بود می‌توانست در بازار قابل فروش باشد... موسیقی غیر تهاجمی، ایمن و مداخله‌ای ارزان است که برای هر کسی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد در دسترس است.»
این مطالعه فقط یکی از بسیار مطالعات انجام شده در مورد موسیقی به خاطر اثرات ضد درد آن است. در مارس 2014، محققان دانمارکی دریافتند که موسیقی ممکن است برای بیماران مبتلاء به فیبرومیالژی مفید باشد – اختلالی که سبب ایجاد درد عضلانی و خستگی مفروط می‌شود.
بر مبنای تحقیق مزبور، گوش دادن به موسیقی خودخواستة ملایم و آرام‌بخش در میان 22 بیمار مبتلاء به فیبرومیالژی «به شکل معنی‌داری درد را کاهش و تحرک عملکردی را افزایش داد».
اما چرا موسیقی به نظر می‌رسد که درد را تخفیف می‌دهد؟ در حالی که ساز و کارهای دقیق ناروشن مانده‌اند، بسیاری از محققان باور دارند که یک دلیلش آن است که گوش دادن به موسیقی رها شدن مخدرها در مغز، یعنی مسکن‌های طبیعی درد در بدن را تحریک می‌کند.
دکتر «دانیل لویتین» از دانشگاه مک‌گیل در کانادا، و همکاران در مورد این نظریه در مروری مربوط به سال 2013 صحبت کردند، با استناد به تحقیقی که دریافته بود افراد وقتی نالتروکسان – دارویی که سیگنال‌های مخدر را مسدود می‌کند - مصرف می‌کردند از گوش دادن به موسیقی مورد علاقة خود لذت کمتری می‌بردند.

کاهش مؤثر استرس
در هنگام احساس استرس، شما ممکن است دریابید که گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید – و مطالعات متعددی از این اثر حمایت می‌کنند.
برای مثال مطالعه‌ای در اواسط 2015، دریافت که وقتی برای نوزادان موسیقی پخش می‌شود بیش از صحبت با آنها، حتی وقتی پای صحبت‌های کودکانه در میان باشد، برای مدتی طولانی‌تر آرام باقی می‌مانند.
محققان مطالعه شامل پروفسور ایزابل پرتز از مرکز تحقیقات مغز، موسیقی و زبان در دانشگاه مونترال کانادا، بیان می‌دارند که الگوی تکرار موسیقی که نوزادان به آن گوش می‌دهند احساس پریشانی را احتمالاً با ترویج "حباب‌سازی" – توانایی ضرباهنگ‌های (ریتم‌های) درونی کودک برای هماهنگ‌ شدن با ریتم‌های بیرونی، پالس‌ها یا ضربات یا تپش‌ها – کاهش می‌دهد.
مطالعة دیگری که در سال 2013 انجام شد دریافت که گوش دادن به موسیقی نه فقط درد و اضطراب را در "کودکان بیمارستان بزرگ خیابان اورموند" بریتانیا کاهش داد، بلکه به کاهش استرس مستقل از عوامل اجتماعی کمک کرد.
بر مبنای نظر برخی محققان، موسیقی ممکن است با کاهش دادن سطح کورتیزول کودکان – هورمونی که در پاسخ به استرس رها می‌شود – به کم کردن استرس کودکان کمک کند.
در هر حال بر مبنای مرور انجام شده توسط دکتر لویتین و همکاران، این اثر تسکین استرس موسیقی به این موضوع بستگی دارد که فرد به چه نوع موسیقی گوش می‌دهد، با این دریافت که موسیقی‌ آرام‌بخش بیشترین احتمال را برای کاهش سطح کورتیزول دارد.
بر مبنای نظر دکتر لویتین، دیگر مکانیسمی که به وسیلة آن موسیقی ممکن است استرس را کاهش دهد تأثیری است که بر میزان واسط‌های ساقة مغز نظیر تپش، ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن کودک دارد؛ بار دیگر این تأثیر وابسته به نوع موسیقی است که بدان گوش می‌دهیم.
دکتر لویتین توضیح می‌دهد: «موسیقی‌های هیجان‌انگیز افزایشی در اندازه‌‌گیری‌های قلبی عروقی پدید می‌آورند، حال آنکه موسیقی‌های آرام‌بخش این میزان‌ها را کاهش می‌دهند... این اثرات به میزان زیادی وابسته به گام‌ها هستند: موزیک آرام، مکث‌های موزیک با کاهشی در ضربان قلب، فشار خون و تنفس همراه می‌شوند و موسیقی تند با افزایشی در این پارامترها.»
اثرات موسیقی بر ضربان قلب و نیروی بالقوة آن به عنوان کاهش دهندة استرس بسیاری از محققان را به این باور هدایت کرد که موسیقی همچنین ممکن است برای درمان مشکلات قلبی مؤثر باشد.
اوایل امسال مطالعه‌ای ارائه شده توسط کنفرانس انجمن کاردیولوژی بریتانیا در منچستر گزارش شد که در آن محققان از دانشگاه آکسفورد بریتانیا دریافتند که تکرار عبارت‌های موسیقی ممکن است به کنترل ضربان قلب و کاهش فشار خون کمک کند – با وجودی که محققان نوشته‌اند که تحقیقات بیشتر در این زمینه مورد نیاز است./

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.