دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

استروژن؛ تنظیم پاسخ درد در مغز و محافظت در برابر تروما

اخبار هورمون‌شناسی

• آنا ساندویو

• ترجمة هامیک رادیاناستروژن نقشی مهم و شناخته شده در رشد جنسی و نمو زنان ایفا می‌کند. تحقیق تازه‌ای می‌گوید که نقش اضافی استروژن می‌تواند محافظت از مغز آنان در برابر تروما باشد. 
به نظر می‌رسد شواهد روزافزون حاکی از این هستند که علی‌رغم این واقعیت که زنان نسبت به مردان گرایش کمتری به تجربة حوادث تروماتیک دارند مغز آنان در برابر توسعة اختلال استرس پس از ضربه(PTSD)  نسبت به مردان آسیب‌پذیرتر است. 
یک مطالعة جدید – که توسط محققان دانشکدة پزشکی دانشگاه ایموری در آتلانتا با همکاری دانشکدة پزشکی هاروارد در ماساچوست انجام شده است – نشان می‌دهد که هورمون جنسی استروژن ممکن است نقشی حیاتی در توسعة PTSD داشته باشد. 
گذشته از نقش شناخته شدة استروژن در بلوغ جنسی جسم زنان و نقش حیاتی آن در تولید مثل و بارداری، برخی مطالعات اثرات فیزیولوژیک دامنه‌دارتری را از این هورمون ثبت کرده‌اند.
برای مثال مقادیر متفاوت استروژن با تفاوت‌هایی در پاسخ مغز به استرس به واسطة هیپوتالاموس، غدة هیپوفیز و غدد آدرنال مرتبط شده‌اند.
برای مبنای برخی دیگر از مطالعات، به نظر می‌رسد زنان در مرحلة لوتئال و چرخة قاعدگی، اپیزودهای گذشته‌نگر مرتبط به ترومای بیشتری را تجربه می‌کنند. فاز یا مرحلة لوتئال حدوداً یک هفته پس از تخمک‌گذاری بروز می‌کند، یعنی زمانی که بدن زن پروژسترون بیشتر و استروژن کمتری تولید می‌کند.
بر مبنای مطالعة حاضر به رهبری دکتر استفانی مادوکس / Stephanie Maddox،  تیم تحقیق چنین فرض کرد که تنوعات فردی پاسخ مغز به میزان استروژن می‌تواند بر تنظیم ترس تأثیر بگذارد و با ریسک PTSD در زنان همیاری داشته باشد.

مطالعة ارتباط میان میزان استروژن و ترومای روانی

بنابراین محققان بر آن شدند تا چگونگی فعالیت ژن تغییرات استروژن در مغز را بررسی کنند. یافته‌های‌ آنها در نشریة روان‌پزشکی مولکولی / Molecular Psychiatry  منتشر شده است.
دکتر مادوکس و تیمش نمونة خون 728 زن را که در پروژة ترومای گریدی (GTP) مشارکت داشتند بررسی کردند. GTP یک مطالعه در مقیاس بزرگ است که نقش عوامل ژنتیک و محیطی را در توسعة PTSD در زنان کم‌درآمد آفریقایی – آمریکایی‌تبار مورد تحقیق قرار می‌دهد.
مادوکس و تیمش به زنان هر دو گروه دارای قدرت باروری و زنان یائسه که در معرض خشونت و سوءاستفاده قرار داشتند پرداختند و از آنها خواستند تا در صورت تمایل در مطالعه، که شامل گرفتن نمونة خون و مصاحبه بود، شرکت کنند. 
در زنان گروه دارای قوة باروری، میزان استروژن بسته به اینکه در کدام بخش چرخة عادت ماهانه قرار داشتند، بالا و پایین می‌رفت، در حالی که زنان گروه یائسگی و پس از یائسگی دارای میزان کمتری از استروژن بودند.
محققان خون EDTA و لوله‌های تمپوس را که به ترتیب برای استخراج DNA و RNA به کار می‌رود جمع‌آوری کردند. آنها سپس متلاسیون DNA را ارزیابی کردند که یک مکانیسم اپی‌ژنتیک است که DNA را به طریقی تعدیل می‌کند که نشان می‌دهد برخی از ژن‌ها "خاموش" هستند.

استروژن محافظی در برابر PTSD است.

محققان دریافتند که سطوح استرادیول سرمی – یک شکل از استروژن – با متیلاسیون DNA در سطح ژنوم مرتبط است. 
دکتر الیسیا اسمیت /   Alicia Smith – نویسندة همکار مطالعه – توضیح می‌دهد که آنچه به کشف یک ژن منفرد منجر شد ارتباط پاسخ مغز به ترس بود، که مشخص شد تحت تأثیر مقادیر استروژن قرار دارد.
دکتر اسمیت می‌گوید: "ما می‌دانستیم که استروژن بر فعالیت تعداد بسیاری از ژن‌های سراسر ژنوم تأثیر می‌گذارد. اما اگر شما به مکان‌های تعدیل استروژن نگاه کنید که آنها نیز با PTSD مرتبط هستند، فقط یکی‌شان بروز می‌کند."
مکانی که دکتر اسمیت به آن ارجاع می‌دهد در HDAC4 قرار دارد، ژنی که هیستون دی‌استیلاز 4 را کدگذاری می‌کند و در فرآیند یادگیری، شکل‌گیری حافظة درازمدت و رفتار دخالت دارد.
مطالعه دریافت که متیلاسیون ژن HDAC4 در بیماران گروه PTSD بالاتر از گروه کنترل است، و نیز اینکه متیلاسیون بالاتر با کاهش مقادیر استرادیول همخوانی دارد. این نتایج همچنین با پاسخ زنان نسبت به ترس مرتبط بود.
محققان همچنین مغز را از لحاظ عملکردی با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری بررسی کردند. آنها متوجه شدند که واریانت بالاتر ژن HDAC4 همچنین بیان بیش از حد ترس نهادینه شده را پیش‌بینی می‌کند.
در نهایت محققان آزمایش‌هایی را روی موش‌ها انجام دادند تا ببینند که آیا یافته‌های آنها در جوندگان تکرار می‌شود.
آزمایش بر روی موش‌ها نشان داد که وقتی سطوح استروژن پایین می‌آید بیان ژن HDAC4 بالا می‌رود، اما همین تنظیمات وقتی مقادیر استروژن بالاست دیده نمی‌شود. HDAC4 وقتی فعال شد که موش‌ها در حال تجربة ترس بودند اما فقط وقتی که سطوح استروژن پایین بود. 
این نشان می‌دهد که استروژن می‌تواند محافظی در برابر شکل‌گیری PTSD باشد. نویسندگان اضافه می‌کنند که در کنار نقش آن برای تعدیل پاسخ به ترس، مطالعات پیشین همچنین نشان داده‌اند که استروژن حس دریافت از درد را نیز دگرگون می‌کند.
دکتر اسمیت می‌نویسد که از استروژن می‌توان به عنوان درمان پیشگیرانه برای PTSD استفاده کرد./

 

 


نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.